Przejdź do treści
21:39 Prezydent Ukrainy: ustaliliśmy z Rosją kolejną wymianę jeńców 1000 na 1000
20:11 Premier Donald Tusk: w najbliższym czasie zwrócę się do Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania dla rządu
19:59 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: to jest klęska demokracji walczącej, ten rząd powinien odejść, proponujemy rząd techniczny
Wybory 2025 Gościem Poranka Radia Republika o godzinie 6.00 będzie Jacek Ozdoba z PiS
Protest We wtorek (3 czerwca) o godz. 12:00, pod ambasadą Niemiec przy ul. Jazdów 12 w Warszawie, odbędzie się protest pod hasłem: "Zabierzcie namiestnika!". Organizuje: Ruch Obrony Granic
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Jeśli nie zatrzymamy Putina, pójdzie po więcej - jak Hitler!

Źródło: PortalX@David_Cameron

Nie możemy wykazać wobec Władimira Putina takiej samej słabości jak wobec Hitlera w latach 30. XX wieku, bo tak samo pójdzie po więcej - napisał w środę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, wzywając amerykańskich kongresmanów do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy.

W tekście opublikowanym w amerykańskim portalu "The Hill" Cameron podkreślił, że pakiet finansowy w wysokości 61 mld dolarów, który jest obecnie przedmiotem sporów politycznych w Kongresie, "ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i Europy". Przypomniał, że Unia Europejska niedawno przyjęła własny pakiet finansowy o wartości 50 mld euro, a Wielka Brytania jako pierwszy kraj zawarła z Ukrainą dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie.

"Ta pomoc robi różnicę. Zniszczyliśmy już prawie połowę przedwojennego potencjału militarnego Rosji, kosztem mniejszym niż 10 proc. któregokolwiek budżetu obronnego. To Władimir Putin powinien obawiać się porażki" - zauważył szef brytyjskiej dyplomacji.

Cameron wezwał kongresmanów do przyjęcia pakietu, mówiąc, że wybór jest prosty. "Po jednej stronie jest Putin, który ma nadzieję na powiększenie swojego imperium po prostu poprzez przetrzymanie Zachodu. Uważa, że jesteśmy słabi. Wierzy, że ujdzie mu na sucho najbardziej szokujący akt państwowej agresji, jaki widzieliśmy za naszego życia. Po drugiej stronie jesteśmy my wszyscy. Mamy zasoby, potęgę gospodarczą, wiedzę. Nasza siła ekonomiczna przewyższa rosyjską w stosunku około 25 do jednego. (Rosjanie) Muszą zwracać się o pomoc do Pjongjangu. Wszystko, co musimy zrobić, to sprawić, by nasza siła zadziałała. Pytanie brzmi: Czy mamy taką wolę?" - napisał Cameron.

Zwrócił uwagę, że wspólna historia Zachodu pokazuje, jaką głupotą jest uleganie tyranom w Europie, którzy wierzą, że granice można wytyczać siłą. "Nie chcę, abyśmy pokazali słabość okazaną Hitlerowi w latach 30. XX wieku. Wrócił po więcej, a powstrzymanie jego agresji kosztowało nas znacznie więcej istnień ludzkich. Nie chcę, abyśmy pokazali słabość okazaną Putinowi w 2008 roku, kiedy najechał Gruzję, ani niepewność reakcji z 2014 roku, kiedy zajął Krym i znaczną część Donbasu - zanim powrócił, a jego agresja w 2022 roku kosztowała nas znacznie więcej. Chcę, abyśmy pokazali siłę okazywaną od 2022 roku, gdy Zachód pomógł Ukraińcom wyzwolić połowę terytorium zajętego przez Putina, a wszystko to bez utraty żadnego żołnierza NATO" - przekonuje Cameron.

Niezalezna.pl,PAP, Portal X

Wiadomości

Wiadomo kiedy Karol Nawrocki obejmie urząd

Świątek powalczy dziś o półfinał French Open

Europejski kraj chce znieść cła na cały import z USA!

Dym z pożarów w Kanadzie dotarł do zatoki. Eksperci: to nie zniknie szybko

Ukraińcy odcięli okupantowi prąd

W samochodzie terrorysty z Boulder znaleziono dokumenty USAID

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej

Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"

Ile gwiazdy biorą za wesele? Nawet 50 tysięcy za jeden wieczór! Wiśniewski, Zenek i Narożna w cenniku ślubnych marzeń

Fogiel: Tusk udaje, że „nic się nie stało” – ale Hołownia wierzga!

Instagram był za Trzaskowskim, Polska za Nawrockim

Najnowsze

Wiadomo kiedy Karol Nawrocki obejmie urząd

Ukraińcy odcięli okupantowi prąd

W samochodzie terrorysty z Boulder znaleziono dokumenty USAID

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Świątek powalczy dziś o półfinał French Open

Europejski kraj chce znieść cła na cały import z USA!

Dym z pożarów w Kanadzie dotarł do zatoki. Eksperci: to nie zniknie szybko