Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Anna Milczanowska będzie gościem poranka RADIA REPUBLIKA o godz. 7:08
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
21:40 USA: prezydent Trump obiecał rozwiązać spór między Egiptem i Etiopią o wody Nilu
20:16 UE: żadnych środków odwetowych wobec USA ws. ceł przed 1 sierpnia
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Izrael wydał nowe nakazy ewakuacji w Strefie Gazy. Powodem jest odpalenie rakiet przez Hamas

Źródło: TV Republika

Wojsko izraelskie wydało w niedzielę nowe nakazy ewakuacji, obejmujące okolice miasta Chan Junus na południu Strefy Gazy. Palestyńskim cywilom nakazano też opuszczenie jednego z sektorów wchodzących dotychczas w skład "bezpiecznej strefy humanitarnej". Izrael ostrzega, że na tych obszarach nasili walki z Hamasem.

"Z powodu wykorzystywania strefy humanitarnej do działalności terrorystycznej i odpalania z okolic Al-Dżala rakiet w kierunku Izraela, przebywanie na tym terenie stało się niebezpieczne" - przekazało izraelskie wojsko, opisując jeden z sektorów terenu położonego między wybrzeżem Morza Śródziemnego a Chan Junus, w okolicach miejscowości Al-Mawasi.

"Armia ogłosiła ten obszar bezpieczną strefą, do której mają udawać się uchodźcy z innych obszarów. W rejonie Al-Mawasi przebywa obecnie około 1,9 z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy" - powiadomił portal Times of Israel.

Agencje pomocowe już wcześniej informowały, że strefa ta jest przepełniona i nie może przyjmować kolejnych uciekinierów.

W czasie trwającej od ponad 10 miesięcy wojny większość ludności Strefy Gazy musiała się wielokrotnie przemieszczać. Regularnie pojawiają się nowe izraelskie "nakazy ewakuacji", czyli komunikaty ostrzegające cywilów, że konkretne obszary będą miejscem ataków oraz działań zbrojnych i zalecające im ucieczkę do "strefy humanitarnej".

"Te zarządzenia powodują panikę i chaos wśród uciekających" - relacjonowała telewizja Al-Dżazira.

Władze lokalne i media informowały też o izraelskich atakach na miejsca położone już w "bezpiecznej strefie".

"Tylko 14 proc. terytorium Strefy Gazy nie jest objęte nakazami ewakuacji" - powiedział pod koniec lipca szef oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA Philippe Lazzarini.

W ostatnich tygodniach wojsko izraelskie prowadzi ataki w miejscach, które już kiedyś zajmowało i gdzie, jak twierdzono, wyeliminowano bojowników Hamasu. Według wywiadu Izraela organizacji terrorystycznej udało się jednak odrodzić na opuszczonych przez armię terenach. Te operacje za każdym razem wiążą się z nakazami ewakuacji tysięcy cywilów.

W piątek siły zbrojne poinformowały o rozpoczęciu trzeciej ofensywy lądowej na Chan Junus. Poprzednia, trwająca tydzień, zakończyła się pod koniec lipca. Miasto jest niemal całkowicie zniszczone.

"Jak dotąd w konflikcie zginęło blisko 40 tys. Palestyńczyków" - informują władze lokalne Strefy Gazy.

W tym bilansie Palestyńczycy nie odróżniają ofiar cywilnych od bojowników. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny na wielką skalę.

Źródło: PAP

Wiadomości

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Nowy alert RCB. IMGW przypomina: przeczekaj burzę w bezpiecznym miejscu

Legia pobiła transferowy rekord! Rajović najdroższym piłkarzem Ekstraklasy

Braun podważa raport Pileckiego. Wydawca odpowiada: „To kłamstwo”

PILNE: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, określający pełen skład TK jako minimum 11 sędziów

Siatkarska Liga Mistrzów: Polskie drużyny poznały rywali

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Najnowsze

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”