Rekordowe wiercenia w Antarktydzie: kiedyś był tu ocean
Międzynarodowy zespół naukowców przebił rekordowo głęboko pod lodem Antarktydy Zachodniej – 523 metry lodu i 228 metrów skał i osadów. W próbkach odkryto bezpośrednie dowody, że ta ogromna część kontynentu była kiedyś – przynajmniej częściowo – oceanem.
Naukowcy z projektu SWAIS2C (międzynarodowa ekspedycja z udziałem badaczy z Nowej Zelandii, USA i innych krajów) ogłosili przełomowe wyniki. W styczniu 2026 roku na Crary Ice Rise (północny kraniec Szelfu Rossa) wykonano najgłębsze dotychczas wiercenie pod lodem Antarktydy Zachodniej:
- 523 metry przez lód
- 228 metrów w skałę i osady poniżej
Łącznie ponad 751 metrów poniżej powierzchni. Próbki obejmują osady sprzed nawet 23 milionów lat.
Wśród nich znaleziono:
- fragmenty skorupek i szczątków organizmów morskich wymagających światła słonecznego
- osady typowe dla dna oceanicznego
To bezpośrednie dowody, że duża część obecnej Antarktydy Zachodniej była kiedyś otwartym oceanem, albo strefą pływającą (floating ice shelf), albo krawędzią szelfu, z której odrywały się góry lodowe.„
Pokrywa lodowa traci masę w przyspieszonym tempie – podkreślają autorzy raportu.
Obserwacje satelitarne z ostatnich dekad pokazują przyspieszoną utratę masy lodu, ale wciąż nie wiadomo dokładnie, przy jakiej temperaturze oceanu dojdzie do szybkiego, destabilizującego topnienia.
Kluczowe wnioski:
- Antarktyda Zachodnia zawiera tyle lodu, że jego stopienie podniosłoby poziom mórz na świecie o 4–5 metrów
- Okresy, które obejmują próbki (ostatnie 23 mln lat), zawierają epoki, gdy średnia temperatura Ziemi była znacznie wyższa niż dziś
- Nowe dane pomogą lepiej przewidzieć, jak szybko i w jakich warunkach może dojść do gwałtownej utraty lodu w najbliższych dekadach
Próbki zostały przetransportowane ponad 1100 km przez Szelf Rossa do Bazy Scott, a następnie wysłane do Nowej Zelandii na szczegółowe analizy laboratoryjne. Wyniki opublikowano 22 lutego 2026 roku. Badacze podkreślają, że to dopiero początek – dalsze studia pokażą, kiedy dokładnie i dlaczego Antarktyda Zachodnia „stała się lądem” po epoce oceanicznej.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X