Przejdź do treści
03:16 Finlandia: MSZ wezwało ambasadora Rosji w związku z incydentem naruszenia przestrzeni powietrznej
00:09 Sport: USA mistrzem świata w hokeju na lodzie
22:22 Nigeria: Policja przechwyciła narkotyki o wartości czterech milionów dolarów
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Marszałek Elżbietą Witek i Poseł Anną Krupką w Jędrzejowie we wtorek, 27 maja o godz. 18.00 w Centrum Kultury, przy ul. Piłsudskiego 3
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wojska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz wielu innych polityków PiS wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Czy można pobierać wodę z powietrza? Naukowcy znaleźli takie rozwiązanie

Źródło: facebook.com

Technologię pozyskiwania wody atmosferycznej opracowali badacze z Szanghaju. W zasilanym energią słoneczną urządzeniu zastosowano superhigroskopijny żel. Pozyskiwanie wody z powietrza jest przy tym tanie.

Artykuł na temat aparatury, która może zapewnić wodę pitną mieszkańcom nawet najbardziej suchych rejonów Ziemi, ukazał się w magazynie „Applied Physics Reviews” (doi: 10.1063/5.0160682). Badacze z Shanghai Jiao Tong University w Chinach wykorzystali w urządzeniu superhigroskopijny żel zdolny do pochłaniania i zatrzymywania wyjątkowo dużej ilości wody. Jeden kilogram suchego żelu może zaadsorbować 1,18 kg wody w suchym środowisku atmosferycznym i do 6,4 kg w środowisku wilgotnym.

Chińska technologia może pomóc przetrwać ludziom w wielu rejonach, w których dostęp do wody jest ograniczony. Według opublikowanego w marcu 2023 r. raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat gospodarki wodnej na świecie, ponad 2,2 mld ludzi żyje w krajach dotkniętych niedoborem wody, a ok. 3,5 mln osób umiera każdego roku z powodu chorób związanych z jej brakiem lub zanieczyszczeniem. Eksperci ONZ oceniają, że w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej wody pitnej może spaść o 40 proc., a do 2050 r. połowa ludzkości będzie cierpiała na jej deficyt.

Niedobory wody dotykają głównie mieszkańców stref zwrotnikowych i podzwrotnikowych, a także obszarów położonych w klimacie podrównikowym i wewnątrz kontynentów. Rejony, w których wody najbardziej brakuje, są też jednymi z najintensywniej nasłonecznionych. Urządzenie zasilane bateriami słonecznymi może być na takich obszarach tym bardziej przydatne. Aparatura jednocześnie pobiera i oddaje wilgoć. Dzięki zastosowaniu turbowentylatora wodę można odzyskać z żelu w ponad 90 proc.

Ta obiecująca technologia zbierania wody atmosferycznej może być wykorzystana do zwiększenia dziennego zaopatrzenia w wodę pitną, przemysłową i do higieny osobistej. Higroskopijny żel zsyntetyzowany przez nasz zespół ze związków pochodzenia roślinnego i soli jest prosty w przygotowaniu i tani, nadaje się więc do przygotowania na dużą skalę" – mówi jeden z autorów pracy, prof. Ruzhu Wang z Instytutu Chłodnictwa i Kriogeniki uniwersytetu w Szanghaju.

 

PAP

Wiadomości

Polka rozpoczyna dziś walkę o czwarty tytuł... z rzędu!

Naukowcy: koniec Wszechświata nadejdzie wcześniej niż przewidywano

Ataki na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce

Trump: nie wiem, co do cholery, stało się z Putinem?

Miedwiediew straszy: strefa buforowa obejmie całą Ukrainę

Historyczna zmiana prawa w Arabii Saudyjskiej! Po 73 latach

Lewandowski ma na koncie kolejną przekroczoną setkę!

UE może odetchnąć. Trump wstrzymał decyzję

To tam może przenieść się światowy konflikt mocarstw

USA mistrzem świata w hokeju na lodzie po 65 latach przerwy!

Jak z Wiśniewskiej zrobiono jedną z najbardziej rozpoznawalnych posłanek?

Niezwykłe emocje w Pucharze Portugalii - Sporting Lizbona z dubletem

Bochenek: Trzaskowski przez lata nie chodził z biało-czerwoną flagą, tylko z tęczową

Wojska Putina zaatakowały Kijów. Gen. Kellogg reaguje

Krwawy atak na posterunek wojskowy Eknewan na południu kraju

Najnowsze

Polka rozpoczyna dziś walkę o czwarty tytuł... z rzędu!

Miedwiediew straszy: strefa buforowa obejmie całą Ukrainę

Historyczna zmiana prawa w Arabii Saudyjskiej! Po 73 latach

Lewandowski ma na koncie kolejną przekroczoną setkę!

UE może odetchnąć. Trump wstrzymał decyzję

Naukowcy: koniec Wszechświata nadejdzie wcześniej niż przewidywano

Ataki na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce

Trump: nie wiem, co do cholery, stało się z Putinem?