O północy mają wejść w życie 50 proc. cła. Carney rozmawiał z Trumpem
Premier Kanady Mark Carney i prezydent USA Donald Trump rozmawiali we wtorek na kilka godzin przed możliwym wprowadzeniem przez USA 50-procentowych ceł na część importu z Kanady. Media cytują biuro prasowe kanadyjskiego premiera, że rozmowa była elementem „trwających negocjacji”.
Biuro prasowe Carneya potwierdziło sam fakt rozmowy, ale nie podało żadnych informacji o jej wyniku, ani o tym, czy odbędą się kolejne, jeszcze przed północą, kiedy cła mają wejść w życie – podał publiczny nadawca kanadyjski CBC.
Stacja podkreśliła, że w jednozdaniowym oświadczeniu znalazło się sformułowanie „trwające negocjacje”.
Nowe cła mogą objąć eksport o wartości ok. 30 mld dolarów kanadyjskich.
Według kanadyjskich mediów Carney i Trump rozmawiali na ten temat również w poniedziałek. Carney stwierdził wtedy, że rozmowy z USA są „bardzo intensywne i delikatne” oraz zapewnił, że Kanada ma plan na wypadek wejścia w życie amerykańskich ceł.
Kiedy w lipcu br. Trump zagroził nałożeniem od 19 sierpnia ceł na część eksportu z Kanady, jeśli Waszyngton i Ottawa nie osiągną porozumienia, Carney zadeklarował, że Kanada jest gotowa do rozmów, ale będzie wspierać i chronić swoją gospodarkę. Podkreślał wówczas, że nie wyklucza też podjęcia działań odwetowych.
Według opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Leger, 56 proc. Kanadyjczyków chce, by rząd nie szedł na żadne ustępstwa wobec USA – podała agencja The Canadian Press. Najbardziej zdecydowani są mieszkańcy prowincji Quebec, gdzie 61 proc. ankietowanych opowiada się za bezkompromisową postawą w stosunku do amerykańskich władz. Bardziej stanowcze są w tej sprawie kobiety - 60 proc. respondentek sprzeciwia się ustępstwom Kanady wobec sąsiada z południa. Tylko 15 proc. ankietowanych uznało, że to kanadyjski rząd zachowuje się agresywnie wobec USA.
Źródło: Republika/PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X