Przejdź do treści
9:24 Łódź: 215 zarzutów wystawienia 271 recept na leki zawierające substancje psychoaktywne usłyszał lekarz z Łodzi, zatrzymany przez policjantów z komendy wojewódzkiej
8:58 Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r., uważa 48,8 proc. uczestników badania przeprowadzonego agencję SW Research na zlecenie Onetu. Przeciwnego zdania była jedna czwarta pytanych (26,1 proc.)
8:32 Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę
7:45 Mija 85 lat od pierwszej ucieczki więźnia z niemieckiego obozu Auschwitz. Udało się to 6 lipca 1940 roku Tadeuszowi Wiejowskiemu
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Miejsce: DK13, Rosówek 17, 72-001
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 16:00 w Szczecinie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Miejsce: Nowa Dekadencja – Szczecińskie Centrum Kultury, Partyzantów 2
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Gdzie przycumował św. Piotr Apostoł na włoskiej ziemi

Źródło: Anna Kłossowska

Nim zginął męczeńską śmiercią w Rzymie na Wzgórzu Watykańskim, prowadził działalność apostolską w Jerozolimie, Korynckie, w Azji Mniejszej. Stamtąd prawdopodobnie przypłynął do Italii. Jego statek przybił do brzegu w Toskanii. To miejsce niedawno zidentyfikowali archeolodzy.

Tę romańską bazylikę położoną na obrzeżach Pisy - siedem kilometrów od Krzywej Wieży - turyści mijają nie poświęcając jej chwili uwagi. O ile nie mają ze sobą dobrego, lokalnego przewodnika, który zdradzi im, skąd taka nietypowa nazwa: San Piero a Grado. Tymczasem tytułowy Piero to sam apostoł Piotr. Zgodnie z miejscową legendą właśnie w tym miejscu wiozący go z Ziemi Świętej statek miał dobić do brzegu i tu też znajdowało się przed dwoma tysiącami lat ujście kapryśnej rzeki Arno, obecnie w innym miejscu wylewającej swe wody do morza.

Stąd też Piotr wyruszył do Rzymu na swój ostatni etap ziemskiej misji głoszenia nowej wiary - prawdopodobnie w 44 n.e.
Archeolodzy potwierdzają opowieści przekazywane u ust do ust - wykopaliska w świątyni pozwoliły wydobyć na światło dzienne pozostałości fortyfikacji portu z czasów rzymskich, a także dwóch kolejnych kościołów, które poprzedziły obecny. Pierwszy powstał zaraz na początku "zalegalizowanego" chrześcijaństwa czyli w IV w n.e.

Ten, który oglądać można dziś, został wzniesiony na fundamentach i z wykorzystaniem budulca oraz elementów poprzedników. W czasie, kiedy Piza znajdowała się w szczytowym okresie zasobności i potęgi, jako jedno z niezależnych państw-miast z republik morskich na obszarze późniejszych Włoch (przypomnijmy, że zjednoczenie Italii nastąpiło dopiero w 1861 r.), a więc X/XI w.
Wspomnienie tego świetlanego okresu można odnaleźć w bogatych freskach w nawie głównej, ale i bocznych - niestety fragmentami zniszczonych. Prace konserwatorskie ujawniły, że na ściany nałożono niejednokrotnie po kilka warstw fresków jedne na drugich. Tak wielki był widać zapał, aby wystrój bazyliki godny był miejsca, w jakim powstała!

Przy ołtarzu, co jest niecodziennym zabiegiem, znajdują się nieregularne połacie przestrzeni odkrytych w wyniku prac archeologów - fragmenty zdobionych bogato, wcześniejszych posadzek, marmurowych kolumn. Bazylika do roku 1944 szczyciła się okazałą dzwonnicą, którą zburzyły pociski wycofujących się żołnierzy niemieckich

własne

Wiadomości

Sondaż: Prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska władzę po wyborach w 2027 r.

Lekarze, którzy podważali sens stosowania maseczek stanęli przed Sądem Lekarskim

Dolnośląskie: Zginął górnik w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

Pokonujemy konkurekcnję. Republika najlepsza na YouTube! Dziękujemy

Wiceszefowa Polski 2050: nie wyjdziemy z koalicji, nie stworzymy nowej

Prokuratura zajmie się znieważeniem córki Karola Nawrockiego

Niemiecka policja wchodzi na polską ziemię i wypytuje Polaków

Rumunia: motocyklista zrobił selfie z niedźwiedziem. Nie przeżył

Protesty w Bułgarii przeciwko przyjęciu euro. Ludzie chcą referendum

Dramat w Więckowicach: pożar podczas wesela

Tragiczne wieści z Teksasu. Na obozie Camp Mystic byli Polacy

Tragiczny wypadek lotniczy w Austrii. Dwie osoby zginęły

„Nie Patrz w Górę”: NASA ma problemy. Czy da radę obronić Ziemię?

Alarmujące odkrycie: umrzesz na raka płuc bez palenia, jeśli...

Premier: liberalizm może jedynie zgubić Słowację

Najnowsze

Sondaż: Prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska władzę po wyborach w 2027 r.

Wiceszefowa Polski 2050: nie wyjdziemy z koalicji, nie stworzymy nowej

Prokuratura zajmie się znieważeniem córki Karola Nawrockiego

Niemiecka policja wchodzi na polską ziemię i wypytuje Polaków

Rumunia: motocyklista zrobił selfie z niedźwiedziem. Nie przeżył

Lekarze, którzy podważali sens stosowania maseczek stanęli przed Sądem Lekarskim

Dolnośląskie: Zginął górnik w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

Pokonujemy konkurekcnję. Republika najlepsza na YouTube! Dziękujemy