Przejdź do treści

Do Fatimy dotarła w tym roku rekordowa liczba pielgrzymów z Polski

Źródło: X com @CatholicSat

Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowo-zachodniej Portugalii, dotarła w pierwszej połowie 2024 r. rekordowa liczba pątników z Polski – ponad 12 tys. osób.

Jak powiedziała  rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego Patricia Duarte, liczba pielgrzymów z Polski w tym miejscu kultu maryjnego może być większa, gdyż dane dotyczą tylko pątników przybywających w grupach. „Trudno wyliczyć precyzyjną liczbę docierających tu indywidualnie pielgrzymów”, dodała.

„Polacy od lat należą do czołówki zagranicznych nacji w naszym sanktuarium. W tym roku fenomen ten jest jeszcze bardziej widoczny” - dodała Duarte.

Ze statystyk sanktuarium wynika, że Polaków w Fatimie w pierwszej połowie 2024 r. było o prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r.

„W sumie od stycznia do końca czerwca br. dotarło tu 2,7 mln pielgrzymów z całego świata, w tym ponad 12 tys. Polaków. Przybyli oni w 272 grupach” - oszacowała Duarte.

Polacy obecni byli w sanktuarium licznie także podczas organizowanych w poniedziałek i wtorek nabożeństw nawiązujących do 107. rocznicy objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Zarówno oni, jak i portugalscy pątnicy odnotowują, że silny związek Polaków z Fatimą wiąże się przede wszystkim z osobą św. Jana Pawła II.

Jak powiedziała PAP portugalska pątniczka Maria Agostinho, o dużym przywiązaniu i sentymencie przybywających z różnych stron świata katolików do pochodzącego z Polski papieża świadczy fakt, że przed jego fatimskim pomnikiem nigdy nie brakuje zniczy oraz świeżych kwiatów pozostawianych przez pielgrzymów.

„Żaden z dotychczasowych papieży nie odwiedzał naszego sanktuarium tak często, jak św. Jan Paweł II. Zawsze mówił z nami w naszej mowie – po portugalsku” - dodała Agostinho.

Jan Paweł II wielokrotnie tłumaczył swoje przywiązanie do sanktuarium fatimskiego zamachem na jego życie, do którego doszło w Rzymie. Poważnie rannego papieża 13 maja 1981 r. udało się uratować. W dniu tym przypadało święto Matki Bożej Fatimskiej, na co zwracał uwagę papież.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się - według Kościoła - 13 maja 1917 r. Przez kolejne pół roku trojgu dzieci-pasterzy miała objawiać się Maryja, przekazując przesłanie wzywające do nawrócenia, pokuty oraz modlitwy. Z czasem miejsce to stało się popularnym kierunkiem pielgrzymkowym na świecie. Docierali do niego także przywódcy Kościoła.

W 1967 r., czyli 50 lat po objawieniach, do Fatimy dotarł pierwszy papież, Paweł VI. W kolejnych latach przybywali tam inni przywódcy Kościoła katolickiego: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek. Najczęściej Fatimę odwiedzał Jan Paweł II – w 1982, 1991 i 2000 roku.

Źródło: PAP; X.com

Wiadomości

Nożownik z Legnicy w areszcie. Grozi mu dożywocie

Szef NBP zdradził, ile Polska ma złota w rezerwach

Rolnicy nie dostaną dopłat - 400 tysięcy hektarów w skali kraju wyłączone z upraw

Dziś wieczorem Putin spotka się z wysłannikiem prezydenta Trumpa

Putin: zawieszenie broni byłoby obecnie korzystne dla Ukrainy

Stanowcza decyzja FIS. Kolejni Norwegowie zawieszeni!

Instagramowa, "szczęśliwa" rodzina. Baron nie wytrzymał!

Nie Brzęczek, nie Michniewicz. Wiadomo, kto został trenerem w Lubinie

Polska pod atomowym parasolem. Nuclear Sharing w grze!

Inflacja najwyższa od 20 lat! Co dalej z polską gospodarką?

Trump nie odpuszcza UE. Zagroził gigantycznym cłem na alkohol

Słabe notowania Hołowni zwiastują problem dla Trzaskowskiego

Akcja na granicy. Krokodyl w bagażniku Ukraińca

HIT DNIA

Bruksela położy łapę na polskiej suwerenności? Morawiecki publikuje LISTĘ HAŃBY

Gosek: Dariusz Matecki zabezpieczył dowody na swoją niewinność!

Najnowsze

Nożownik z Legnicy w areszcie. Grozi mu dożywocie

Putin: zawieszenie broni byłoby obecnie korzystne dla Ukrainy

Stanowcza decyzja FIS. Kolejni Norwegowie zawieszeni!

Instagramowa, "szczęśliwa" rodzina. Baron nie wytrzymał!

Nie Brzęczek, nie Michniewicz. Wiadomo, kto został trenerem w Lubinie

Szef NBP zdradził, ile Polska ma złota w rezerwach

Rolnicy nie dostaną dopłat - 400 tysięcy hektarów w skali kraju wyłączone z upraw

Dziś wieczorem Putin spotka się z wysłannikiem prezydenta Trumpa