Przejdź do treści
16:45 Holandia: Premier rządu Dick Schoof podał się do dymisji po wyjściu PVV z koalicji
14:50 Grecja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 u wybrzeży Krety
14:27 Białystok: Proces policjantów oskarżonych w związku z interwencją. Zatrzymany zmarł
14:03 Prezydent Andrzej Duda: zaszczytem było realizować z prezydentem Litwy politykę dla dobra obu państw
13:40 IMGW: w najbliższych dniach pochmurno, z opadami deszczu i burzami
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Mike Pence i Kamala Harris wzięli udział w debacie wiceprezydenckiej. Tematem koronawirus

Źródło: PAP/EPA/SHAWN THEW

Spór o epidemię koronawirusa zdominował debatę wiceprezydencką w Salt Lake City. Oddzieleni od siebie szybami ze sztucznego tworzywa Republikanin Mike Pence oraz Demokratka Kamala Harris dyskutowali w środę wieczorem także o polityce zagranicznej.

90-minutowe telewizyjne starcie na uniwersytecie stanu Utah było znacznie spokojniejsze niż debata prezydencka między Donaldem Trumpem i Joe Bidenem z końca września. Mimo tego nie zabrakło w nim wzajemnych oskarżeń.

- Amerykanie byli świadkami największej porażki w historii prezydenckich administracji w tym kraju - stwierdziła na początku debaty Harris. Oskarżyła rząd Trumpa o niekompetencję i ukrywanie przed Amerykanami informacji o powadze epidemii.

Była prokurator generalny Kalifornii pytana o to czy zaszczepi się na Covid-19 odpowiedziała, że uczyni tak jeśli "powiedzą tak lekarze", ale nie jak "powie tak Donald Trump".

Pence - stojący na czele zespołu Białego Domu koordynującego odpowiedź państwa na epidemię – bronił administracji, mówiąc że "od pierwszego dnia prezydent Trump na pierwszym miejscu stawiał zdrowie Amerykanów".

61-letni wiceprezydent krytykował Harris za odpowiedź na pytanie o szczepionkę. "Przestań uprawiać polityki na życiu ludzi" - apelował uznając za nie do zaakceptowania, że kandydatka Demokratów "podważa zaufanie do szczepionki". Za epidemię obwiniał Chiny, które - jak uznał - powinny zostać za nią pociągnięte do odpowiedzialności.

W segmencie poświęconym ChRL Harris stwierdziła, że administracja Trumpa "przegrała wojnę handlową z Chinami". Spotkało się to z reakcją Pence'a, który uznał, że jako wiceprezydent Biden "nawet nie toczył tej wojny". "Przez ostatnie kilka dekad Joe Biden był cheerleaderem komunistycznych Chin" - ocenił.

W debacie wiceprezydenckiej – w przeciwieństwie do pierwszej prezydenckiej – rozmawiano o polityce zagranicznej. Kandydatka Demokratów uznała, że Trump nie postawił się mocno Rosji w związku z ingerencją Kremla w wybory w USA cztery lata temu. Oskarżała go także, że większą wagę przywiązuje do słów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina niż do doniesień amerykańskiego wywiadu. Krytykowała go za "łączenie unilateralizmu z izolacjonizmem".

- Pew Research, renomowana firma, wykonała badanie z którego wynika, że przywódcy wszystkich naszych dawnych sojuszniczych państw bardziej szanują sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin niż Donalda Trumpa, prezydenta USA - powiedziała.

Pence za sukces polityki zagranicznej Trumpa uznał przeniesienie ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił także, że Stanom Zjednoczonym udało się zdecydowanie zmniejszyć zasięg terytorialny Państwa Islamskiego (IS). Krytykował Bidena za to, że ten sprzeciwiał się decyzji Białego Domu wprowadzenia zakazu lotów z Chin na początku pandemii.

Kandydaci na wiceprezydenta USA spierali się oddzieleni ponad trzema metrami dystansu i dwiema szybami pleksi. Przed debatą wykonano im testy na koronawirusa – dały one wynik negatywny. Publiczność zgromadzona na sali uniwersytetu miała obowiązek noszenia maseczek.

Była to jedyna telewizyjna debata kandydatów na wiceprezydenta USA w tej kampanii wyborczej. Pierwsza debata kandydatów do prezydentury – Trumpa i Bidena - odbyła się 29 września. Od tego czasu notowania ubiegającego się o reelekcję gospodarza Białego Domu spadają.

61-letni Pence, obecne wiceprezydent i były gubernator Indiany, uznawany jest za polityka bardziej stonowanego w swoich wypowiedziach niż Trump. W latach 90. pracował w radiu, a cztery lata temu brał udział w debacie wiceprezydenckiej. Cieszy się sporym poparciem wyborców ewangelickich.

Harris ma 55-lata i od 2017 roku jest senatorem Partii Republikańskiej. Wcześniej była prokuratorem generalnym Kalifornii. Urodziła się w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii. W tym roku bez sukcesu ubiegała się o prezydencką nominację Demokratów; w prawyborach dała się poznać jako osoba energiczna i nie unikająca ostrych ataków słownych.

Debaty kandydatów rywalizujących o urząd wiceprezydenta nie ekscytują Amerykanów tak jak te prezydenckie, ale i tak przyciągają miliony z nich przed ekrany telewizorów. W 2016 roku starcie Pence'a z Demokratą Timem Kainem obejrzało 37 milionów obywateli USA.

Media w Stanach Zjednoczonych spekulują, że Pence i Harris za cztery lata mogą mieć ambicje prezydenckie. Zauważają też, że z uwagi na wiek ubiegających się w tym roku o Biały Dom (Trump - 74 lata, Biden - 77 lat) rola wiceprezydenta w najbliższych latach może wzrosnąć.

Przed wyborami 3 listopada w planach są jeszcze dwie debaty prezydenckie - 15 października w Miami na Florydzie oraz 29 w Nashville w Tennessee. Biden zadeklarował, że będzie rozmawiał na żywo ze swoim rywalem tylko wtedy jeśli ten wyzdrowieje. Dziennik "Washington Post" spekulował w środę, że starcie kandydatów na wiceprezydenta może być więc ostatnią debatą w tej kampanii.

PAP

Wiadomości

Klaudia El Dursi miała baby shower. „Starej babie nie wypada”? A jednak!

Dziś rozmowa Duda – Nawrocki. Prezydent zapowiada kolejne spotkania

Iga Świątek w półfinale French Open! Polka pewnie pokonała Switolinę

Hołownia o gustach wyborczych młodych. Słowa szokują

Prof. Andrzej Nowak o dr. Karolu Nawrockim: Prezydent wybrany wolą Narodu!

Niemieckie media wzywają rząd w Berlinie do pomocy dla Tuska

HIT DNIA

Najnowszy SONDAŻ uderza w Tuska. Straciłby stołek!

Bochenek: Rząd techniczny to konieczność – potrzebny konsensus w Sejmie

Roszady w rządzie? Ozdoba w Radio Republika: fotel Tuska chciałby przejąć Sikorski

Poboży: Zandberg mówi głośno to, czego Tuskowi koalicjanci się boją!

Zabójstwo z 2003 roku. Uczestnik w końcu odpowie

Karol Nawrocki odpowiedział na wpis Donalda Trumpa. Padły ważne słowa!

Krystyna Janda znowu rozżalona po wyborach: „Taki kraj, taka ojczyzna”.

Trzęsienie ziemi w popularnym kurorcie. Wiele osób ucierpiało

Zobacz ile zapłaciła Chelsea za młody talent!

Najnowsze

Klaudia El Dursi miała baby shower. „Starej babie nie wypada”? A jednak!

Prof. Andrzej Nowak o dr. Karolu Nawrockim: Prezydent wybrany wolą Narodu!

Niemieckie media wzywają rząd w Berlinie do pomocy dla Tuska

HIT DNIA

Najnowszy SONDAŻ uderza w Tuska. Straciłby stołek!

Bochenek: Rząd techniczny to konieczność – potrzebny konsensus w Sejmie

Dziś rozmowa Duda – Nawrocki. Prezydent zapowiada kolejne spotkania

Iga Świątek w półfinale French Open! Polka pewnie pokonała Switolinę

Hołownia o gustach wyborczych młodych. Słowa szokują