Przejdź do treści
14:11 Premier Meloni: zapowiedzi administracji USA to przebudzenie dla Europy
13:26 Rzecznik prezydenta: główne tematy rozmów prezydentów Nawrockiego i Zełenskiego, które odbędą się 19 grudnia w Warszawie, będą dotyczyły bezpieczeństwa, spraw gospodarczych i historycznych
13:22 Rzecznik prezydenta: KPRP zaproponowała stronie ukraińskiej spotkanie prezydentów Karola Nawrockiego i Wołodymyra Zełenskiego 19 grudnia w Warszawie. Ustalane są szczegóły planowanej wizyty
13:11 IMGW: Nadchodzący tydzień będzie bardziej jesienny niż zimowy. Pojawią się mżawki, mgły i zamglenia, na północy będzie wietrznie
11:46 Watykan: Papież odprawił mszę dla więźniów i funkcjonariuszy straży więziennej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Ławrow: Moskwa uważa Poroszenkę za głównego partnera Rosji w Kijowie

Źródło: FLICKR/UTENRIKSDEPARTEMENTET UD/CC BY-ND 2.0

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa uważa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę za swojego głównego partnera w Kijowie w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu na wschodzie tego kraju.

Ławrow oznajmił też, że deklaracje przywódców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) świadczą o ich gotowości do odtworzenia wspólnej gospodarczej, humanitarnej i politycznej przestrzeni z Kijowem.

Szef dyplomacji Rosji powiedział to w wywiadzie dla rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA-Nowosti.

Ławrow podkreślił, że przedstawiony przez Poroszenkę plan pokojowy i stosowne inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina stały się "fundamentem porozumień mińskich, których bezwarunkowe wykonanie jest kluczem do skutecznego uregulowania obecnego kryzysu". Minister przypomniał, że ukraiński prezydent niejednokrotnie publicznie mówił o niedopuszczalności wznowienia działań wojennych w Donbasie.

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że "sądząc po publicznych deklaracjach nowo wybranych przywódców DRL i ŁRL, Donbas jest gotów do współpracy gospodarczej ze stroną ukraińską, odtworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej, humanitarnej i politycznej". Ławrow zarazem zauważył, że "w odpowiedzi Kijów przystąpił do faktycznej blokady regionu, odcinając go od połączonego systemu finansowego kraju".

Minister zapowiedział, że Moskwa będzie zabiegać o to, aby Kijów wypełnił swoje zobowiązania dotyczące reformy konstytucyjnej. Zaznaczył, że zmiany te nie mogą być kosmetyczne. Zdaniem Ławrowa znowelizowana konstytucja Ukrainy powinna być "odnowioną umową społeczną, którą wieloetniczne społeczeństwo ukraińskie będzie odbierało jako solidny, obliczony na długą perspektywę dokument, fundament państwa prawa gwarantującego równoprawność regionów i narodowości".

Ławrow zadeklarował, że Rosja jako jeden z pośredników w procesie mińskim weźmie udział w opracowywaniu programu gospodarczej odbudowy Donbasu. Szef rosyjskiej dyplomacji przyznał jednak, że do obniżenia napięcia na Ukrainie jest wciąż daleko.
W rozmowie tej Ławrow również oskarżył USA o ignorowanie wyrażanych przez władze Rosji obaw dotyczących amerykańskich planów przystąpienia w 2015 roku do rozmieszczania w Rumunii i Polsce "instalacji obrony przeciwrakietowej, które mogą być wykorzystane do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu typu Tomahawk".

Wbrew traktatowi (o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu) Amerykanie w przyszłym roku zamierzają przystąpić do rozmieszczania wyrzutni systemu obrony przeciwrakietowej, które jednocześnie mogą być wykorzystywane do wystrzeliwania uderzeniowych, manewrujących pocisków średniego zasięgu - takich, jak Tomahawk – powiedział. – Waszyngton udaje, że nie rozumie rosyjskich obaw – dodał.

Minister ostrzegł, że "na jakimś etapie rozwoju amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Rosja będzie musiała podjąć adekwatne działania w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa".

Ławrow oznajmił, że Moskwa jest otwarta na dialog z Waszyngtonem, jednak w żadnych okolicznościach nie dopuści, by ucierpiały jej interesy. Zauważył w tym kontekście, że Waszyngton przekonuje Moskwę, że też chce współpracować, ale – jak podkreślił – praktyczne działania USA wobec Rosji mają nieprzyjazny charakter.

Minister również ocenił, że relacje Rosji i NATO przeżywają najpoważniejszy kryzys od czasów zimnej wojny, jednak Moskwa opowiada się za utrzymaniem kanałów dialogu politycznego.

pap

Wiadomości

Domański zmienił zdanie nt. euro. Czy Tusk zostanie wezwany za te słowa do Berlina?

Andruszkiewicz: czas na masowe szkolenia wojskowe. Zagrożenie jest realne

Świąteczny jarmark w Lublinie. Stare Miasto pełne smaków, muzyki i tradycji [WIDEO]

Ambasador Niemiec jasno o reparacjach za bestialstwo: teraz nie ma o tym mowy

Strategia USA obnaża prawdę: wraca świat państw narodowych

RCB ostrzega, od 15 grudnia będą uruchamiane syreny alarmowe!

Nowa Strategia Bezpieczeństwa USA. Co naprawdę planuje Trump

Europoseł pokazał czym będą nas truć po wejściu do Mercosur

Tusk jedzie na ścianę. Ustawy bez poparcia, wojna z prezydentem i chaos w państwie

PILNE: Zełenski w Polsce. Prezydent Ukrainy podał datę [SZCZEGÓŁY]

SPRAWDŹ TO!

Tusk postanowił... narysować psa. I znów uderzył w prezydenta [WIDEO]

Wroński: Alarm rolników: sprzedaliśmy tylko 1/3 zbóż. Nadchodzi krach

Myrcha chwali się podwyższeniem zasiłku pogrzebowego. Sieć wrze: Bóg wam zapłać za dobre serce

UK chce przywrócenia chrześcijaństwa

AKTUALIZACJA

Dramat na święcie Chanuki w Sydney. 11 osób zabitych, wiele rannych

Najnowsze

Domański zmienił zdanie nt. euro. Czy Tusk zostanie wezwany za te słowa do Berlina?

Strategia USA obnaża prawdę: wraca świat państw narodowych

RCB ostrzega, od 15 grudnia będą uruchamiane syreny alarmowe!

Nowa Strategia Bezpieczeństwa USA. Co naprawdę planuje Trump

Europoseł pokazał czym będą nas truć po wejściu do Mercosur

Andruszkiewicz: czas na masowe szkolenia wojskowe. Zagrożenie jest realne

Świąteczny jarmark w Lublinie. Stare Miasto pełne smaków, muzyki i tradycji [WIDEO]

Ambasador Niemiec jasno o reparacjach za bestialstwo: teraz nie ma o tym mowy