Przejdź do treści

Izrael mobilizuje rezerwistów. Relokacja wojsk przed „ewentualną operacją lądową”

Źródło: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Minister obrony Izraela Beni Ganc zatwierdził w czwartek decyzję o mobilizacji 9 tys. rezerwistów — poinformował jego resort. Mimo prób mediacji między Palestyńczykami a państwem żydowskim podjętych przez Egipt, walki między Hamasem a armią izraelską nie ustają — pisze agencja AP.

Associated Press zwraca uwagę, że poprzednie podobne zbrojne konflikty, włącznie z dramatyczną wojną w 2014 roku, ograniczały się w dużej mierze do działań w Strefie Gazy i na przygranicznych terytoriach Izraela. Teraz jednak walki i rozruchy rozlewają się na znacznie rozleglejsze tereny niż nawet podczas palestyńskiej intifady w 2000 roku.

Reuters, powołując się na dyplomatów podaje, że USA są przeciwne zorganizowaniu sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie bliskowschodniego konfliktu, ze względu na podjęte już dyplomatyczne próby jego rozwiązania.

Wojska są przesuwane w stronę granicy

Wcześniej w czwartek izraelski dziennik „Jerusalem Post” poinformował, że niewykluczone jest, iż po atakach rakietowych ze Strefy Gazy Izrael zdecyduje się na ofensywę lądową w tej enklawie.

Rzecznik prasowy sił zbrojnych Izraela generał Hidaj Zilberman powiedział, że plany są przygotowywane przez Dowództwo Południowe, a następnie zostaną przekazane do zatwierdzenia władzom politycznym. Dodatkowe wojska zostały już przesunięte bliżej granicy przed ewentualną operacją lądową, w tym siły pancerne, zmechanizowane i powietrznodesantowe.

Netanjahu zapowiada zaprowadzenie pokoju

Również w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu obejrzał baterie systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła, który zdołał przechwycić 90 proc. z 1,2 tys. pocisków rakietowych wystrzelonych w kierunku Izraela ze Strefy Gazy.

- Zajmie to więcej czasu, ale osiągniemy nasz cel, by przywrócić pokój w państwie izraelskim — powiedział premier.

Dzień wcześniej Netanjahu poinformował gabinet bezpieczeństwa, że odrzucił propozycję Hamasu dotyczącą zawieszenia broni, a szef izraelskiego Sztabu Generalnego generał Awiw Kohawi rozmawiał przez telefon z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem, aby poinformować go o przebiegu działań wojskowych.

PAP

Wiadomości

Żurawski vel Grajewski: tworzy się koniunktura dla wzmocnienia roli Polski w relacjach z USA

Zbiorowy gwałt na 20-latce pod Warszawą

Izrael domaga się całkowitej demilitaryzacji Strefy Gazy

Jarosław Kaczyński: dzisiaj w Polsce władza uznaje, że prawo jej nie obowiązuje

Karol Nawrocki: elity europejskie są odpowiedzialne za kryzys migracyjny i wojnę na Ukrainie

Berlin nagle się budzi. Czy to strach przed marginalizacją?

Barbara Nowak: mamy do czynienia z atakiem na fundamenty edukacji

Czochara: Polska staje się krajem niewiarygodnym

Gajadhur o aferach w Inspektoracie Transportu Drogowego

Daniel Obajtek: zreformujmy ETS, bo tysiącom Polaków grozi bieda

Jabłoński: rządzi Polską człowiek, który nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej

Morawiecki: Unijne elity mają dziś do zaoferowania światu tylko łzy

Antyamerykański szczyt zakończył się porażką

Francja importuje coraz więcej rosyjskiego gazu LNG

Stroje górali podhalańskich

Najnowsze

Żurawski vel Grajewski: tworzy się koniunktura dla wzmocnienia roli Polski w relacjach z USA

Karol Nawrocki: elity europejskie są odpowiedzialne za kryzys migracyjny i wojnę na Ukrainie

Berlin nagle się budzi. Czy to strach przed marginalizacją?

Barbara Nowak: mamy do czynienia z atakiem na fundamenty edukacji

Czochara: Polska staje się krajem niewiarygodnym

Zbiorowy gwałt na 20-latce pod Warszawą

Izrael domaga się całkowitej demilitaryzacji Strefy Gazy

Jarosław Kaczyński: dzisiaj w Polsce władza uznaje, że prawo jej nie obowiązuje