Rosja zrywa umowy wojskowe z trzema krajami Europy
Władimir Putin podpisał dekrety o wypowiedzeniu umów o współpracy wojskowej z Portugalią, Francją i Kanadą, zawartych w latach 1989–2000, czyli w okresie odwilży po upadku ZSRR. Moskwa uznała je za „nieaktualne strategicznie”, co jest kolejnym etapem całkowitego zerwania więzi wojskowych z krajami NATO.
Rosja oficjalnie wypowiedziała trzy porozumienia o współpracy wojskowej zawarte z państwami NATO w latach 1989–2000. Decyzje zostały opublikowane w piątek na państwowym portalu prawnym i wchodzą w życie natychmiast. Wypowiedziane umowy to:
- porozumienie z Kanadą z 1989 roku (podpisane kilka tygodni po upadku muru berlińskiego),
- porozumienie z Francją z 1994 roku (w okresie prób integracji Rosji z europejskimi strukturami bezpieczeństwa za czasów Borysa Jelcyna),
- porozumienie z Portugalią z 2000 roku.
Rosyjskie władze oświadczyły, że dokumenty „straciły znaczenie praktyczne i strategiczne”.
Jest to kontynuacja polityki odcinania się od współpracy z Zachodem – w lipcu 2025 roku w podobny sposób anulowano umowę wojskowo-techniczną z Niemcami z 1996 roku.Decyzja wpisuje się w trwającą od lat konfrontację Moskwy z NATO. Kreml konsekwentnie oskarża Sojusz o „zbliżanie się do granic Rosji” i obwinia Zachód o wywołanie wojny w Ukrainie. Jednym z głównych żądań rosyjskich w negocjacjach pokojowych pozostaje całkowita rezygnacja Ukrainy z członkostwa w NATO.
Dwa z trzech krajów, których dotyczą obecne wypowiedzenia – Francja i Portugalia – aktywnie wspierają propozycję Komisji Europejskiej wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów (ok. 210 mld euro w UE) na pożyczki dla Ukrainy. Kijów potrzebuje w najbliższych dwóch latach ok. 65 mld dolarów pomocy budżetowej, jak szacuje MFW.Od lutego 2022 roku Ukraina jest całkowicie zależna od zachodniego wsparcia finansowego i wojskowego, co dodatkowo zaostrza napięcia między Rosją a krajami NATO.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
34. rocznica powstania Radia Maryja. Prezydent Nawrocki: to wyjątkowe dzieło
Córka premiera robi karierę. W tle dzieła sztuki, prokuratura, miliony złotych
Mikołajkowa konferencja pod biurem poseł Gapińskiej. "Rózgi poszły w ruch"