Przejdź do treści
15:58 Lubuskie: klęska Koalicji Obywatelskiej w kolejnym samorządzie. PiS z „Niezależnymi Dla Powiatu” odbija z rąk KO i PSL powiat międzyrzecki. Starostą została Agnieszka Śnieg (NdP) a wicestarostą Dawid Cieloch (PiS)
15:08 RPP obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc.; stopa referencyjna wynosi 4,25 proc. w skali rocznej
14:40 Irak: Rosja za pomocą mediów społecznościowych rekrutuje Irakijczyków do walki w Ukrainie
14:14 IMGW: gęste mgły na południu, lokalnie możliwe przymrozki
13:41 Wielkopolskie: Dwoje policjantów zatrzymanych w sprawie narkotyków
13:14 PiS: Polską rządzą dziś podli ludzie, którzy kierują się zemstą
12:31 Prezydent Nawrocki: Polska i Słowacja sprawdzonymi przyjaciółmi
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dr Targalski: Czy Rosja połknie Białoruś?

Źródło: Telewizja Republika

– Rosja jest w trudnej sytuacji. Jeśli Putin nie wybrał wariantu siłowego, ani na przykład zamachu wojskowego, a będą to naciski typu biurokratycznego, będzie się spotykał z Łukaszenką, groził mu, wprowadzał obostrzenia w handlu między Białorusią a Rosją, to taka metoda stwarza szansę, że Łukaszenka będzie zwodził Putina - powiedział w swoim programie w Telewizji Republika "Geopolityczny tygiel" dr Jerzy Targalski.

~BIAŁORUŚ~

– Aleksander Łukaszenka spotkał się w Soczi z Vladimirem Putinem. Wbrew alarmowym zapowiedzią większości, że o to już Rosja pochłania Białoruś i będziemy mieli granicę z Rosją nie tylko w Obwodzie Kaliningradzkim, ale też zaraz za Białymstokiem, to uważam, że do połknięcia Białorusi nie dojdzie. Dlaczego? Putin, jak widać wybrał drogę biurokratyczną. Chce wymusić na Łukaszence połączenie obu państw, natomiast nie zdecydował się na wariant ukraiński - powiedział dr Targalski.

– Dlaczego? Prawdopodobnie Rosji nie stać na nową awanturę i Rosja boi się zwiększanie sankcji zachodnich i generalnie tak naprawdę odpowiedzi Stanów Zjednoczonych, tym bardziej, że ostatnio w kongresie w panie budżetowym pojawił się punkt o sankcjach przeciwko firmom, które uczestniczą w budowie Nord Stream 2. Rosja jest w trudnej sytuacji. Jeśli Putin  nie wybrał wariantu siłowego, ani na przykład zamachu wojskowego, a będą to naciski typu biurokratycznego, będzie się spotykał z Łukaszenką, groził mu, wprowadzał obostrzenia w handlu między Białorusią a Rosją, to taka metoda stwarza szansę, że Łukaszenka będzie zwodził Putina, brał na przeczekanie i w ten sposób ten najgorszy okres do roku 23 jakoś Białoruś się przeczłapie, a potem moim zdaniem Rosja będzie w tak trudnej sytuacji wewnętrznej, że nie będzie ich stać na próbę wymuszenia przyłączenia Białorusi - dodał.

– Poza tym Łukaszenka przygotowuje następstwo tronu, czyli swojego syna Wiktora, do funkcji właściciela Białorusi, więc w przyszłości tam nastąpią zmiany i są pewne oznaki, że Łukaszenka co prawda nie chce przekroczyć czerwonej linii, ale jednak pewne gesty w kierunku Polski wykonuje - mówił politolog. 

– Dopóki Putin nie daje rozkazu wojsku, żeby obaliły Łukaszenkę, to taka sytuacja, jak dotychczas będzie trwała. Dlaczego? Dlatego, że wbrew temu co twierdzi pan Andrzej Talaga, sytuacja jest zupełnie inna i to właśnie silą najbardziej prorosyjską jest wojsko, to jest zresztą powód, dla którego Łukaszenka mianował nowego szefa sztabu. Natomiast nomenklatura a zwłaszcza bezpieka białoruska to są siły, nie chcę powiedzieć probiałoruskie, bo to nieprawda, ale prołukaszenkowskiego. Nie mogę powiedzieć probiałoruskie, bo ci ludzie z tożsamością białoruską niewiele mają wspólnego, ale nie chcą połączenia z Rosją. Natomiast wojsko, które zawsze było lepiej traktowane przez wojskowych rosyjskich i które widzi, że wojskowi rosyjscy mają wyższe pensje, optowałoby z chęcią za przyłączeniem do Rosji, bo im się to kojarzy z podwyżkami i wyższym statusem społecznym - wyjaśnił dr Jerzy Targalski. 

 

~UKRAINA~

– Mówiąc szczerze, nie wiem, czy prezydent Zełeński nie rozumie sytuacji, czy udaje głupiego. Według niego wystarczyłoby spotkać się z Putinem i przestać strzelać i to miał być plan Zeleńskiego na pokój w Donbasie. Moim zdaniem oczywiście Zełeński oczywiście udaje i chodziło mu o to, żeby tak naprawdę skapitulować przed Rosją, ale ten plan natychmiastowej kapitulacji się nie udał, ponieważ powstała silna opozycja. W tej chwili w opozycji są trzy główne partie, oprócz partii Europejska Solidarność Poroszenki, również partia Hołos Wakarczuka, która jest najbardziej radykalna, bo nie uznaje umów mińskich i słusznie. Uważa, że dla Ukrainy są one niekorzystne i nie należy się na nie powołać i trzecia partia Batkiwszczyna Julii Tymoszenko - tłumaczył gospodarz programu.

– Żeby zrozumieć sytuacje na Ukrainie, trzeba wiedzieć, że ci wszyscy oligarchowie tam, mogą tak naprawdę tworzyć sojusze a następnie walczyć każdy z każdym. Zełeński znalazł się kleszczach, bo z jednej strony ma opozycję, odbyły się manifestacje dzień przed spotkaniem w Paryżu a z drugiej strony wewnątrz jego obozu jest silna grupa zwolenników neutralizacji Ukrainy. Oczywiście neutralizacja Ukrainy oznaczałaby koniec drogi do NATO, koniec zbliżenia ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską - mówił politolog. 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM "GEOPOLITYCZNY TYGIEL:

Telewizja Republika

Polecamy Sejm

Wiadomości

RPP obniżyła stopy procentowe. To piąta obniżka w tym roku

Ozdoba reaguje na opinię o stanie zdrowia Ziobry: "To wygląda na ustawkę z udziałem lekarza"

HIT DNIA

Ten SONDAŻ to łomot dla koalicji 13 grudnia! Tusk dziś by nie rządził

Mariusz Błaszczak uderza w Tuska: „Rządzą ludzie podli, którzy łamią prawo”

David Beckham otrzymał tytuł szlachecki od króla Karola III. Victoria nie kryła dumy i wzruszenia

Burza po słowach Adama Szłapki o pacjentach onkologicznych w Radiu ZET

Pekin łagodzi politykę celną wobec USA

Oklahoma City Thunder nie do zatrzymania! Rekordowa passa trwa

Dziennikarka TVP Info w likwidacji napisała książkę z przypisami z... nieistniejących dzieł

Makabra we Francji. Mężczyzna wjeżdżał autem w ludzi!

SPRAWDŹ TO!

Mocne słowa Kaczyńskiego o działaniach ekipy Żurka. "Coś w rodzaju usiłowania zabójstwa"

Ministerstwo Kultury zabrało głos w sprawie Eurowizji! Co z udziałem Polski?

SPRAWDŹ TO!

Co wypada Bodnarowi i Żurkowi to nie Ziobrze. Były minister komentuje

Karol Nawrocki w Bratysławie. Rozmowy o bezpieczeństwie i rozwoju infrastruktury

"Niezły macie bałagan!". Hołownia o prokuraturze Żurka

Najnowsze

RPP obniżyła stopy procentowe. To piąta obniżka w tym roku

David Beckham otrzymał tytuł szlachecki od króla Karola III. Victoria nie kryła dumy i wzruszenia

Adam Szłapka o pacjentach onkologicznych w Radiu ZET

Burza po słowach Adama Szłapki o pacjentach onkologicznych w Radiu ZET

Kontenerowiec

Pekin łagodzi politykę celną wobec USA

Oklahoma City Thunder nie do zatrzymania! Rekordowa passa trwa

Jacek Ozdoba żąda wyjaśnień od Naczelnej Izby Lekarskiej

Ozdoba reaguje na opinię o stanie zdrowia Ziobry: "To wygląda na ustawkę z udziałem lekarza"

HIT DNIA

Ten SONDAŻ to łomot dla koalicji 13 grudnia! Tusk dziś by nie rządził

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak uderza w Tuska: „Rządzą ludzie podli, którzy łamią prawo”