Koniec hegemonii dronów? Generał USA: nie są już niezwyciężone

Według emerytowanego generała Armii USA, Marka Kimmitta, „krótka era supremacji dronów” na współczesnym polu bitwy dobiegła końca. Choć drony zrewolucjonizowały konflikt w Ukrainie i stały się kluczowym narzędziem dla wielu armii, nowe taktyki oraz systemy obronne sprawiły, że nie są już „niewykrywalne”, a ich dominacja osłabła znacznie szybciej, niż się spodziewano. Ekspert wskazuje na szybką adaptację obrony i rozwój technologii antydronowych jako główne przyczyny przesunięcia tej dynamiki.
Chociaż wydają się być niemal idealną bronią, drony nie są już niezwyciężone – to słowa generała brygady rezerwy Armii USA, Marka Kimmitta, cytowanego w artykule opublikowanym w Politico.
Jego stanowisko otwiera dyskusję na temat przyszłości wojny nowoczesnej, bo dominacja bezzałogowych statków powietrznych, jak zauważa, zakończyła się znacznie szybciej, niż przewidywano.
W zaledwie trzy lata konflikt w Ukrainie wyniósł drony do rangi kluczowego elementu współczesnego pola walki. Urządzenia te „zdemokratyzowały” pole bitwy, stając się uniwersalnym narzędziem do zadań przeciwpancernych, artyleryjskich, a także nadzoru. Z powodzeniem zastąpiły kosztowne i podatne na zagrożenia śmigłowce szturmowe, przejęły rolę lotnictwa strategicznego (jak drony-kamikadze używane do bombardowań odległych celów) i stały się niezastąpione w operacjach specjalnych, takich jak słynna „Pajęczyna” czy akcje izraelskich agentów w Iranie.
Jednak, jak podkreśla generał Kimmitt, ta „supremacja” dobiegła końca.
Wiele jest powodów, dla których drony nie dominują już na polu walki – stwierdza.
Po zaledwie kilku tygodniach od pojawienia się dronów bojowych w Ukrainie, rosyjskie jednostki wojskowe gwałtownie zwiększyły swoje zdolności w zakresie wczesnego wykrywania, kamuflażu, walki elektronicznej oraz wzmocnienia pojazdów bojowych dodatkowymi osłonami przeciwko dronom-kamikadze.
Zanotowano znaczący spadek liczby dronów-kamikadze, które skutecznie osiągnęły swoje cele, co jest efektem nowych technologii antydronowych oraz szybkiej adaptacji taktyk bojowych. Kimmitt wspomina o niedawnym, skutecznym użyciu laserów antydronowych przez Izraelczyków, podobnych do tych testowanych już przez Wielką Brytanię.
Ich wysoka skuteczność, również pod względem kosztów, w połączeniu z dziesiątkami innych systemów i programów przeciwdziałania dronom rozwijanych na całym świecie, kończy dyskusję nad pytaniem: czy dron to rewolucja w nowoczesnej wojnie? Nie, to nie jest żadna rewolucja. Krótka era supremacji dronów dobiegła końca – podsumowuje amerykański generał.
Dowody na to widać w ostatnich konfliktach. Podczas niedawnej konfrontacji między Izraelem a Iranem, Izraelskie Siły Obronne (IDF) poinformowały, że z 1000 dronów-kamikadze wystrzelonych przez Iran, wszystkie zostały przechwycone – albo przez marynarkę i lotnictwo, albo rozbiły się, zanim dotarły do Izraela. Mniej niż 200 dronów w ogóle wleciało w izraelską przestrzeń powietrzną, a żadne z nich nie trafiło w cel na terytorium Izraela.
Mimo to, drony nadal są intensywnie wykorzystywane w działaniach wojennych. Sztab Generalny Armii Ukraińskiej codziennie raportuje od 1000 do 3000 ataków dronami-kamikadze prowadzonych przez siły rosyjskie wzdłuż całego frontu. W największym ataku powietrznym od początku wojny Rosjanie zaatakowali Ukrainę 741 dronami i rakietami. Według ukraińskich Sił Powietrznych, systemy obrony przeciwlotniczej zneutralizowały 718 wrogich statków powietrznych, używając rakiet, walki elektronicznej, bezzałogowych statków powietrznych i mobilnych grup ogniowych, z czego 303 zostały zestrzelone, w tym 296 dronów typu Shahed i siedem pocisków manewrujących Iskander. Co ciekawe, Ukraina wykorzystała także drony przechwytujące do atakowania rosyjskich bezzałogowców, co stanowi nowatorską metodę neutralizacji wrogich maszyn.
Generał Kimmitt zwraca uwagę na rosnącą rolę Sztucznej Inteligencji (AI) w nowoczesnej wojnie.
Ataki rojami dronów i rakiet mogą przytłoczyć większość, jeśli nie wszystkie, klasyczne systemy przeciwlotnicze – zauważa. - W wielu aspektach drony wyposażone w AI mogą przejąć klasyczne taktyki lotnicze. Będą drony rozpoznawcze zbierające informacje, drony szturmowe i bombowce, drony przechwytujące oraz warianty dronów myśliwskich przeznaczonych do walki powietrznej. W ten sposób drony AI bez wątpienia staną się potężną siłą powietrzną, która uzupełni, jeśli nie zastąpi, pilotowane przez ludzi systemy powietrzne – zdolnością niebezpiecznie tanią i niebędącą już tylko domeną wybranych państw – przewiduje Kimmitt.
Chociaż „złota era” dronów minęła, nie oznacza to, że są one przestarzałe.
Wykorzystanie dronów w Iranie było imponujące, ale opierało się to bardziej na czynniku zaskoczenia niż na jakiejkolwiek rewolucyjnej technologii. Niedawne ataki w Ukrainie bazują raczej na ilości, zgodnie z dewizą Józefa Stalina, że ilość oznacza jakość. Ale drony nie zmieniły fundamentalnie charakteru nowoczesnej wojny i możemy sobie wyobrazić, że rój dronów obronnych z AI w połączeniu z naziemnymi systemami laserowymi może zapewnić skuteczną i tanią ochronę przed rojami dronów szturmowych wroga – podsumował generał.
Źródło: Republika/Politico
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry
Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
Najnowsze

"Diablo" Włodarczyk wziął ślub! Pokazał zdjęcia z wyjątkowej ceremonii

Tusk atakuje Hołownię! Stanowski zaorał lewicę. Odlot Jachiry. Kołodziejczak wspaniały

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry
