Czechy nie przystąpią do paktu migracyjnego ONZ
Czechy nie przystąpią do paktu migracyjnego ONZ - podała czeska agencja CTK, cytując premiera Adreja Babisza. Tym samym nasi południowi sąsiedzi dołączą do USA, Węgier i Austrii. Władze tych krajów wcześniej zapowiedziały, że nie podpiszą porozumienia.
ONZ-owski pakt poświęcony prawom uchodźców i migrantów (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration - GCM) ma zostać podpisany na konferencji ONZ w Marrakeszu planowanej na 10 i 11 grudnia.
Taka decyzja nie jest zaskoczeniem. Andrej Babisz już wcześniej zapowiadał, że podejmie własnie taką decyzję – Swoim partnerom w rządzie zaproponuję, byśmy zachowali się tak samo jak Austria lub Węgry – mówił Babisz.
Była to odpowiedź na interpelację posłanki z opozycyjnej, prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Zuzany Majerovej Zahradnikovej – Mnie się ten pakt nie podoba – powiedział.
Premier Czech stwierdził wtedy, że zgadza się ze swoim austriackim partnerem, iż w pakcie nie ma jasnego rozgraniczenia na legalną i nielegalną migrację, a sformułowania dokumentu pozwalają na swobodę interpretacyjną.
Polecamy Po 10 Adrian Klarenbach
Wiadomości
Najnowsze
Prezydent RP: Polska i Wielka Brytania od wielu lat pozostają sojusznikami
Andziaks urodziła syna, a Luka wrócił z DWOMA torebkami. „To mój sposób na podziękowanie”
Konfederacja układa się z Tuskiem? Bochenek: nie wolno legitymizować władzy, która niszczy państwo