Przejdź do treści
03:11 Kuwejt: Atak dronów spowodował pożar kompleksu petrochemicznego Shuwaikh
01:25 Finlandia: Straż przybrzeżna przećwiczy zwalczanie obcych dronów z wykorzystaniem okrętów
22:57 Izraelska Armia: to rakieta Hezbollahu zraniła trzech żołnierzy UNIFIL
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 560. Klub „Gazety Polskiej” KRUSZWICA (woj. kujawsko-pomorskie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice II zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem i Oskarem Kidą, 8 kwietnia, godz. 19:00, Restauracja Tawerna, Miedniewice 75D, Miedniewice
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Tryb. zaprasza na obchody 16. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej, 9 kwietnia, godz. 12, Apel Pamięci przy Pomniku Katyńskim PL. Kościuszki; 10 kwietnia, godz. 19.00, Msza św. Kościół OO Bernardynów, Piotrków Trybunalski
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Myślenice oraz poseł Władysław Kurowski zapraszają na spotkanie z poseł Anną Gembicką, 9 kwietnia, godz. 17:00, Remiza OSP, Czasław gmina Raciechowice
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tczew oraz poseł Kazimierz Smoliński zapraszają na spotkanie z europosłem Piotrem Müllerem, 9 kwietnia, godz. 18:00, Restauracja "Piaskowa", ul. Piaskowa 3, Tczew
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłami Markiem Jakubiakiem oraz Mariuszem Goskiem, 10 kwietnia, godz. 18:00 Pensjonat Sanato, ul. 1 maja 29, Busko-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem Telewizji Republika Tomaszem Sakiewiczem 11 kwietnia, godz. 17:30, Sala Widowiskowa, Chełmska Biblioteka Publiczna, ul. Partyzantów 40, Chełm
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza, poseł Patryk Wicher i europoseł Arkadiusz Mularczyk zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, 11 kwietnia, godz.18:00, WSB ul. Grunwaldzka 17, Nowy Sącz
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Zielonej Górze zaprasza na otwarte spotkanie z europosłami Patrykiem Jakim i Tobiaszem Bocheńskim. 14 kwietnia (wtorek), godz. 18:00, aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, Aleja Wojska Polskiego 69, Zielona Góra

Izrael domaga się całkowitej demilitaryzacji Strefy Gazy

Źródło: x.com/@gidonsaar

Szef MSZ Izraela Gideon Saar ogłosił we wtorek, że jego rząd rozpocznie w tym tygodniu negocjowanie drugiego etapu rozejmu z Hamasem w Strefie Gazy. Pierwotnie rozmowy miały zacząć się na początku miesiąca. Saar dodał, że Izrael domaga się całkowitej demilitaryzacji Strefy Gazy.

W poniedziałek wieczorem zebrał się izraelski gabinet bezpieczeństwa i postanowił, że w tym tygodniu rozpoczną się negocjacje dotyczące drugiej fazy rozejmu - przekazał Saar podczas konferencji prasowej w Jerozolimie.

Pełna determinacja

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że Izrael jest zdeterminowany, by uwolnić wszystkich zakładników i osiągnąć "wszystkie cele wojny".

"Nie zaakceptujemy żadnej obecności Hamasu ani innych grup terrorystycznych w Strefie Gazy" - zadeklarował Saar.

 

Dodał, że palestyńskie terytorium powinno zostać po wojnie całkowicie zdemilitaryzowane. Wykluczył też możliwość, by kontrolę nad Strefą Gazy przejęła Autonomia Palestyńska.

Niezbędne negocjacje

Szef izraelskiej dyplomacji zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odwiedzi Brukselę, a najbliższym czasie złoży również wizytę w Waszyngtonie.

Od 19 stycznia w Strefie Gazy trwa pierwszy etap rozejmu, który przerwał trwającą ponad 15 miesięcy wojnę Izraela z Hamasem. Pierwsza faza zawieszenia broni ma potrwać do początku marca.

Według wcześniejszych ustaleń już w pierwszym tygodniu lutego miało rozpocząć się negocjowanie warunków drugiego etapu porozumienia. W rozmowach Izraela z Hamasem pośredniczą USA, Egipt i Katar.

Z różnych stron napływały sprzeczne informacje dotyczące rozmów o drugim etapie, ale wynikało z nich, że żaden z zainteresowanych aktorów jeszcze na poważnie nie przystąpił do negocjacji. Potwierdził to wtorkowy komunikat MSZ Kataru, w którym przekazano, że rozmowy o drugim etapie oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęły.

Wejście w życie drugiej fazy porozumienia jest niepewne. Według wstępnych założeń zakłada ona m.in. trwały rozejm, uwolnienie wszystkich zakładników więzionych w Strefie Gazy i całkowite opuszczenie tego terytorium przez wojska izraelskie.

Dalsze rządy Hamasu?

Kwestią sporną pozostaje powojenna przyszłość Strefy Gazy. Władze Izraela i USA deklarują, że nie zgodzą się na utrzymanie Hamasu przy władzy. Organizacja terrorystyczna dowiodła jednak, że mimo ciężkich strat wojennych nadal kontroluje Strefę Gazy. Wycofanie się Izraelczyków bez dodatkowych warunków faktycznie oznaczałoby więc dalsze rządy Hamasu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu pozostaje pod presją skrajnie prawicowych koalicjantów, którzy domagają się zerwania rozmów i powrotu do walk, by całkowicie zniszczyć Hamas.

Perspektywę trwałego rozejmu dodatkowo skomplikowały niedawne zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, dotyczące przejęcia kontroli nad Strefą Gazy przez USA i przesiedlenie jej mieszkańców.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Shuwaikh Oil Sector Complex

Kuwejt/ Atak dronów spowodował pożar kompleksu petrochemicznego Shuwaikh

USA: Samochód wjechał w ludzi. „Wszystko wydarzyło się w jednej chwili”

Szef Camorry zatrzymany w luksusowym kurorcie we Włoszech

To nie izraelska rakieta zabiła żołnierzy sił pokojowych. Zbadali trajektorię lotu

Niemcy: Mężczyźni muszą pytać armię o zgodę na wyjazd

Lewandowski uratował 3 punkty Barcelonie

Iran straszy piekłem

Gwiazdy pokazują swoje święconki! Od klasyki po luksusowe aranżacje – tak świętują Wielkanoc

Polska święconka "żyje" na całym świecie. Tradycja nie zna granic

Izrael gotowy do nowego ostrzału Iranu. Czeka na ruch USA

Rodzina Sulejmaniego aresztowana. Odebrano jej status stałego rezydenta w USA

Rosja zaostrza kontrolę Internetu, by utrudnić dostęp do niewygodnych dla niej treści

Potężny pożar lasu w Wielkopolsce. Ogień strawił 18 hektarów

Burzliwa debata w Republice. O zdrowiu, rządzie Tuska i polityce przy świątecznym stole

Tortury i upokorzenia. Syryjski „opiekun” znęcał się nad seniorami w Szwecji

Najnowsze

Shuwaikh Oil Sector Complex

Kuwejt/ Atak dronów spowodował pożar kompleksu petrochemicznego Shuwaikh

żołnierz Bundeswehry

Niemcy: Mężczyźni muszą pytać armię o zgodę na wyjazd

gol Roberta Lewandowskiego

Lewandowski uratował 3 punkty Barcelonie

Iran straszy piekłem

Iran straszy piekłem

Gwiazdy pokazują swoje święconki! Od klasyki po luksusowe aranżacje – tak świętują Wielkanoc

samochód wjechał w tłum

USA: Samochód wjechał w ludzi. „Wszystko wydarzyło się w jednej chwili”

złapany mafioso Camorry

Szef Camorry zatrzymany w luksusowym kurorcie we Włoszech

rakieta wystrzelona przez Hezbollah

To nie izraelska rakieta zabiła żołnierzy sił pokojowych. Zbadali trajektorię lotu