Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:23 USA: Trump potwierdza wtorkowe spotkanie na temat Iranu w Katarze
22:03 Podkarpackie: strażacy ugasili pożar silnika w pociągu na stacji w Dębicy
21:30 USA: Iran, NATO i wojna w Ukrainie tematami rozmowy Rubia z Wadephulem
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z prezesem Telewizji Republika, Tomaszem Sakiewiczem - 1 lipca, godz. 18:00, aula Bl. Ks. J. Popiełuszki w budynku Solidarności, Pl. Solidarności 1/3/5, Wrocław
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu

Największy na świecie żaglowiec towarowy oferuje rejsy pasażerskie

Źródło: Artemis - żaglowiec towarowy - x.com/@TimmyTheMac

Największy na świecie statek towarowy napędzany wiatrem, Artemis, zaczął oferować rejsy pasażerskie jako ekologiczną alternatywę dla lotów transatlantyckich.

Statek, należący do francuskiej firmy TransOceanic Wind Transport (TOWT), niedawno zakończył swoją pierwszą podróż z pasażerami na pokładzie, przypływając do Nowego Jorku po 32 dniach rejsu z portu Le Havre.

Artemis, wyposażony w maszty z włókna węglowego o wysokości 52 metrów i żagle o łącznej powierzchni 2100 metrów kwadratowych, jest w stanie osiągać średnią prędkość 11 mil morskich na godzinę (20 km/h), z maksymalną prędkością do 17 mil morskich (ok. 32 km/h) przy sprzyjającym wietrze. Choć statek posiada również silnik diesla używany w portach, TOWT szacuje, że emisja CO2 jest niższa o ponad 90% w porównaniu do tradycyjnych statków towarowych.

Dyrektor generalny TOWT, Guillaume Le Grand, podkreśla, że ślad węglowy podróży statkiem wynosi od pięciu do dziesięciu kilogramów na osobę, w porównaniu do około tony CO2 podczas lotu na trasie Paryż-Nowy Jork. Firma dostrzega rosnące zainteresowanie ekologicznymi podróżami i oferuje do sześciu kabin dwuosobowych na każdym statku, dzieląc przestrzeń z siedmioosobową załogą oraz ładunkiem towarów.

Kabiny pasażerskie na Artemis są proste, wyposażone w łóżka piętrowe lub podwójne, biurko i szafę. Na statku znajduje się również wspólna przestrzeń z książkami i dostęp do internetu. Podróżni mogą uczestniczyć w okazjonalnych warsztatach z marynistyki. Cena rejsu z Francji do Nowego Jorku wynosi obecnie 2550 euro (około 150 euro za dzień), ale po ustabilizowaniu się usługi, cena wzrośnie do około 200 euro za dzień. Cena obejmuje zakwaterowanie, posiłki i dostęp do internetu.

Podróże żaglowcem mają charakter rejsu, a nie wycieczki. Czas podróży do Nowego Jorku z Francji wynosi zazwyczaj od 15 do 20 dni, a do Brazylii lub na Gwadelupę nawet 25 dni. Dokładne daty przybycia i wyjazdu mogą się zmieniać w zależności od warunków pogodowych.

TOWT odnotował zainteresowanie usługą ze strony ponad 1500 osób, a wśród motywacji dominują chęć podróżowania z niską emisją CO2 oraz zamiłowanie do żeglarstwa. Firma planuje uruchomić regularne rejsy z Francji do USA, Kolumbii, Brazylii i na Karaiby. Obecnie TOWT ma dwa operacyjne statki i sześć kolejnych w budowie, z perspektywą cotygodniowych rejsów do 2027 roku.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X