Przejdź do treści
12:45 Polska: Warszawska brygada upamiętniła sierż. Sitka w pierwszą rocznicę śmierci
11:47 Kupująca sprzęt dla wojska Agencja Uzbrojenia unieważniła postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec dla Wojska Polskiego
10:37 TK: działania podejmowane na wniosek nieistniejącej komisji mogą skutkować odpowiedzialnością prawną
09:40 Ukraina: Trzy osoby zabite i 40 rannych w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku
09:10 Lubuskie: Po śmiertelnym wypadku zablokowana DW158 niedaleko Gorzowa Wlkp.
08:37 Ukraina: Drony uderzyły w magazyn ropy dla rosyjskiego lotnictwa strategicznego
07:21 Świat: Ceny ropy w USA spadły, ale są na dobrej drodze do zwyżki w skali całego tygodnia
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej zaprasza do podpisywania list poparcia referendum lokalnego w Piotrkowie Tryb. Dziś przy Akademi Piotrkowskiej na ul. Słowackiego, od godz. 14.00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Wrocław zaprasza na spotkanie otwarte z red. nacz. "Gazety Polskiej" i prezesem Republiki - Tomaszem Sakiewiczem. 7 czerwca, godz. 13:00. Sala NOT, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74, Wrocław
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Mauritius: tankowiec przełamał się na pół - katastrofa ekologiczna

Źródło: PAP

Osiadły na mieliźnie u wybrzeża wyspy tankowiec MV Wakashio, z którego wyciekły już setki ton paliw przełamał się na pół, zwiększając zagrożenie dla raf koralowych i ryb. Wypadek określany jest jako jedna z największych katastrof ekologicznych w historii Mauritiusa.

Do przełamania się tankowca na dwie części doszło w sobotę po południu. Jak informują lokalne władze, przeprowadzana jest akcja odholowania poszczególnych części statku w kierunku pełnego morza.

Pływający pod panamską banderą należący do japońskiego armatora tankowiec osiadł na mieliźnie na rafie koralowej 25 lipca. Jak podaje agencja Kyodo, statek przewoził około 3,8 tys. ton oleju opałowego, z których tysiąc wyciekło.

Władze Mauritiusu ogłosiły stan katastrofy ekologicznej. Większość paliwa wypompowano już z wraku, ale zostało w nim nadal 166 ton oleju - informowały rząd pod koniec tygodnia. Jak pisze BBC, w momencie przełamania się statku mogło być na nim jeszcze 90 ton paliwa.

W akcji ratunkowej, mającej spowolnić rozprzestrzenianie się oleju do laguny i na wybrzeże wyspy brały udział tysiące ludzi. Do ograniczania wycieku i zmniejszenia szkód używa się długich pływających barier.

W poniedziałek rząd japoński zapowiedział wysłanie w tym tygodniu na wyspę drugiego zespołu ratowników, którzy pomogą w zbieraniu paliwa i ocenie wyrządzonych środowisku szkód. Pierwsza grupa japońskich specjalistów przybyła na Mauritius w zeszłym tygodniu.

Pomocy udzieliły również Indie. W niedzielę poinformowano, że na prośbę władz wyspy wysłano 30 ton sprzętu technicznego oraz drużynę indyjskiej straży przybrzeżnej wyspecjalizowaną w radzeniu sobie z wyciekami paliwa.

Do katastrofy doszło w pobliżu laguny, znanej z pięknych koralowców i niezliczonych gatunków ryb. Jest ona obszarem chronionym, utworzonym kilka lat temu w celu zachowania natury Mauritiusu w niezmienionym stanie.

"Rafy koralowe zaczęły się regenerować, a laguna odzyskiwała swoje ogrody koralowe" - zauważył były członek parlamentu Sunil Dowarkasing. "Teraz to wszystko może zostać ponownie unicestwione przez wyciek ropy" - podkreślił.

Według amerykańskiej firmy analitycznej, na którą powołuje się BBC, wyciek ma powierzchnię 27 kilometrów kwadratowych, ale gdyby nie akcja ratunkowa, mógłby być nawet trzy razy większy.

Organizacja Greenpeace Afryka ostrzegła, że z powodu wypadku tysiące gatunków zwierząt jest "zagrożonych utonięciem w morzu zanieczyszczeń, co będzie miało tragiczne konsekwencje dla gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowotnego Mauritiusu".

Według naukowców nie można jeszcze do końca ocenić skutków wycieku, ale wyrządzone szkody mogą wpływać na zależną od turystyki gospodarkę Mauritiusa przez kolejne dziesięciolecia - pisze agencja Reutera.

Samo usunięcie statku może zająć jeszcze miesiące - uzupełnia agencja dodając, że pomoc w radzeniu sobie ze skutkami katastrofy zadeklarowała też Francja, która kiedyś władała tym terytorium.

PAP

Wiadomości

Fani bez szans na koncert Billie Eilish! Bilety zniknęły, influencerzy dostali VIP-y za darmo

Policja w akcji pod biedronką. I my mamy czuć się bezpiecznie? [WIDEO] [KOMENTARZE]

Republika Tajnych Służb. Operacja zniszczyć Karola Nawrockiego!

Giertych nie może pogodzić się z przegraną Trzaskowskiego. Co knuje?

Agnieszka Kaczorowska kupiła nowy dom! Pokazała pierwsze zdjęcia

Tusk mówi o rekonstrukcji rządu. Leszczyna pewna swego, a służba zdrowia tonie [WIDEO]

Zgrzyt u Beckhamów? Brooklyn nie pojawił się na 50. urodzinach ojca. Powód może zaskakiwać!

Znów bijemy wszelkie rekordy. Rozmowa z Karolem Nawrockim to był top [ANALIZY]

Grzegorz Markowski zniknął ze sceny. „On siedzi w lesie i jest szczęśliwy” – mówi córka

Sroka dopięła swego. Były szef CBA przesłuchiwany przez nielegalną komisję. [NA ŻYWO]

Polacy zapłacą więcej za prąd - już od lipca. Hennig-Kloska podejmie działania? WIDEO

Najobszerniejsza na świecie biografia Leona XIV właśnie powstała w Polsce!

Pod przykrywką działalności charytatywnej wyłudzili niemal 15 mln zł

Policja zatrzymała Ernesta Bejdę. Sroka znów robi cyrk [KOMENTARZE]

AKTUALIZACJA

Sroka chciała przesłuchać byłego szefa CBA. Ernest Bejda został zatrzymany!

Najnowsze

Fani bez szans na koncert Billie Eilish! Bilety zniknęły, influencerzy dostali VIP-y za darmo

Agnieszka Kaczorowska kupiła nowy dom! Pokazała pierwsze zdjęcia

Tusk mówi o rekonstrukcji rządu. Leszczyna pewna swego, a służba zdrowia tonie [WIDEO]

Zgrzyt u Beckhamów? Brooklyn nie pojawił się na 50. urodzinach ojca. Powód może zaskakiwać!

Znów bijemy wszelkie rekordy. Rozmowa z Karolem Nawrockim to był top [ANALIZY]

Policja w akcji pod biedronką. I my mamy czuć się bezpiecznie? [WIDEO] [KOMENTARZE]

Republika Tajnych Służb. Operacja zniszczyć Karola Nawrockiego!

Giertych nie może pogodzić się z przegraną Trzaskowskiego. Co knuje?