Kolejna prowokacja Kremla – chodzi o bombowce Tu-160

Rosja przerzuciła bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, do swojej bazy Anadyr zlokalizowanej o niecałe 20 minut lotu od wybrzeży Alaski. Kilka dni wcześniej rosyjskie bombowce Tu-95MS przeleciały wzdłuż mórz Północnego oraz Barentsa. Odczytano to jako zachowanie prowokacyjne wobec Stanów Zjednoczonych oraz NATO.
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o tym, że bombowce strategiczne Tu-160 po locie trwającym osiem godzin z bazy w Saratowie, leżącego nad Wołgą, dotarły do bazy Anadyr w Czukockim Okręgu Autonomicznym.
Oba ośrodki są oddalone od siebie o 6 tys. km. Lot tych samolotów był częścią taktycznych ćwiczeń mających sprawdzić zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości.
Jak zauważa rządowa „Rossijskaja Gazieta”, bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni nuklearnej zostały przebazowane na odległość mniejszą niż 600 km od granicy z USA. Tu-160, w kodzie NATO oznaczany jako Blackjack, ma zasięg operacyjny 12,3 tys. km, operuje na pułapie do 15,6 tys. m i jest w stanie osiągnąć prędkość 2,2 tys. km/h.
Czytaj więcej w piątkowej "Codziennej".
Serdecznie polecamy piątkowe wydanie „Codziennej”.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) August 15, 2019
Więcej na naszej stronie https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC pic.twitter.com/xiJBMLBZKU
Czytaj także:
Radioaktywny jod wykryty na granicy z Rosją! Trwają analizy próbek
Błąd samochodowego autopilota i eksplozja Tesli na środku drogi! [ZOBACZ]
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Andruszkiewicz w Republice o wetach prezydenta: Karol Nawrocki dotrzymuje słowa i stawia Polaków na pierwszym miejscu
Lista beneficjentów KPO dla kultury ujawniona. Pieniądze popłynęły m. in. do Fundacji Krystyny Jandy i środowisk liberalnych
Najnowsze

Już o godz. 20:15 gościem Danuty Holeckiej w Republice będzie szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki

Beata Kozidrak wróciła po walce z nowotworem. "Od 9 miesięcy po raz pierwszy na scenie"

Poseł Matecki alarmuje o nielegalnym przemycie migrantów. Zatrzymano Ukraińca z trzema Etiopczykami

Wiceszef MSZ Władysław Bartoszewski w Republice: dron, który spadł w Osinach przyleciał z Ukrainy

Stawianie wiatraków dla Niemców już "Niepotrzebne i za drogie"

Andruszkiewicz w Republice o wetach prezydenta: Karol Nawrocki dotrzymuje słowa i stawia Polaków na pierwszym miejscu
