Przejdź do treści
11:49 Polska: Policjanci CBZC rozbili grupę handlującą podrabianymi produktami farmaceutycznymi
11:19 Izrael: Armia wezwała mieszkańców Strefy Gazy, by przestali przemieszczać się na północ
09:44 Indie: Około 700 rolników zatrzymanych po trwającym ponad rok proteście
09:21 Świat: Korea Płn. grozi atakami Japonii, która rozważa rozmieszczenie rakiet dalekiego zasięgu na Kiusiu
08:53 Słowacja: Pięć ofiar śmiertelnych nocnego pożaru na wschodzie kraju
08:12 Ukraina: 10 osób, w tym czworo dzieci, rannych po zmasowanym ataku rosyjskich dronów na Kropywnycki
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego
Republika Wspierajcie Republikę! Dzięki Państwa pomocy wciąż będziemy pokazywać prawdę. Wejdż na www.republika1klik.pl
Protest 21 marca o godz. 9:30 przy ul. Nowowiejskiej 26 B w Warszawie odbędzie się protest pt. „Stop Patowładzy”
Protest Klub "Gazety Polskiej" Tychy zaprasza na protest przeciwko nielegalnej imigracji i likwidacji Państwa Polskiego. 22 marca, godzina 16.00, Katowice, Plac Kwiatowy (Rynek)
Protest Ryszard Majdzik zaprasza na protest przeciw likwidacji Państwa Polskiego. Sobota 22.03, godz. 16.00 Plac Matejki. Zaprasza Ryszard Majdzik
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem PiS Przemysławem Czarnkiem oraz Adamem Borowskim. 25 MARCA (wtorek) | GODZINA 18:00, Wyższa Szkoła Ekonomiczna ul. Zwycięstwa 14/3
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Naukowcy wykryli coś w co trudno uwierzyć!

Źródło: wikipedia.com

Nie tylko cząstki o przeciwnych ładunkach, ale także podobnie naładowane mogą się łączyć w skupiska, jeśli są zawieszone w cieczy - informuje pismo „Nature Nanotechnology”.

Jak powszechnie wiadomo, cząsteczki naładowane dodatnio i ujemnie przyciągają się wzajemnie, natomiast cząsteczki o jednakowych ładunkach – odpychają się. Naukowcy z wydziału chemii Oxford University wykazali jednak, że podobnie naładowane cząstki zawieszone w cieczach mogą przyciągać się nawzajem, przy czym obserwowany efekt różni się w zależności od rozpuszczalnika i znaku ładunku. Za pomocą mikroskopii w jasnym polu zespół prześledził ujemnie naładowane mikrocząstki krzemionki zawieszone w wodzie i odkrył, że gdy są od siebie oddalone, przyciągają się nawzajem, tworząc sześciokątnie ułożone skupiska. Jednakże dodatnio naładowane cząstki krzemionki nie tworzyły podobnych skupisk w wodzie.

Natomiast w przypadku rozpuszczalników, takich jak alkohole, sytuacja jest odwrotna: ładunki ujemne się odpychają, za to dodatnie – przyciągają. Nowe odkrycie (https://www.nature.com/articles/s41565-024-01621-5) nie tylko obala dotychczasowe przekonania, ale również może znaleźć bezpośrednie zastosowanie w procesach obejmujących interakcje międzycząsteczkowe zachodzące w roztworach, na przykład samoorganizację, krystalizację czy rozdzielanie faz.

Korzystając z teorii oddziaływań międzycząstkowych uwzględniającej strukturę rozpuszczalnika na granicy faz, zespół ustalił, że w przypadku ujemnie naładowanych cząstek w wodzie istnieje siła przyciągania, która przy dużych odległościach przewyższa odpychanie elektrostatyczne, co prowadzi do tworzenia klastrów. W przypadku dodatnio naładowanych cząstek w wodzie ta interakcja związana z rozpuszczalnikiem jest zawsze odpychająca i nie tworzą się żadne skupiska.

Efekt przyciągania zależy od pH: zespół był w stanie kontrolować powstawanie (lub nie) skupisk cząstek ujemnie naładowanych poprzez zmianę pH. Bez względu na pH, dodatnio naładowane cząstki nie tworzyły skupisk. Z kolei zmiana rozpuszczalnika na etanol (alkohol etylowy) sprawiła, że to dodatnio naładowane cząstki aminowanej krzemionki tworzyły sześciokątne skupiska, podczas gdy ujemnie naładowana krzemionka - nie.

Według autorów zjawisko to oznacza fundamentalną zmianę myślenia o procesach tak różnych, jak stabilność produktów farmaceutycznych i produktów chemicznych czy patologiczne złogi cząsteczek występujące w ludzkich chorobach. Nowe odkrycia dostarczają również dowodów na możliwość badania właściwości międzyfazowego potencjału elektrycznego spowodowanego rozpuszczalnikiem, takich jak jego znak i wielkość, które wcześniej uważano za niemierzalne. „Jestem naprawdę bardzo dumny z moich dwóch doktorantów, a także studentów, którzy wspólnie pracowali nad tym fundamentalnym odkryciem” - zaznaczył prof. Madhavi Krishnan (Wydział Chemii Uniwersytetu Oksfordzkiego), który kierował badaniem.

 

PAP

Wiadomości

Pożar warszawskiej hali Expo. Trwa akcja dogaszania

Śliwka: Czuchnowski to człowiek doszczętnie zepsuty, to cyngiel Tuska

Nawet polityk koalicji Tuska to wie! "Kwestia Wrzosek to był błąd"

Rząd Tuska próbuje zastraszyć Polaków

Uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek. Znamy szczegóły

Pożar Bazaru Różyckiego. Trwają czynności

Jak zadbać o zdrowy uśmiech?

TYLKO U NAS

Wspierała LGBT – dostała niemal 300 tys. z NIW na „wyprawy mocy do lasu”

Posiadał arsenał broni. Grozi mu do 8 lat więzienia!

TYLKO U NAS

NASZ NEWS: Karol Nawrocki rozmawiał w Brukseli z Giorgią Meloni

Ostro w Sejmie! Ociepa do Tomczyka: niech pan nie będzie hipokrytą

Przemycali narkotyki warte 53 mln zł. Już usłyszeli zarzuty!

Milczy o przesłuchaniu Barbary Skrzypek, ale... znów atakuje PiS

Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Oglądaj transmisję [LIVE]

Zaczyna się astronomiczna wiosna. Dni zaczną być dłuższe!

Najnowsze

Pożar warszawskiej hali Expo. Trwa akcja dogaszania

Uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek. Znamy szczegóły

Pożar Bazaru Różyckiego. Trwają czynności

Jak zadbać o zdrowy uśmiech?

Wspierała LGBT – dostała niemal 300 tys. z NIW na „wyprawy mocy do lasu”

TYLKO U NAS

Śliwka: Czuchnowski to człowiek doszczętnie zepsuty, to cyngiel Tuska

Nawet polityk koalicji Tuska to wie! "Kwestia Wrzosek to był błąd"

Rząd Tuska próbuje zastraszyć Polaków