Minęło 10 lat od zabicia Osamy bin Ladena. Biden sprzeciwiał się operacji

Miliony osób na całym świecie gromadziły się przy telewizorach. Ówczesny prezydent Barack Obama poinformował: przywódca Al-Kaidy, Osama bin Laden, został zabity przez żołnierzy Navy SEAL.
Joe Biden, ówczesny wiceprezydent Obamy, sprzeciwił się temu posunięciu, przekonując, że trzeba czekać na dodatkowe informacje na temat miejsca pobytu bin Ladena.
Potem wycofywał się z tego stanowiska.
– Jako naczelny dowódca, gdyby kiedykolwiek otrzymał Pan informacje wywiadowcze, które mówiłyby, że może powstrzymać atak na Amerykanów, ale musi użyć nalotu, aby wyeliminować przywódcę terroru, czy pociągnąłby Pan za spust? – zapytał go dziennikarz Fox News.
– No cóż – odparł Biden. – Facet nazywał się Osama bin Laden – powiedział.
– Nie powiedział Pan prezydentowi Obamie, żeby tego dnia nie atakował bin Ladena? – dopytywał dziennikarz.
– Nie, nie powiedziałem – stwierdził Biden.
Ale nawet sam Obama zakwestionował to twierdzenie w swoich wspomnieniach z 2020 roku.
10 years ago today, Osama Bin Laden was killed by a team of U.S. Navy Seals.
— Ryan Fournier (@RyanAFournier) May 1, 2021
Never forget that Joe Biden advised against taking him down.
„Joe opowiedział się przeciwko nalotowi, argumentując, że biorąc pod uwagę olbrzymie konsekwencje niepowodzenia, powinienem odłożyć jakąkolwiek decyzję do czasu, gdy społeczność wywiadowcza będzie bardziej pewna, że bin Laden jest w obozie” – napisał Obama.
Sam Biden mówił wcześniej, że po ataku on i inni członkowie gabinetu doradzali ostrożność podczas nalotu, ale chwalili decyzję Obamy o „rozpoczęciu śmiałej akcji” – pisał „The New York Times”.
Rok później w wywiadzie dla NBC Biden zaczął twierdzić, że prywatnie powiedział Obamie, aby zaufał swoim instynktom.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Niemieckie media pesymityczne: Tusk jak "kulawa kaczka", "nie jest pewne, czy jego rząd przetrwa do 2027 roku"
Kaczyński o zwycięskiej kampanii Nawrockiego: mówiłem - "czekajmy na 11" i ta 11 przyniosła nam dobre wyniki
Najnowsze

Kaczyński o zwycięskiej kampanii Nawrockiego: mówiłem - "czekajmy na 11" i ta 11 przyniosła nam dobre wyniki

Trafił w sedno polityki PO, mówiąc "cóż szkodzi obiecać". Jest reakcja KO, ale też internautów

Trump rozmawiał z Putinem. Ujawnił, co powiedział w sprawie Ukrainy i Iranu
