Przejdź do treści
22:08 USA: Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii o nazwie Partia Ameryki
21:18 USA: Na zalanym przez powódź obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy, są cali i zdrowi
20:18 Syria: Pożary lasów w czasie jednej z najgorszych od dekad susz
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Miejsce: DK13, Rosówek 17, 72-001
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 16:00 w Szczecinie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Miejsce: Nowa Dekadencja – Szczecińskie Centrum Kultury, Partyzantów 2
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Przełom w Syrii: UE naśladuje ruch Trumpa

Źródło: Kaja Kallas - x.com/screenshot

Unia Europejska oficjalnie zniosła wszystkie sankcje ekonomiczne nałożone na Syrię pod rządami Baszara al-Assada. Decyzja ta, ogłoszona przez szefową unijnej dyplomacji, Kaję Kallas, zbiega się w czasie z podobnym ruchem podjętym tydzień wcześniej przez prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Kallas poinformowała o decyzji za pośrednictwem platformy X, podkreślając, że celem jest wsparcie narodu syryjskiego w odbudowie kraju jako "nowej, inkluzywnej i pokojowej Syrii". Ambasadorowie państw członkowskich UE wyrazili wcześniej zgodę na zniesienie sankcji, które następnie zostało formalnie zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych "27".

Syryjski minister spraw zagranicznych, Assaad al-Shaibani, podczas konferencji prasowej w Damaszku powitał decyzję UE jako wyraz regionalnej i międzynarodowej woli wsparcia Syrii. Podkreślił, że naród syryjski otrzymuje "historyczną i bardzo ważną szansę na odbudowę kraju".

Sankcje UE, które obowiązywały do tej pory, koncentrowały się głównie na syryjskim systemie bankowym, uniemożliwiając mu dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych. Zniesienie sankcji oznacza również odblokowanie aktywów Centralnego Banku Syrii.

Jednocześnie UE zastrzega sobie możliwość nałożenia nowych sankcji na osoby odpowiedzialne za akty przemocy wobec społeczności alawickiej w Syrii, z której pochodzi al-Assad, które miały miejsce w ostatnich tygodniach. W mocy pozostają inne środki, które dotyczą byłego reżimu al-Assada, w tym zakaz sprzedaży broni i sprzętu, który mógłby być wykorzystany do represjonowania ludności cywilnej.

Decyzja UE następuje po tym, jak Donald Trump ogłosił w Rijadzie zniesienie amerykańskich sankcji na Syrię, dzień przed spotkaniem z syryjskim prezydentem Ahmadem al-Sharaa w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej, w lutym, UE zawiesiła niektóre sankcje dotyczące kluczowych sektorów gospodarki Syrii.

Przedstawiciele UE podkreślają, że wszystkie te środki mogą zostać przywrócone, jeśli nowi syryjscy przywódcy nie dotrzymają obietnic dotyczących poszanowania praw mniejszości i postępów na drodze do demokracji.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Premier: liberalizm może jedynie zgubić Słowację

Bardzo złe wiadomości dla Putina i Rosji

Polacy strzegą granicy z Niemcami. Wsparł ich niemiecki europoseł!

Woś: Tusk jest niezdolny do działania wbrew interesowi niemieckiemu!

Marina świętowała 36. urodziny na Openerze! Szczęśni balowali w towarzystwie Wieniawy i gwiazd Instagrama

Błaszczak w Republice: Donald Tusk przyjmuje migrantów. To działanie na szkodę kraju

Verstappen z pole position na Silverstone

Upały czy ochłodzenie? IMGW o tym, jak będą wyglądały najbliższe dni

Zmasowany atak na Hołownię. Poseł Polski 2050 wprost: MAM DOŚĆ!

Pomarański: 45% respondentów jest niezadowolonych z rządu Tuska i postuluje o zmianę premiera!

Wzrosła liczba ofiar powodzi w Teksasie!

Lis znów pisze o Hołowni. Ale teraz - zaskoczył wszystkich!

Lisiecki: Donald Tusk jest okłamywany przez swoje środowisko!

PILNE: Wydano zakaz korzystania z odcinka rzeki Kłodnicy

SPRAWDŹ TO!

Ząbki: Gorąco przed spalonym budynkiem. Mieszkańcy nie mogą dostać się do mieszkań

Najnowsze

Premier: liberalizm może jedynie zgubić Słowację

Marina świętowała 36. urodziny na Openerze! Szczęśni balowali w towarzystwie Wieniawy i gwiazd Instagrama

Błaszczak w Republice: Donald Tusk przyjmuje migrantów. To działanie na szkodę kraju

Verstappen z pole position na Silverstone

Upały czy ochłodzenie? IMGW o tym, jak będą wyglądały najbliższe dni

Bardzo złe wiadomości dla Putina i Rosji

Polacy strzegą granicy z Niemcami. Wsparł ich niemiecki europoseł!

Woś: Tusk jest niezdolny do działania wbrew interesowi niemieckiemu!