Maria Montessori to włoska reformatorka pedagogiki i lekarka. „Pozostawiła ona głęboki znak w środowisku edukacyjnym i w całym społeczeństwie” – czytamy w liście podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.
- Pamiętając o jej zaangażowaniu na rzecz budowania bardziej braterskiego i pokojowego świata, Jego Świątobliwość życzy, aby ta znacząca rocznica przyczyniła się do wielkodusznego oddawania się nowym pokoleniom, kształtowania osób solidarnych, obywateli świata otwartych na dialog i na przyjęcie – napisał sekretarz stanu w imieniu papieża.
Na zakończenie zapewnił o jego pamięci w modlitwie za organizatorów i uczestników konferencji oraz o udzieleniu im błogosławieństwa apostolskiego.
Maria Montessori (1870-1952) kierowała się zasadą wychowania dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na samodzielne osoby przez pomaganie im w samodzielnej pracy i poświęcanie im więcej czasu. Korzystając ze swojej wiedzy medycznej, a także z doświadczeń z pracy w klinice psychiatrycznej, Montessori stworzyła system podporządkowany nieskrępowanemu rozwojowi dziecka, w którym wychowawca dostosowuje się do toku tego rozwoju i opiekuje się nim. Jako pedagog „postawiła tezę, że dziecko urzeczywistnia swe życie nie tylko jako istota biologiczna, ale przede wszystkim jako istota psychiczno-duchowa w danym jej środowisku kultury ludzkiej.