Przejdź do treści
04:32 Szef Pentagonu: irańska marynarka wojenna zostanie zniszczona
02:55 Iran: Państwowe media potwierdziły, że ajatollah Ali Chamenei został zabity
Republika ATAK NA IRAN: najnowsze doniesienia, komentarze, analizy - oglądaj Republikę, czytaj portal tvrepublika.pl, wejdź na nasz kanał YouTube
WAŻNE Podpisz apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy SAFE - podpiszapel.org/wetodlasafe
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
WAŻNE Kluby „Gazety Polskiej” organizują Wielki Wyjazd na Monte Cassino w dniach 13–21 maja 2026. Szczegóły wielkiwyjazd.pl
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Konstantynów Łódzki zaprasza na wystawę „Żołnierze Wyklęci-Ostatni Obrońcy Niepodległej Polski”, 21 lutego-1 marca, nawa boczna Kościoła pw. NNWP, pl. Kościuszki 4/5, Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca, godz. 10.00. Msza Św. Kościół pw. św. Mikołaja, następnie uroczystości pod Dzwonnicą oraz prelekcja o Rtm. W. Pileckim w salce parafialnej ul. Mickiewicza 7
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca, godz. 10:00, Msza Św. Kościół przy Fredry, po czym przejście pod Pomnik Państwa Podziemnego. Godz. 13:30 spotk. przy tablicy upamiętniającej dowódcę NSZ płk. Kasznice
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Trzebnicy zaprasza na Mszę Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, godz.11.00, Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Trzebnicy
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" w Nowym Sączu zapraszają na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca, godz. 14:00, Krzyż Sądeckich Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym, godz. 16:30 złożenie kwiatów pod tablicą ks. W. Gurgacza SJ na Bursie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowa Sól zaprasza na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca, godz. 17:30. Konferencja godz. 18:30. Msza Św. w kościele św. Antoniego godz. 19:30, XII MARSZ PAMIĘCI plac pod kościołem
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na koncert piosenek patriotycznych Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Podziemna Armia Powraca” Pawła Piekarczyka. 2 marca, godz. 16:30. Sala Widowiskowa, Chełmska Biblioteka Publiczna ul. Partyzantów 40, Chełm
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Maz. II zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem. 4 marca, godz. 17:00. Restauracja ADAR, ul. Tomaszowska 26a, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Banino zaprasza na spotkanie z Jackiem Sasinem, Mariuszem Błaszczakiem, Michałem Kowalskim. 4 marca, godz. 17:30. Restauracja Złota Jesień, ul. Polna 17, Kartuzy
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toruń zaprasza na spotkanie z Posłem Krzysztofem Szczuckim i redaktorem TV Republika Wojciechem Szymczakiem, 4 marca, godz. 18:00. Hotel Filmar, ul. Grudziądzka 39-43, Toruń
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Pleszewie zaprasza na spotkanie otwarte z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" i prezesem Republiki, Tomaszem Sakiewiczem. 4 marca, godz. 18:00, Zajezdnia Kultury, Kolejowa 3, Pleszew
Wydarzenie Warszawski Klub Gazety Polskiej zaprasza do składania podpisów na listach kandydatów do KRS w siedzibie klubu, ul. Marszałkowska 7, wejście od ul. E. Zoli, godz. 8-20

Naukowcy alarmują. Sztuczna inteligencja oszukuje

Źródło: pexels.com

Sztuczna inteligencja niepostrzeżenie opanowała sztukę oszukiwania ludzi – ostrzegają naukowcy. Dotyczy to nawet tych systemów, które zaprogramowano ze szczególnym uwzględnieniem uczciwości.

Eksperci z Massachusetts Institute of Technology odkryli niepokojące zachowanie różnych systemów sztucznej inteligencji. Jak twierdzą, SI niepostrzeżenie uczy się przebiegłości i oszukiwania ludzi.

"Twórcy SI nie mają pełnego zrozumienia tego, co powoduje jej niepożądane zachowania, takie jak oszukiwanie" – zaznacza dr Peter S. Park, autor pracy opublikowanej w magazynie "Patterns".

"Jednak, ogólnie mówiąc, uważamy, że SI zaczyna stosować oszukiwanie jako strategię, która najlepiej sprawdza się w różnych zadaniach. Podejście takie pomaga sztucznej inteligencji w osiąganiu celów" – wyjaśnia ekspert.

On i jego zespół przeanalizowali naukową literaturę opisującą różne badania na ten temat. Jako najbardziej jaskrawy przykład oszustw podają zachowanie systemu CICERO stworzonego przez firmę Meta. Jego zadanie to prowadzenie z ludźmi rozgrywki w Diplomacy – grze polegającej na tworzeniu różnych sojuszy i podboju świata.

CICERO był tak projektowany, aby być uczciwy i nigdy nie stosować podstępów względem ludzi. Tak się jednak nie dzieje.

"Odkryliśmy, że SI stworzona przez Metę stała się mistrzem podstępu. Podczas gdy Meta zdołała wyszkolić SI tak, aby wygrywała w Diplomacy – CICERO znalazł się w górnych 10 proc. graczy, którzy zakończyli więcej niż jedną grę – to firmie nie udało się zaprogramować uczciwości" – informuje dr Park.

Inne systemy posługiwały się np. blefem w pokerze, grając przeciw ludziom, albo udawały ataki w grze Starcraft II, aby zyskać przewagę. Opisane są też systemy, które potrafiły oszukać specjalne testy oceniające bezpieczeństwo SI. W jednym z badań wykryto, że SI udawała martwą w programie, który eliminował zbyt szybko mnożące się sztuczne inteligencje.

Choć zachowanie SI w grach wydaje się niegroźne, to - jak podkreślają naukowcy - podobnie sztuczna inteligencja może zachowywać się w poważnych zastosowaniach, a do tego stawać się coraz przebieglejsza.

"Poprzez systematyczne oszukiwanie w testach stworzonych przez programistów i specjalistów od odpowiednich regulacji, podstępna SI może sprawić, że nabierzemy fałszywego poczucia bezpieczeństwa" – przestrzega dr Park.

Badacze wymieniają różne potencjalne zagrożenia, np. różnego rodzaju oszustwa czy wpływanie na wybory. Jeśli SI się udoskonali w podstępach, ludzie mogą nie być w stanie się obronić – przekonują.

"Jako społeczeństwo potrzebujemy jak najwięcej czasu, aby przygotować się na bardziej zaawansowane oszustwa ze strony opartych na SI produktów i ogólnodostępnych modeli" – uważa dr Park. - "Kiedy możliwości SI w obszarze oszukiwania staną się doskonalsze, zagrożenia dla społeczeństwa będą rosły".

Badacze chwalą przy tym inicjatywy podejmowane już w celu regulowania SI, takie jak EU AI Act czy amerykański AI Executive Order.

Powstaje jednak pytanie, czy uda się odpowiednie regulacje zaimplementować, skoro twórcy SI nie do końca wiedzą, jak ją kontrolować.

Pozostają też kwestie polityczne. "Jeśli zakaz tworzenia podstępnej SI jest z politycznego punktu widzenia, obecnie niemożliwe, zalecamy zaklasyfikowanie zdolnej do oszustw SI jako technologii wysokiego ryzyka" – mówi dr Park.

Portal TV Republika/ PAP

Wiadomości

panika w Iranie

Panika w Iranie. Ucieczka z miast, zapasy i paliwo

AKTUALIZACJA

Iran potwierdza oficjalnie: Ali Chamenei nie żyje

Są ofiary irańskich ataków na lotniska w Abu Zabi i Dubaju

Trump ma pomysł na lidera Iranu: amnestia albo śmierć

Reżim się sypie. Szukają następcy Chameneiego

AKTUALIZACJA

Syn szacha: To koniec Republiki Islamskiej. Kończy na śmietniku historii

Kula ognia w Tel Awiwie po irańskim ataku

Iran ma plan na wypadek śmierć Chameneiego

AKTUALIZACJA

Ali Chamenei został wyeliminowany. Trump potwierdził

AKTUALIZACJA

Atak Iranu na lotnisko w Dubaju – ewakuacja i chaos

„Coraz gorzej z wolnością mediów”. SDP informuje Komisję Europejską

Zaczęły się cieplejsze dni. Wreszcie!

Leśkiewicz: Iran to walka z reżimem, ale także sygnał dla Rosji i Chin

Kaczyński o jedności wewnątrz partii: działając wspólnie, potrafimy zwyciężać

Trump: mogę za 2-3 dni zakończyć albo atakować długo

Najnowsze

panika w Iranie

Panika w Iranie. Ucieczka z miast, zapasy i paliwo

Reżim się sypie. Szukają następcy Chameneiego

AKTUALIZACJA

Syn szacha: To koniec Republiki Islamskiej. Kończy na śmietniku historii

atak Iranu na Tel Awiw

Kula ognia w Tel Awiwie po irańskim ataku

Ali Chamenei

Iran ma plan na wypadek śmierć Chameneiego

AKTUALIZACJA

Iran potwierdza oficjalnie: Ali Chamenei nie żyje

lotnisko w Dubaju po ataku irańskiego drona

Są ofiary irańskich ataków na lotniska w Abu Zabi i Dubaju

Trump ma pomysł na lidera Iranu: amnestia albo śmierć