Przejdź do treści
W Republice Danuta Holecka zaprasza na program "Gość Dzisiaj". O godz. 20:20 dyskutować będą: Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości i Adam Nowak, wiceminister rolnictwa z Polskiego Stronnictwa Ludowego
16:42 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla stacji Fox News, że jeśli plan pokojowy będzie zakładał wycofanie się sił ukraińskich z całego Donbasu, czego chce Rosja, to Ukraińcy odrzucą ten plan w referendum
15:30 PKP Intercity rozpisało przetarg na dostawę 20 składów dla Kolei Dużych Prędkości (KDP) z opcją na dostawę kolejnych 35
15:07 Francja: Brigitte Bardot zostanie pochowana na cmentarzu w Saint-Tropez, na którym spoczywają jej rodzice - podała agencja AFP. Data ceremonii nie jest jeszcze znana
14:35 Lubelskie: Kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. Dotychczas w Lubelskiem wykryto 12 ognisk tej choroby
14:22 Ukraina: rosyjscy żołnierze zastrzelili siedmioro cywilów, ukrywających się w Pokrowsku
13:41 Polska: W nocy w całym kraju spadnie śnieg. IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi na północy
13:40 Polska: IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wody m.in. w Bałtyku
13:26 Ekwador: Co najmniej sześć osób zabitych przez zamaskowanych napastników na zachodzie kraju
13:11 Polska: W Kościele katolickim w Polsce ofiary na tacę z 6 stycznia idą na misje
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Netanjahu chce zakończenia wojny. Będzie ofensywa w Strefie Gazy

Benjamin Netanyahu o ofensywie w Strefie Gazy
Źródło: Benjamin Netanyahu - x.com/@netanyahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę wieczorem, że Hamas nie jest zainteresowany rozejmem, dlatego jedynym rozwiązaniem jest militarne pokonanie tej terrorystycznej organizacji. Podkreślił, że chce zakończyć wojnę „tak szybko, jak to możliwe” i polecił przyspieszyć nową ofensywę.

Jestem zdecydowany zakończyć wojnę naszym zwycięstwem (...), chcę zakończyć tę wojnę tak szybko, jak to możliwe; dlatego poleciłem wojsku przyspieszyć harmonogram przejmowania kontroli nad miastem Gaza - ogłosił izraelski premier podczas konferencji prasowej w niedzielę. Było to jego drugie spotkanie z dziennikarzami w ciągu tego dnia.

Izraelski gabinet bezpieczeństwa przyjął w piątek nad ranem plan zajęcia miasta Gazy, co oznacza intensyfikację prowadzonej od blisko dwóch lat wojny z Hamasem. Decyzja wzbudziła krytykę wewnątrz Izraela i na świecie oraz obawy o los palestyńskich cywilów i około 20 pozostających przy życiu zakładników więzionych przez Hamas.

Szef izraelskiego rządu nie podał jednak w niedzielę daty rozpoczęcia nowej kampanii.

W czasie pierwszej konferencji Netanjahu mówił, że celem operacji nie jest zajęcie Gazy, ale jej „wyzwolenie” i zniszczenie pozostających w tym mieście dwóch batalionów Hamasu. Dodał, że władze Izraela omawiają „kreatywne sposoby” uwolnienia zakładników. Powtórzył też zapewnienia, że nie chce okupować Gazy, ale zdobycie tego miasta i rozbicie tam Hamasu ma doprowadzić do jak najszybszego zakończenia wojny.

Podczas wieczornej konferencji prasowej izraelski premier przekazał, że decyzja o nowej ofensywie jest efektem ciągłej niezgody Hamasu na kompromis w rozmowach o rozejmie.

Po miesiącach bezowocnych negocjacji stało się oczywiste, że Hamas po prostu nie jest zainteresowany porozumieniem - powiedział Netanjahu. Wyjaśnił, że palestyńska organizacja obstawała przy niemożliwych do realizacji żądaniach, jak np. całkowite wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy, co pozwoliłoby na przemyt broni. - To oznaczałoby kapitulację, żaden odpowiedzialny rząd by się na to nie zgodził, z pewnością ja też tego nie zaakceptuję - zaznaczył izraelski przywódca.

Hamas nas oszukał, dlatego doszedłem do wniosku, że jedynym sposobem na uwolnienie wszystkich zakładników jest jego pokonanie - ocenił Netanjahu.

Premier dodał, że decyzja o nowej ofensywie została podjęta pomimo „ogromnych nacisków z kraju i z zagranicy, by zatrzymać wojnę”. Podkreślił, że takie naciski pojawiały się już wcześniej i gdyby rząd im uległ, Izraelowi nie udałoby się zabić przywódców Hamasu oraz odnieść sukcesów w kampaniach przeciwko libańskiemu Hezbollahowi i Iranowi.

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy rządzący tym terytorium Hamas napadł na południe Izraela, zabijając około 1200 osób i porywając 251. Od tego czasu w izraelskim odwecie zginęło ponad 61,3 tys. Palestyńczyków.

Władze wielu państw świata wyraziły obawy, że nowa ofensywa jeszcze bardziej pogorszy tragiczną sytuację palestyńskich cywilów. W zrujnowanej wojną Strefie Gazy pogłębia się kryzys humanitarny, w tym głód. Lokalne ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że z głodu i niedożywienia zmarło pięć kolejnych osób, w tym dwoje dzieci. W sumie od początku wojny zginęło w ten sposób 217 Palestyńczyków, w tym 100 dzieci.

 

W niedzielę wieczorem Netanyahu rozmawiał, o planie nowej ofensywy w Strefie Gazy, z prezydentem USA Donaldem Trumpem. W komunikacie kancelarii Netanjahu napisano, że przywódcy omówili plany przejęcia przez Izrael kontroli nad pozostałymi bastionami Hamasu w Strefie Gazy, co ma doprowadzić do zakończenia wojny, uwolnienia zakładników i pokonania Hamasu.

Nie podano dalszych szczegółów, zaznaczono jedynie, że Netanjahu podziękował Trumpowi za jego „niezłomne wsparcie” dla Izraela od początku wojny.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

Sylwester w domu? Zaskocz gości przekąskami z ciasta francuskiego

Aktorka grzmi na kolędowanie Michała Szpaka: „Nie fair korzystać z wiary dla wizerunku”

Rosja oskarża Ukrainę o atak na rezydencję Putina. "Lekkomyślne działania nie pozostaną bez odpowiedzi"

Saryusz-Wolski alarmuje: przekroczyliśmy wskaźnik 60 procent długu!

Agnieszka Kołodziejska odchodzi z Radia Zet

Protesty, strach i brak wsparcia - rząd Tuska odwraca się od górników!

Śliwka o zachwalaniu strefy euro przez Sikorskiego: szkoda, że zakłamuje rzeczywistość

Suchanow doigrała się. Jest zawiadomienie do prokuratury

Koniec sekularyzacji? "Młodzi Europejczycy odkrywają chrześcijaństwo"

Dwie aborcje i odrzucenie własnego dziecka. Brigitte Bardot: „Wolałabym urodzić szczeniaka niż człowieka”

Sakiewicz: po oglądaniu TVP potrzebny jest psycholog

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie

Najnowsze

Sylwester w domu? Zaskocz gości przekąskami z ciasta francuskiego

Agnieszka Kołodziejska odchodzi z Radia Zet

Protesty, strach i brak wsparcia - rząd Tuska odwraca się od górników!

Śliwka o zachwalaniu strefy euro przez Sikorskiego: szkoda, że zakłamuje rzeczywistość

Suchanow doigrała się. Jest zawiadomienie do prokuratury

Aktorka grzmi na kolędowanie Michała Szpaka: „Nie fair korzystać z wiary dla wizerunku”

Putin

Rosja oskarża Ukrainę o atak na rezydencję Putina. "Lekkomyślne działania nie pozostaną bez odpowiedzi"

Saryusz-Wolski alarmuje: przekroczyliśmy wskaźnik 60 procent długu!