Mobilizacja sił powietrznych w Indiach. Będą dostarczać tlen do szpitali
Premier Narendra Modi na wirtualnym spotkaniu z premierami 10 stanów najbardziej dotkniętych brakiem tlenu medycznego, ogłosił włączenie kolei i sił powietrznych do przewożenia tlenu.
Według agencji PTI zapotrzebowanie na „ekspres tlenowy”, czyli pociągi przewożące około 16 ton tlenu medycznego, zgłosiły jako pierwsze stany Uttar Pradeś, Madhja Pradeś i Andhra Pradeś oraz stolica Delhi.
Największy deficyt tlenu posiada Delhi, gdzie brakuje 220 ton oraz Uttar Pradeś (47 ton), Gudźarat (25 ton) oraz Harjana (18 ton).
Według informacji „Indian Express” w piątek w delhijskich szpitalach zmarło 348 osób. Tylko w największym prywatnym szpitalu Sir Ganga Ram zmarło 25 osób.
- Wszyscy pacjenci byli w stanie krytycznym wspomagani tlenem - powiedziało anonimowe źródło gazety w szpitalu Sir Ganga Ram, dodając, że nie działały prawidłowo respiratory.
- Zwracam się z prośbą o telefon do premierów stanów, gdzie produkowany jest tlen medyczny dla Delhi, aby nie zatrzymywali naszych cystern z tlenem - „Indian Express” relacjonował rozmowę premiera stanu Delhi Arvinda Kejriwala z politycznym przeciwnikiem, premierem Indii Narendrą Modim.
Walka o tlen dla pacjentów
Od kilku dni władze Delhi i sąsiedniej Harjany oskarżają się wzajemnie o podkradanie tlenu i zatrzymywanie transportów tlenu. Policja bada m.in. sprawę zaginięcia cysterny z tlenem, jadącej do Sirsy w Harjanie.
- W imieniu 20 mln delhijczyków, zwracam się z tą prośbą, ze złożonymi rękoma. Możesz nam pomóc. Proszę pomóż nam - mówił Kejriwal, który później opublikował nagranie rozmowy w mediach społecznościowych.
Jak podała agencja PTI, ministerstwo obrony ma wysłać w ciągu tygodnia samoloty transportowe do Niemiec po 23 mobilne urządzenia do produkcji tlenu. Urządzenia mogą wytworzyć 40 litrów tlenu na minutę i 2400 litrów na godzinę. Urządzenia będzie można łatwo przenosić między lokalizacjami, w zależności od potrzeb.
Indyjski Urząd Głównego Kontrolera Leków dopuścił w trybie awaryjnym Virafin firmy Zydus Cadila. Pacjenci przyjmujący lek podczas badań klinicznych wymagali mniej dodatkowego tlenu.
Najnowsze
SPRAWDŹ TO!
41 wet kontra 255 podpisanych ustaw. Tak koalicja próbuje pisać historię prezydentury Karola Nawrockiego
Przejęto 456 kg narkotyków i zatrzymano podejrzanego 41-latka!
TRZEBA ZOBACZYĆ!
Morawiecki nie ma wątpliwości. „Nawrocki zatrzymał domknięcie tuskizmu”