Niemcy przyjmą 250 tys. pracowników z Kenii. Przyjadą tu m. in. lekarze, pielęgniarki i nauczyciele

Niemcy podpisały umowę z Kenią, na mocy której z tego afrykańskiego państwa przyjedzie do nich ćwierć miliona ludzi do pracy. Władze RFN zobowiązały się także do uproszczenia procedury repatriacji Kenijczyków, którzy przebywają w Niemczech bez legalnego zezwolenia.
Jak przypomina BBC, które jako pierwsze poinformowało o zawartej umowie, Kenia boryka się z rosnącym bezrobociem podczas gdy Niemcy narzekają na brak wykwalifikowanej siły roboczej. Porozumienie, które ma zaradzić tym kłopotom zostało podpisane w Berlinie przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Kenii Williama Ruto.
Na mocy zawartej umowy władze niemieckie nie tylko przyjmą 250 tys. obywateli Kenii (przede wszystkim lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli), ale rozważą też przedłużenie zezwoleń na pobyt czasowy dla tych kenijskich pracowników, którzy zapewnili sobie legalną pracę w RFN. Kenijczycy otrzymają również wizy długoterminowe na studia lub szkolenie zawodowe w Niemczech.
"Po wygaśnięciu wizy długoterminowej Kenijczycy mogą otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu studiowania w Niemczech na okres do dwóch lat" – czytamy w porozumieniu. Zezwolenie na pobyt czasowy może zostać przedłużone, jeżeli cel pobytu nie został jeszcze osiągnięty, ale jest możliwy do osiągnięcia w "rozsądnym", jak zapisano, terminie.
Zgodnie z umową, specjaliści IT z Kenii będą mogli wjechać i pracować w Niemczech, nawet jeśli nie posiadają formalnych kwalifikacji.
Oba rządy będą wspierać również imigrację wykwalifikowanych pracowników, którzy ukończyli szkolenie zawodowe lub uzyskali dyplom uniwersytecki, o ile ich kwalifikacje zostaną uznane przez odpowiednie władze drugiej strony.
Minister transportu Szlezwiku-Holsztynu, witając w czwartek we Flensburgu pięciu kenijskich kierowców, powiedział, że Niemcy "potrzebują pracowitych rąk i bystrych umysłów".
Kierowcy to pierwsza grupa kenijskich pracowników, którzy zostaną przeszkoleni przez firmę autobusową Aktiv w ramach projektu pilotażowego, który ma im ułatwić znalezienie pracy w Niemczech.
Źródło: BBC, visegrad24
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości
