Przejdź do treści
22:10 Prezydent Andrzej Duda: jestem zdumiony gwałtownymi reakcjami premiera Donalda Tuska na formowane na granicy polsko-niemieckiej patrole obywatelskie. Tworzą je ludzie, którzy pomagają Straży Granicznej w realizacji jej zadania
21:28 USA: Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek "jedną wielką piękną ustawę" łączącą obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów
18:10 Gośćmi "Poranka w Radiu Republika" będą w piątek: Janusz Życzkowski (dziennikarz, publicysta) g. 6:16, Michał Listkiewcz (były prezes PZPN) g. 6:26, Jakub Maciejewski (publicysta) g. 6:36 oraz główny gość "Poranka" Marek Jakubiak (Republikanie) g. 7:08
Wydarzenie W piątek (4.07) w godz. 11.00-19.00, w Piotrkowie Trybunalskim przed galerią przy ul. Słowackiego zbierane będą podpisy w sprawie referendum. O g. 11.00 konferencja prasowa grupy referendalnej z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i Januszem Kowalskim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Trump realizuje plan od pierwszego dnia. Z kim już rozmawiał?

Źródło: x.com

Prezydent elekt Donald Trump pierwszy dzień swojego "urzędowania" w trybie elekt zaczął od rozmów telefonicznych. Oprócz rozmowy z Viktorem Orbanem były jeszcze dwie niezwykle istotne.

Korea Południowa

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol rozmawiał telefonicznie ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA Donaldem Trumpem między innymi o Korei Północnej i jej żołnierzach wspierających Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie – ogłosił w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego urzędnik kancelarii Juna.

W czasie 12-minutowej rozmowy Jun pogratulował Trumpowi wygranej, a obaj politycy uzgodnili, że „możliwie szybko się spotkają, gdy tylko uda im się ustalić czas i miejsce” – powiedział dziennikarzom zastępca doradcy prezydenta Korei Płd. ds. bezpieczeństwa narodowego Kim Te Hio.

Politycy rozmawiali m.in. o łączących ich kraje więzach w dziedzinie gospodarki i bezpieczeństwa. Omówili sytuację w Korei Płn., w tym jej próby rakietowe i zbrojenia nuklearne, a także wysyłanie przez nią żołnierzy, którzy pomagają Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie.

Jun oświadczył później na konferencji prasowej, że jego rząd będzie współpracował z nową administracją USA, by zbudować „doskonałe partnerstwo” w dziedzinie bezpieczeństwa i utrzymać pokój na Półwyspie Koreańskim.

 

Izrael

Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmaiwał z Trumpem także przez telefon i omówili "irańskie zagrożenie" dla bezpieczeństwa Izraela - podało biuro szefa izraelskiego rządu.

"Rozmowa była przyjazna i serdeczna. Premier pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach i obaj (przywódcy) zgodzili się współpracować na rzecz bezpieczeństwa Izraela. Rozmawiali także o zagrożeniu ze strony Iranu" – podano w komunikacie.

Wcześniej w środę Netanjahu pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach, pisząc na platformie X: 

"Wasz historyczny powrót do Białego Domu to nowy początek dla Ameryki i potężne odnowienie wielkiego sojuszu między Izraelem a Ameryką. To ogromne zwycięstwo!".

 

Japonia

Premier Japonii Shigeru Ishiba poinformował , że podczas pięciominutowej rozmowy odniósł wrażenie, że Trump jest "przyjazny" i jest osobą, z którą można "szczerze porozmawiać".

Obaj politycy uzgodnili również, że spotkają się twarzą w twarz "tak szybko, jak to możliwe".

Ishiba objął urząd premier na początku ubiegłego miesiąca, po czym rozwiązał parlament. Jego Partia Liberalno-Demokratyczna i wieloletni koalicjant stracili większość w wyniku wyborów przeprowadzonych 27 października, co oznacza, że Ishiba, podczas zaplanowanego na 11 listopada głosowania w sprawie wyboru premiera, może nie zdobyć wymaganego poparcia.

Ishiba zapytany o to jakby zareagował, gdyby Trump zażądał zwiększenia wydatków na stacjonujących w Japonii ok. 54 tys. żołnierzy USA, odpowiedział: 

"To, w jaki sposób powinniśmy udźwignąć ten ciężar, to nie tylko sprawy finansowe i związane z potencjałem militarnym, ale to także kwestie operacyjne. (...) Chciałbym więc prowadzić aktywne dyskusje na temat wzmocnienia sojuszu Japonia-USA z różnych perspektyw, w tym konkretnego sprzętu, operacji i integracji, a nie tylko pieniędzy" - podsumował.

Źródło: PAP

Wiadomości

Duda: niestety moje słowa okazały się prorocze. Mówił to Merkel

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Rozporządzenie ws. przywrócenia kontroli na niemieckiej granicy już w Dzienniku Ustaw

Mroczek przebił Tuska: to patrioci są zagrożeniem, nie migranci

Grzegorz Braun został przesłuchany w prokuraturze. "Nie przyznał się do stawianych zarzutów"

Klich i Schnepf nie zostaną ambasadorami – deklaruje Karol Nawrocki

W amoku po wyroku czyli Nowacka obraża TK za postanowienie ws. religii: "grupa przebierańców i uzurpatorów"

Dlaczego premier Tusk tak bardzo nienawidzi prof. Cenckiewicza? Analiza internauty

Pożar bloków opanowany! Nie ma informacji o ofiarach

Najnowsze

Duda: niestety moje słowa okazały się prorocze. Mówił to Merkel

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania