Przejdź do treści
10:28 Śląskie: Część górników z PG Silesia odmówiła wyjazdu na powierzchnię
09:38 Kujawsko-pomorskie: Pociąg uderzył w samochód, który spadł z wiaduktu. Służby naprawiają trakcję
08:26 Rosja: Generał odpowiedzialny za szkolenie armii zabity w wybuchu w Moskwie
07:42 W. Brytania: Tysiące ludzi w Stonehenge świętowały przesilenie zimowe
07:42 Sondaż dla WP: co czwarty ankietowany chce wyjścia Polski z UE, 65,7 proc. przeciwników Polexitu
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Szef NATO: Rosja rozważa rozmieszczenie broni jądrowej w kosmosie

Źródło: kosmiczna wojna - x.com/@sentdefender

Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte, wyraził zaniepokojenie możliwością rozmieszczenia przez Rosję broni jądrowej w przestrzeni kosmicznej.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety "Welt am Sonntag" Rutte stwierdził, że NATO posiada informacje wskazujące na to, iż Rosja rozważa taki krok.

Ocenił obecne możliwości Rosji w przestrzeni kosmicznej jako przestarzałe i nieporównywalne z zachodnimi. Rozmieszczenie broni jądrowej w kosmosie mogłoby znacząco poprawić te zdolności, co wywołuje poważne obawy Sojuszu.

Rutte zwrócił uwagę, że tzw. broń antysatelitarna nie jest skierowana w Ziemię, ale w satelity, których zniszczenie mogłoby wywołać chaos na naszej planecie, gdyż wiele systemów operacyjnych opiera się na ich działaniu.

Sekretarz Generalny NATO ostrzegł również przed potencjalnym naruszeniem traktatu z 1967 roku, który przewiduje pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Podkreślił, że w ostatnich latach konkurencja w kosmosie znacząco wzrosła, co czyni to środowisko coraz bardziej zatłoczonym, niebezpiecznym i nieprzewidywalnym.

Przypomniał, że w 2021 roku NATO zdecydowało, iż klauzula o zbiorowej obronie (Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego) ma zastosowanie również w przypadku ataków z przestrzeni kosmicznej. Artykuł 5 stanowi, że zbrojny atak na jednego lub więcej członków Sojuszu jest traktowany jako atak na wszystkich.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Mec. Lewandowski o sprawie Ziobry. Dziś posiedzenie aresztowe

Rosyjski generał zginął w zamachu w Moskwie. Komitet Śledczy oskarża Ukrainę

Semeniuk-Patkowska w kilku zdaniach do Jacka Kurskiego

Jaki o niebywałym skandalu w Ostrowie Tumskim. Kolejne uderzenie w podstawy polskiego państwa

SPRAWDŹ TO!

Żurek się doigrał? Ziobro: składam zawiadomienie!

Kubicki: Trump miał rację co do Europy

Tryb "ostrodyżurowy". Dramatyczna sytuacja szpitala w Zielonej Górze

Po Polsce Rumunia. Prounijna frakcja bierze się za sądownictwo

SPRAWDŹ TO!

Tragedia pod Świeciem! Auto spadło na tory - uderzył w nie pociąg [SZCZEGÓŁY]

Rolnicy wchodzą do polityki? Polska wieś vs Bruksela. Kto wygra spór o Mercosur?

Rodzina próbowała przewieźć samolotem zmarłą kobietę jako żywą

Singapur wprowadza do 24 uderzeń chłosty za oszustwa

Makabryczne szczegóły z akt Epsteina

Trump otwiera kolejny front walki o bezpieczeństwo

Elon Musk pierwszym człowiekiem w historii. Decyzja sądu

Najnowsze

Mec. Lewandowski o sprawie Ziobry. Dziś posiedzenie aresztowe

SPRAWDŹ TO!

Żurek się doigrał? Ziobro: składam zawiadomienie!

Adrian Kubicki

Kubicki: Trump miał rację co do Europy

Tryb "ostrodyżurowy". Dramatyczna sytuacja szpitala w Zielonej Górze

Nicusor Dan i von der Leyen

Po Polsce Rumunia. Prounijna frakcja bierze się za sądownictwo

Rosyjski generał zginął w zamachu w Moskwie. Komitet Śledczy oskarża Ukrainę

Olga Semeniuk-Patkowska

Semeniuk-Patkowska w kilku zdaniach do Jacka Kurskiego

Jaki o niebywałym skandalu w Ostrowie Tumskim. Kolejne uderzenie w podstawy polskiego państwa