Przejdź do treści
Republika O godzinie 20:20 gośćmi Danuty Holeckiej w programie "Dzisiaj" w Republice będą Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości oraz Bartosz Romowicz z Polski 2050
17:20 Holenderski kolarz Olav Kooij wygrał w Legnicy pierwszy etap 82. Tour de Pologne
16:19 Mazowieckie: w związku ze z postrzeleniem w Ciechanowie 45-latka policja zatrzymała czterech mieszkańców tego miasta w wieku od 21 do 39 lat
15:47 MSWiA zwróciło się do przewodniczącego PKW o odwołanie z funkcji komisarza wyborczego sędziów, którzy czynnie poparli wybór sędziów do neoKRS oraz brali udział w procedurze nominacyjnej
14:38 Litwa: Prezydent powierzył ministrowi finansów pełnienie obowiązków premiera
14:29 Zachodniopomorskie: Policja opublikowała wizerunki podejrzanych o zabójstwo w Policach
13:54 W. Brytania: Ruszył pierwszy na świecie program szczepień przeciwko rzeżączce
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kurdowie chcą niepodległości! Znamy oficjalne wyniki referendum

Źródło: wikipedia/domena publiczna

92,7 proc. uczestników referendum, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie i na innych terenach w Iraku kontrolowanych przez Kurdów, opowiedziało się za niepodległością – wynika z ostatecznych rezultatów podanych w środę przez komisję wyborczą.

W oficjalnym komunikacie przekazano, że w plebiscycie wzięło udział ponad 3,3 mln osób. Uprawnionych do głosowania było 4,58 mln osób, co oznacza, że frekwencja wyniosła 72,16 proc. Premier Iraku Hajdar al-Abadi zażądał w środę unieważnienia wyników referendum niepodległościowego i wezwał Kurdów do dialogu w ramach obowiązującej konstytucji.

Abadi ponowił swe ultimatum wobec Kurdystanu i jego prezydenta Masuda Barzaniego o przekazanie kontroli nad lądowymi i powietrznymi przejściami granicznymi, a także zagroził całkowitym wstrzymaniem połączeń lotniczych z Kurdystanem. Premier Iraku dał na to władzom w Kurdystanie we wtorek 72 godziny. 

– Tymczasem iracki parlament dał w środę mandat premierowi Abadiemu do rozmieszczenia wojsk w bogatym w ropę naftową Kirkuku, spornej prowincji pozostającej poza Kurdystanem, gdzie również odbyło się referendum, i przejęcia kontroli nad tamtejszymi polami naftowymi – poinformowała iracka telewizja państwowa.

Poza tym parlament Iraku zażądał zamknięcia zagranicznych przedstawicielstw i konsulatów w stolicy irackiego Kurdystanu, Irbilu.

polsatnews

Polecamy Sejm

Wiadomości

Nad Polskę zbliża się wyż Ines. Wraca wakacyjna aura!

Katarzyna Zielińska świętuje 12. rocznicę ślubu! Pokazała prywatne zdjęcia z przedszkola

Wystawił ponad 1700 recept, co umożliwiło lewy handel lekami psychotropowymi

Makabryczna zbrodnia na kampusie UW. Jest decyzja sądu

Czego po prezydencie Nawrockim spodziewają się Polacy? Jest nowy sondaż

Kierwiński chce się przypodobać Tuskowi. Wysyła skandaliczne żądanie do PKW

Manasterski: od 6 sierpnia zacznie się zmiana epoki,to przebudowa polskiej sceny politycznej

Popołudniowe obrady Sejmu. Oglądaj NA ŻYWO u nas!

Po dymisji premiera Paluckasa, jego rząd również ustąpił!

Tour de Pologne 2025 wystartował we Wrocławiu

Czy sędziowie sięgną po broń? Drastyczny scenariusz sędziego

Jest areszt dla podejrzanego o gwałt i porwanie byłej partnerki

Muzeum Tatrzańskie w Jurgowie

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Prezydent spotka się z marszałkiem. Wiemy, czego będzie dotyczyć rozmowa

Bocheński: nowy minister zaczyna swoje urzędowanie od kłamstwa

Najnowsze

Nad Polskę zbliża się wyż Ines. Wraca wakacyjna aura!

Czego po prezydencie Nawrockim spodziewają się Polacy? Jest nowy sondaż

Kierwiński chce się przypodobać Tuskowi. Wysyła skandaliczne żądanie do PKW

Manasterski: od 6 sierpnia zacznie się zmiana epoki,to przebudowa polskiej sceny politycznej

Popołudniowe obrady Sejmu. Oglądaj NA ŻYWO u nas!

Katarzyna Zielińska świętuje 12. rocznicę ślubu! Pokazała prywatne zdjęcia z przedszkola

Wystawił ponad 1700 recept, co umożliwiło lewy handel lekami psychotropowymi

Makabryczna zbrodnia na kampusie UW. Jest decyzja sądu