Hiszpania. Wulkan Cumbre Vieja oficjalnie uznany za nieaktywny

Po około trzech miesiącach wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma zakończył erupcję i przestał być aktywny - oficjalnie uznał w sobotę sztab kryzysowy Kanarów (Pevolca). Erupcja rozpoczęła się 19 września, trwała 85 dni i 18 godzin - sprecyzowano.
- Sztab kryzysowy może dziś powiedzieć, że erupcja się zakończyła. Nie ma już lawy, znaczącej emisji gazów czy wstrząsów sejsmicznych – oświadczył podczas konferencji prasowej dyrektor Pevolca Julio Perez.
Wulkan nie może przejawia aktywności przez 10 dni z rzędu, by naukowcy mogli uznać, że przestał być aktywny – podkreśliła agencja AFP.
Czytaj: Hiszpania. Na Wyspach Kanaryjskich rozpoczęło się szacowanie strat po erupcji Cumbre Vieja
Według grudniowego sprawozdania komisji działającej w ramach rządu hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich erupcja Cumbre Vieja doprowadziła do największych strat w historii Hiszpanii. Władze regionu szacują je wstępnie na ponad 840 mln euro.
Tegoroczna erupcja pomimo długości trwania i licznych strat materialnych nie spowodowała ofiar śmiertelnych – wskazała AFP. Wymusiła jednak ewakuację ponad 7 tys. osób, a prawie 3 tys. budynków uległo zniszczeniu.
Był to pierwszy od 50 lat wybuch wulkanu na wyspie La Palma. Poprzednie erupcje miały miejsce w 1971 i 1949 roku - podała AFP.
Polecamy Sejm
Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!
Prezydent o sądownictwie w Polsce: stan sędziowski nie rozliczył się ze swoją przeszłością
BBN oskarża Stróżyka o wprowadzenie w błąd opinii publicznej. Prof. Cenckiewicz ma poświadczenia bezpieczeństwa
Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!
Prezydent o sądownictwie w Polsce: stan sędziowski nie rozliczył się ze swoją przeszłością

Znamy miejsce startu Tour de France. Zobacz, skąd ruszą kolarze w 2026 roku

Zabił kolegę z pracy i dostał 15 lat i 6 miesięcy więzienia!

Szeremeta najlepsza na świecie! Polka numerem jeden w rankingu World Boxing
