Dwa amerykańskie lotniskowce na Morzu Południowochińskim. Wyraźny sygnał dla Pekinu

Grupy Uderzeniowe lotniskowców USS Nimitz (CVN-68) i USS Theodore Roosevelt (CVN-71) przeprowadziły we wtorek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim.
Jak poinformowała amerykańska marynarka wojenna amerykańskie okręty przeprowadziły ćwiczenia mające na celu zwiększenie interoperacyjności między jednostkami wchodzącymi w skład obu grup, a także zdolności w zakresie dowodzenia i kontroli.
Mimo, że amerykańskie lotniskowce pojawiają się regularnie na Morzu Południowochińskim, obecność aż dwóch Grup Uderzeniowych jest jednak czymś wyjątkowym. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w lipcu 2020 roku.
USS Theodore Roosevelt (CVN-71) wpłynął na ten akwen, 23 stycznia, a więc wkrótce po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA. To element tzw. sygnalizacji strategicznej.
Zaledwie kilka dni po tym, bowiem 4 lutego, amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain (DDG-56) przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Była to pierwsza tego typu operacja w tym roku.
Ten sam okręt wykonał następnie tzw. operację FONOP, gdy przepłynął w pobliżu kontrolowanych przez Chińczyków instalacji na Wyspach Paracelskich.
Morze Południowochińskie i roszczenia terytorialne Pekinu na tym akwenie stały się kolejnym punktem zapalnym w napiętych stosunkach chińsko-amerykańskich. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone po raz pierwszy oficjalnie uznały, że nie mają one podstawy w prawie międzynarodowym. Jak widać administracja Bidena kontynuuje działania prowadzone wcześniej przez Donalda Trumpa co oznacza, że relacje między Chinami i USA będą napięte, a rywalizacja o pozycję światowego hegemona będzie narastać.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Najnowsze

Reprezentant Polski zawieszony za stosowanie dopingu! Grozi mu czteroletnia dyskwalifikacja

Burze dały się nam we znaki, grad, zalane posesje, powalone drzewa. Niestety, dziś też będzie grzmiało [WIDEO]

SPRAWDŹ TO!
WOŚP i Owsiak kontra TV Republika. Jest decyzja szefa KRRiT
