Mieszkańcy Hallstatt w Alpach Salzburskich protestują przeciwko napływowi turystów. Choć w austriackim miasteczku, które jest obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO mieszka zaledwie 700 osób, w sezonie odwiedza je do 10 tys. turystów dziennie.
Mieszkańcy domagają się ograniczenia liczby gości i zakazu wjazdu autobusów wycieczkowych po godz. 17.00 - poinformował w niedzielę portal BBC.
Maleńkie, otoczone skalistymi zboczami miasteczko leży nad jeziorem Hallstattersee. Krajobraz przyciąga do miasta rzesze turystów, zwłaszcza od czasu, kiedy Hallstatt pojawiło się w południowokoreańskim filmie romantycznym, a w Chinach zbudowano jego replikę, z malowniczymi domami i smukłą wieżą kościoła.
Turystyka przynosi miasteczku znaczące dochody, ale liczby odwiedzających są dla mieszkańców zbyt uciążliwe. W maju zaprotestowali oni przeciwko nadmiarowi gości stawiając drewnianą ścianę, która blokowała widok na pejzaż alpejski i uniemożliwiała zrobienie idealnego selfie. Protestowali w ten sposób przeciwko hałasowi i ruchowi ulicznemu, ale po reakcjach w mediach społecznościowych usunęli przeszkodę - przypomina BBC. Burmistrz zapowiedział jednak, że zmniejszy o jedną trzecią liczbę przybywających autobusów turystycznych.
Przed pandemią Covid-19 Hallstatt odwiedzało około miliona osób rocznie.
#podróżemałeiduże
— Wioleta (@WiolkaManiolka) July 22, 2023
Hallstatt–gmina targowa w Austrii,w kraju związkowym Górna Austria,w powiecie Gmunden,nad jeziorem Hallstättersee,w Alpach Salzburskich. Gmina jest wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwąKrajobraz kulturowy Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut. pic.twitter.com/HZw0waD0yM