Dynamiczna sytuacja pandemiczna w Indiach. Bilans zgonów ciągle rośnie
- W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 401 078 zakażeń koronawirusem, 4187 zainfekowanych osób zmarło - wynika z sobotnich danych resortu zdrowia tego kraju. Po raz pierwszy od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła w ciągu doby 4 tys.
Choć w Indiach zdiagnozowano już od początku pandemii ponad 21,8 mln zakażeń, a na Covid-19 zmarło blisko 240 tys. osób, to eksperci podkreślają, że dane te są zdecydowanie zaniżone.
Jacob John, profesor medycyny z Christian Medical College w Vellore na południu kraju, powiedział agencji Associated Press, że sytuacja epidemiczna pogorszy się wkrótce, ponieważ wirus rozprzestrzeniał się do tej pory głównie w wielkich miastach, które mają relatywnie dobry system opieki medycznej. Teraz jednak zakażenia koronawirusem odkrywa się coraz częściej na wsiach na południu kraju, gdzie praktycznie nie ma dostępu do lekarzy.
- W tych miejscach szybko rozprzestrzeniają się zakażenia, co oznacza, że być może nie przeżyliśmy jeszcze najgorszego - ocenił ekspert.
Mimo iż Indie są największym na świecie producentem szczepionek na Covid-19, kraj nie nadąża teraz ani z ich dystrybucją, ani z produkcją, by móc zahamować rozwój epidemii, która szczególnie szybko rozprzestrzenia się na południu.
Krytyczna sytuacja
Władze stanu Tamilnadu, znanego jako centrum przemysłu motoryzacyjnego, w którym produkuje się między innymi samochody BMW, Ford, Nissan, Renault i Hyundai, zapowiedziały, że w poniedziałek częściowy lockdown zostanie zastąpiony pełnym zamrożeniem gospodarki.
Braki tlenu są odczuwalne w całym kraju, ale szczególnie dotkliwe stały się właśnie na południu, w Tamilnadu i kolejnym południowym stanie - Karnace.
System opieki medycznej jest na skraju wydolności, a lekarze przyznają anonimowo w rozmowie z AP, że muszą dokonywać trudnych wyborów dotyczących tego, komu można jeszcze udzielić pomocy.
Krytyczna sytuacja epidemiczna w Indiach, które są dostawcą szczepionek przeciw Covid-19 dla programu COVAX, sprawiła, że indyjskie władze wstrzymały eksport preparatów, co opóźnia akcję szczepień w Afryce; Unia Afrykańska zabiega już o alternatywne dostawy, ale Delhi zaprzecza informacjom o zamrożeniu eksportu preparatów.
Afrykańskie państwa szukają tymczasem rozpaczliwie zastępczych dostawców szczepionek, a lekarze opóźniają termin podania drugiej dawki preparatu.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty