Eksmisja Palestyńczyków w Jerozolimie. Sąd Najwyższy odroczył rozprawę
Na wniosek prokuratora generalnego Izraelski Sąd Najwyższy odroczył poniedziałkową rozprawę dotyczącą eksmisji Palestyńczyków ze Wschodniej Jerozolimy.
Izraelski Sąd Najwyższy miał rozpatrzyć apelację w sprawie planowanej eksmisji kilku palestyńskich rodzin z położonej we Wschodniej Jerozolimie dzielnicy Szejch Dżarra. Od 1967 r. te tereny są okupowane przez Izrael.
Wcześniej sąd niższej instancji uznał roszczenia izraelskich osadników i zdecydował na przesiedlenie rodzin.
Do Sądu Najwyższego zwrócili się palestyńczycy. Prosili o wysłuchanie, przed podjęciem decyzji, opinii prokuratora generalnego Izraela Awichaja Mandelblita.
Jego rzecznik przekazał, że Sąd Najwyższy przychylił się do tego wniosku i odroczył rozprawę. Nowe posiedzenie w tej sprawie ma zostać zwołane w ciągu 30 dni.
W Jerozolimie od kilku dni dochodzi do gwałtownych starć. Jedną z głównych przyczyn są plany wysiedleń Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.
W sobotę w starciach pomiędzy izraelską policją a palestyńskimi demonstrantami zostało rannych ponad 50 osób. Izraelska policja użyła granatów ogłuszających, gumowych kul, a także armatki wodnej.
Najnowsze
Pracował 20 godzin na dobę? Nowe fakty w sprawie 28-letniego lekarza z KO!
Afera w Szpitalu Południowym. Polacy chcą dymisji minister zdrowia
MŚ 2026 - hat-trick Dembele, sensacyjny awans Republiki Zielonego Przylądka (synteza)