Przejdź do treści
19:56 Dyplomacja: Podczas piątkowego spotkania prezydent Karol Nawrocki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porozmawiają o bezpieczeństwie, gospodarce i kwestiach historycznych - przekazał w środę rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz
19:00 Sejm nie uzyskał wymaganej większości głosów, aby odrzucić weto prezydenta Karola Nawrockiego wobec wobec tzw. ustawy łańcuchowej. Przeciwko odrzuceniu zagłosowało 246 posłów, w tym parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji
18:17 Brazylia: Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ostrzegł w środę, że jeśli umowa handlowa między Unią Europejską a południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur nie zostanie sfinalizowana w tym miesiącu, Brazylia nie podpisze już tej umowy
16:15 Jelenia Góra: Sąd zastosował wobec 12-letniej dziewczynki zatrzymanej w sprawie zabójstwa 11-latki w Jeleniej Górze środek tymczasowy – poinformowała w środę wiceprezes Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze Agnieszka Makowska. Nie podała o jaki środek chodzi
Republika Katarzyna Gójska zaprasza na program W PUNKT w Republice. O 21 gośćmi będą: Adam Andruszkiewicz (Kancelaria Prezydenta), Gustaw Marek Brzezin (Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Szymański (Konfederacja) oraz Piotr Kusznieruk (Nowa Lewica)
14:40 Włochy: Premier Meloni wykluczyła możliwość porozumienia z Mercosur w najbliższych dniach
13:50 W. Brytania: Lekarze rezydenci rozpoczęli pięciodniowy strajk na tle płacowym
13:19 IMGW: Kolejne ciepłe grudniowe dni. Do 13 st. C na południu kraju, lokalne opady i mgły
12:57 Norwegia: W Oslo padł rekord temperatury - najcieplejsza grudniowa noc od blisko 90 lat
11:42 Polska: Polscy żołnierze będą działali w Grupie Zadaniowej NATO m.in. Bałtyku - prezydent podpisał postanowienie
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Leopardy dla Ukrainy. Już wszystko jasne? Berlin nie pozostawia złudzeń

Źródło: Telewizja Republika

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi, których ona potrzebuje? Nie. Podczas briefingu prasowego w bazie lotniczej w Ramstein, nowy minister obrony Niemiec - Boris Pistorius powiedział, że "kwestia zezwolenia na eksport sprzętu była omawiana, ale... nie ma decyzji w tej sprawie". Jak powiedział, zlecił kontrolę dot. czołgów Leopard w Niemczech, jednak nie oznacza to wiele - jest to "ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji" o przekazaniu czołgów.

Nowy minister obrony Niemiec zaprzeczył jakoby Berlin jednostronnie blokował dostawę czołgów Leopard na Ukrainę i powiedział, że jego rząd będzie gotowy do szybkiego działania w tej sprawie, jeśli sojusznicy osiągną konsensus.

„Istnieją dobre powody za dostawami i są dobre powody przeciw, a biorąc pod uwagę całą sytuację wojny, która trwa od prawie roku, należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw”, powiedział Pistorius. 

Jak powiedział, zlecił kontrolę dot. czołgów Leopard w Niemczech, jednak nie oznacza to wiele - jest to "ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji" o przekazaniu czołgów. 

Dodał, że priorytetem numer jeden w Ramstein jest obrona przeciwlotnicza Ukrainy.

Zobacz też: Niemcy głównym hamulcowym ws. Leopardów. Przykład idzie (niestety) z góry

Wskazał też, że w pomocy Ukrainie w walce z Rosją ważne są szkolenia ukraińskich żołnierzy, długofalowość dostaw oraz możliwość naprawy sprzętu. Jak dodał, ukraińskie siły zbrojne muszą być gotowe, aby od razu wykorzystywać dostarczony sprzęt. 

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem szefa Pentagonu, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group). 

Osią sporu wśród krajów Zachodu jest kwestia dostarczanie Ukrainie czołgów bojowych, których oczekuje Kijów.

Jak wskazuje AP, szersze wahania co do wysłania czołgów na Ukrainę zachwiały koalicją, ponieważ Niemcy stoją w obliczu rosnącej presji, by dostarczyć czołgi Leopard 2 do Kijowa lub przynajmniej utorować drogę innym krajom – takim jak Polska – do dostarczenia niemieckich Leopardów z ich własnych zapasów. 

Nowy minister obrony Niemiec, Boris Pistorius odnosząc się do czołgów, powiedział telewizji ARD: „Jestem prawie pewien, że podejmiemy decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach, ale nie mogę jeszcze dzisiaj powiedzieć, jak to będzie wyglądać”.

Cała wypowiedź polityka w oknie poniżej. 

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Szłapka pobił rekord zająknięć. Nie wiedział, co znaczy skrót ORMO

Szef Republiki w Financial Times: trwają rozmowy ws. uruchomienia anglojęzycznego kanału

Bogucki ostro do Tuska w Sejmie: Na czyim był pan łańcuchu?

Francja zapowiada sprzeciw wobec umowy z Mercosurem

Kompromitacja Siemoniaka. Minister wprowadził w błąd Polaków

Fun Factory gwiazdą Wystrzałowego Sylwestra z Republiką w Chełmie!

Ustawa "łańcuchowa". Sejm nie odrzucił weta prezydenta

Balcerowicz żąda likwidacji 800 plus. "Nie ma sensu"

Haniebne insynuacje posła KO z trybuny sejmowej. Czarzasty milczał

"Środek tymczasowy" wobec 12-latki zatrzymanej w sprawie zabójstwa

Fundacja IBN: Prokuratura stawiając zarzuty Bejdzie działa na szkodę Polski

"Rząd się wyżywi. Tylko Polski szkoda…". Morawiecki o pogarszających się finansach publicznych

Europa pod presją taniego importu z Chin. Stawką jest przemysł

Zarzuty dla Ernesta Bejdy. Żaryn: kompromitacja koalicji rządzącej

FIFA surowo karze Malezję! Trzy walkowery i grzywny za nieuprawnionych piłkarzy

Najnowsze

Szłapka pobił rekord zająknięć. Nie wiedział, co znaczy skrót ORMO

Kompromitacja Siemoniaka. Minister wprowadził w błąd Polaków

Fun Factory gwiazdą Wystrzałowego Sylwestra z Republiką w Chełmie!

Ustawa "łańcuchowa". Sejm nie odrzucił weta prezydenta

Balcerowicz żąda likwidacji 800 plus. "Nie ma sensu"

Szef Republiki w Financial Times: trwają rozmowy ws. uruchomienia anglojęzycznego kanału

Bogucki ostro do Tuska w Sejmie: Na czyim był pan łańcuchu?

Francja zapowiada sprzeciw wobec umowy z Mercosurem