Przejdź do treści
W Republice Gościem specjalnym "Politycznej Kawy" Tomasza Sakiewicza, będzie w niedzielę prezydent elekt dr Karol Nawrocki. Początek programu w telewizji Republika o godz. 11.30
W Republice XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej jest wydarzeniem zamkniętym, przeznaczonym tylko dla Klubowiczów Gazety Polskiej. Zapraszamy na relację w Republice
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Krawcy w Rzymie mają kłopot z czerwonym jedwabiem na szaty kardynalskie. A terminy gonią...

Źródło: kai

30 września papież Franciszek nada godność kardynalską łącznie 21 duchownym. W tym gronie znajdzie się również Polak - metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

Krawcy w Rzymie, szyjący ubrania dla duchowieństwa, mają problemy związane z terminowym otrzymaniem czerwonego jedwabiu na szaty kardynalskie. W czasie pandemii koronawirusa zamknął swoją działalność ważny dla branży dostarczyciel materiału, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA jeden z właścicieli istniejącej od 1815 roku tradycyjnej firmy krawieckiej „Barbiconi”.

Od tego czasu dostarczenie materiału może zająć do czterech miesięcy, powiedział Gabriele Barbiconi. Ale nowi kardynałowie, których papież Franciszek wprowadzi do Kolegium Kardynalskiego w przyszłym tygodniu, nie będą mieli tyle czasu. O swojej nominacji dowiedzieli się od papieża 9 lipca i powinni stawić się przed nim w czerwonych szatach 30 września. Tego dnia w Bazylice Świętego Piotra Franciszek nada godność kardynalską łącznie 21 duchownym, w tym niektórym klientom Barbiconiego.

Według właściciela pracowni krawieckiej, czerwony jedwab moire kosztuje obecnie 80 euro za metr. Za podstawowy strój kardynałowie musieliby zapłacić około 2000 euro. Poza komżą wszystkie części stroju kardynała utrzymane są w kolorze purpurowym. Z czerwonego jedwabiu moire są wykonane wypustki na sutannie, szarfa na biodrach, piuska i biret. Wiele prac przy szyciu sutanny wykonuje się ręcznie – od wykrojenia aż do obrębiania dziurek do guzików. Krawiec musi poświęcić na to około 20 godzin pracy.

Zgodnie z tradycją czerwona szata jest znakiem całkowitego oddania kardynała, który w służbie Kościołowi gotów jest nawet zginąć śmiercią męczeńską.

kai.pl

Wiadomości

Tak działa bomba "bunker buster". USA uderzyły w kompleks Fordo

Jest pierwszy komunikat ze strony Iranu

Ameryka komentuje bombardowanie: to komunikat dla Chin i Rosji

Biały Dom publikuje zdjęcia z Situation Room w czasie bombardowania obiektów nuklearnych

Tajny cel w Isfahanie: uderzenie było trudniejsze niż na Fordo

Trump w orędziu wezwał Iran do rozmów. W przeciwnym razie...

Trump, po bombardowaniu, nie planuje większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie

Stało się! Amerykanie zbombardowali irańskie bunkry atomowe

Izrael do USA: nie będziemy czekać dwóch tygodni

Weselników wzięli za terrorystów. Zabili osiem osób!

Amerykanie ewakuują swoich obywateli z Izraela. Coś się zdarzy...

Zełenski oskarża: niemieckie firmy wspierają rosyjski przemysł zbrojeniowy

Wirtz w Liverpoolu. Rekordowy transfer i nowa gwiazda Premier League

Kobylarz: Tusk kiedyś miał Palikota, dzisiaj ma Giertycha

Ida Nowakowska świętuje 10. rocznicę ślubu. Pokazała nagranie sprzed dekady!

Najnowsze

Tak działa bomba "bunker buster". USA uderzyły w kompleks Fordo

Tajny cel w Isfahanie: uderzenie było trudniejsze niż na Fordo

Trump w orędziu wezwał Iran do rozmów. W przeciwnym razie...

Trump, po bombardowaniu, nie planuje większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie

Stało się! Amerykanie zbombardowali irańskie bunkry atomowe

Jest pierwszy komunikat ze strony Iranu

Ameryka komentuje bombardowanie: to komunikat dla Chin i Rosji

Biały Dom publikuje zdjęcia z Situation Room w czasie bombardowania obiektów nuklearnych