Przejdź do treści
01:15 CNN: według amerykańskiego wywiadu Izrael przygotowuje atak na Iran
01:12 USA: Trump ogłosił projekt tarczy antyrakietowej "Złota Kopuła" z pociskami umieszczonymi w kosmosie
21:15 Rumunia: George Simion kwestionuje wynik wyborów prezydenckich - wskazuje, że tak jak w przypadku anulowania grudniowych wyborów, także tym razem miało dojść do wpływów zewnętrznych m.in. z Francji
21:08 Paweł Kukiz w Telewizji Republika do wyborców Mentzena, Brauna i Zandberga: Idźcie do wyborów zagłosować na Karola Nawrockiego!
WAŻNE W najbliższą niedzielę 25 maja w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Za Polską! Rozpoczęcie o godz. 12:00 na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem w Piotrkowie Trybunalskim. Data: 22 maja (czwartek), godz, 18:00. Miejsce: Sala Sara (Dawna Altamira) ul. Dmowskiego 38c, Piotrków Trybunalski
Spotkanie W czwartek, 22 maja o 17:00 odbędzie się spotkanie Klubów Gazety Polskiej z Europosłem Danielem Obajtkiem w Wejherowie! Wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 9. Wstęp otwarty
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z Redaktorem Naczelnym ”Gazety Polskiej” TOMASZEM SAKIEWICZEM, a także PAWŁEM PIEKARCZYKIEM, które odbędzie się 22 maja 2025 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej (Plac Zamkowy 7)
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Marcin Horała, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki oraz Katarzyna Rzepecka-Andrzejak spotkają się z mieszkańcami Konina - 23 maja, 17:00, ul. ks. J. Popiełuszki 4, Aula ANS
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zaprasza na spotkanie otwarte z Posłem do PE - Danielem Obajtkiem. 23 maja (piątek), g. 16. Sala widowiskowa REMUS ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Łuków zaprasza na PROTEST – NIE dla nielegalnej imigracji. 23 maja (piątek), g. 16 Plac Solidarności i Wolności, Łuków
Wydarzenie W najbliższą niedzielę tj. 25 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Za Polską, który rozpocznie się na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a i ruszy w kierunku placu Zamkowego
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Trump wraca do "gwiezdnych wojen" Reagana

Źródło: Donald Trump - x.com/screenshot

Prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek, że wybrał projekt nowej tarczy antyrakietowej "Złota Kopuła", zakładający umieszczenie czujników i pocisków przechwytujących w kosmosie. Zapowiedział, że system kosztować ma 175 mld dolarów, zostanie ukończony do końca jego kadencji i ma mieć niemal 100-procentową skuteczność.

Podczas uroczystego ogłoszenia w Gabinecie Owalnym w Białym Domu Trump oznajmił, że jego administracja "oficjalnie wybrała architekturę najnowocześniejszego systemu, który będzie wdrażał technologie nowej generacji na lądzie, morzu i w przestrzeni kosmicznej, w tym czujniki i pociski przechwytujące w przestrzeni kosmicznej". Jak stwierdził, ma to być spełnienie pierwotnego zamysłu Ronalda Reagana - nazwanego wówczas "gwiezdnymi wojnami" - który upadł ze względu na brak odpowiednich technologii.

Choć nie przedstawiono szczegółowego planu tarczy, Trump oraz szef Pentagonu Pete Hegseth i wybrany do kierowania projektem generał Sił Kosmicznych Michael Guetlein mówili, że nowa tarcza, nazwana przez Trumpa "Złotą Kopułą", ma być wielowarstwowa, oparta na otwartej architekturze, zintegrowana z istniejącymi systemami i zbudowana przez wiele koncernów. Trump obiecywał, że system będzie miał "niemal 100-procentową skuteczność", kosztować ma 175 mld dolarów - z czego 25 mld ma zostać przeznaczonych w tym roku - a budowa ma zająć do trzech lat i zostać ukończona przed końcem jego kadencji. Według wizji prezydenta, tarcza miałaby chronić przed wszelkimi typami rakiet, w tym pociskami hipersonicznymi. Trump powiedział też, że chęć udziału w projekcie zgłosiła Kanada.

Gen. Guetlein nazwał projekt "śmiałym i agresywnym podejściem, by przyspieszyć ochronę kraju przed przeciwnikami". Trump zbywał natomiast krytyczne głosy na temat jego wykonalności, kosztu i potencjalnego wyścigu zbrojeń w kosmosie, jaki może wywołać. Jak stwierdził, nigdy jeszcze nie było czegoś takiego, jak "Złota Kopuła", a obecne systemy nie są adekwatne.

Mimo to, jeszcze w maju szef grupy parlamentarnej wspierającej projekt, senator Tim Sheehy ocenił, że koszt tarczy prawdopodobnie wyniesie nie miliardy, lecz biliony dolarów. Były dowódca Północnego Dowództwa USA gen. Glen VanHerck szacuje natomiast czas powstania kosmicznego systemu na 5-10 lat.

Pytany o to, czy poruszał temat planów umieszczania zbrojeń w kosmosie podczas rozmowy z Władimirem Putinem - według wywiadu USA, Rosja planuje umieścić na orbicie głowice atomowe - Trump zaprzeczył, ale dodał, że zrobi to "w odpowiednim czasie".

Podczas wydarzenia Trump ustosunkował się też do wyrażonej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nadziei, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję, w ślad za nowym pakietem UE.

"Cóż, ja o tym zdecyduję. To nie będzie postanowienie nikogo innego" - odparł Trump. "Zobaczymy, jak zachowa się Rosja. Zobaczymy, co się wydarzy, mamy teraz dość krytyczny czas" - dodał.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Rosja szykuje ekspansję na Skandynawię? Trump: nie martwi mnie to

MSW Niemiec: klasyfikacja AfD jako ekstremistycznej nie wystarcza

Przełom w Syrii: UE naśladuje ruch Trumpa

USA ograniczają dostęp do szczepionek na COVID-19

Mrok gęstnieje na Bliskim Wschodzie: Izrael szykuje atak na Iran?

Trump wraca do "gwiezdnych wojen" Reagana

Mieszkańcy Łodzi nie chcą imigrantów. Bąkiewicz: takiego cyrku jeszcze nie było

Tusk w panice po I turze? Mówi o wojnie, chce „życzliwego” prezydenta

Skąd się wzięła „nowalijka”? O językowej historii wiosennych pyszności + 3 proste przepisy

Szczerba się „przejęzyczył”? Chciał uderzyć w Brauna, a tu nagle o Mentzenie!

Prokuratura potwierdza naszą publikację o działaniach Suchanow. Cios w Bodnara?

Ordo Iuris: Trzaskowski chce nam zamknąć usta! Straszy prokuraturą

Zatrzymać Tuska! Kukiz wzywa prawicę i lewicę do poparcia Nawrockiego

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji monitoruje kampanię prezydencką w mediach

Klementyna Suchanow w zorganizowanej grupie przemytników

Najnowsze

NASZ NEWS: Zrzutka „Spontanicznego Sztabu Obywatelskiego” atakuje Karola Nawrockiego

USA ograniczają dostęp do szczepionek na COVID-19

Mrok gęstnieje na Bliskim Wschodzie: Izrael szykuje atak na Iran?

Trump wraca do "gwiezdnych wojen" Reagana

Mieszkańcy Łodzi nie chcą imigrantów. Bąkiewicz: takiego cyrku jeszcze nie było

Rosja szykuje ekspansję na Skandynawię? Trump: nie martwi mnie to

MSW Niemiec: klasyfikacja AfD jako ekstremistycznej nie wystarcza

Przełom w Syrii: UE naśladuje ruch Trumpa