Przejdź do treści
10:03 Łódź: 7 aresztów w śledztwie o oszustwa internetowe. 1300 pokrzywdzonych na 3 mln zł
09:59 Beskidy: Znacząco pogorszyły się warunki na szlakach. Wciąż pada deszcz
09:20 Ukraina: Rosja zaatakowała rekordową liczbą ponad 700 dronów. Celem obwód przy granicy z Polską
09:02 Polska: Wojsko, straż pożarna i policja w pełnej gotowości do działań w sytuacji kryzysowej
08:50 Szef IMGW: opad będzie coraz mniejszy, ale spodziewamy się wzrostu poziomu rzek
07:48 USA: W ciągu 90 dni zawieszenia ceł ogłoszono trzy umowy handlowe
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Coraz mniej wody - coraz więcej plastiku

Źródło: facebook.com

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.

Co roku do oceanów trafiają miliony ton tworzyw sztucznych – przypominają specjaliści z niemieckiego Centrum Badania Środowiska im. Helmholtza (UFZ). Główne źródła tworzyw to rzeki, statki transportowe i rybackie. Naukowcom trudno jest oszacować pełne skutki tych praktyk dla środowiska. Jak plastik rozprzestrzenia się po oceanie, gdzie gromadzi się go najwięcej, czy istnieją jakieś rejony wolne od plastiku? To pytania, które nurtują naukowców. Niemiecki zespół szukał na nie odpowiedzi w trakcie trwającej pięć tygodni ekspedycji, w ramach której przebadał próbki pobrane z powierzchniowych wód na północy Pacyfiku między Vancouverem i Singapurem.

Trasa została wyznaczona na podstawie opracowanego na Uniwersytecie Hawajskim modelu prawdopodobnego występowania plastiku. „Wybraliśmy stacje z przewidywaną niską i wysoką ilością plastiku. Niektóre z nich były zlokalizowane w miejscach już dobrze zbadanych, takich jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Chcieliśmy też sprawdzić rejony na otwartym oceanie, których prawie nie badano. Pobraliśmy na przykład próbki z morskiego rezerwatu na położonym na północnym zachodzie od Hawajów Papahanaumokuakea Marine National Monument” – mówi prof. Annika Jahnke, współautorka badania przedstawionego na łamach magazynu „Environmental Science & Technology” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.3c05039).

Badacze znajdowali i liczyli odpady - widoczne nieuzbrojonym okiem, a także - za pomocą sieci o drobnych, mierzących 0,3 mm okach - chwytali małe cząstki plastiku. Korzystając z metody spektroskopii sprawdzali dodatkowo skład chemiczny tworzyw i poziom ich rozkładu wywołanego działaniem słońca, wody i powietrza. Spodziewali się, że im dalej od brzegu, tym rozkład jest większy. „Dokładnie to wykazaliśmy w naszym badaniu. Jak można się spodziewać, najwięcej cząstek plastiku wykryliśmy w próbkach pobranych z rejonu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci” – mówi kierujący projektem Robby Rynek.

Jednak obecne tam odpady nie tworzą dywanu z plastikowych śmieci, pokrywającego całą powierzchnię. To ważne, jeśli myśli się o technologiach usuwania plastiku, które trzeba byłoby zastosować na dużych obszarach, aby zebrać duże ilości odpadów. Większość zanieczyszczeń ma postać małych cząstek, które wymykają się sieciom lub są łapane razem z rybami” – wyjaśnia członkini zespołu, Melanie Bergmann.

Jednocześnie okazało się, że plastik można znaleźć na dużo szerszym obszarze oceanu, niż zakładano. Naukowcy znaleźli tworzywa sztuczne na wszystkich stacjach. Próbek bez plastiku w ogóle nie było.

Zwracają też uwagę, że Organizacja Narodów Zjednoczonych planuje podpisanie ogólnoświatowego porozumienia - Plastics Treaty, które ma zatrzymać zanieczyszczanie oceanów plastikiem. Badacze, jako niezależni eksperci, doradzają w sprawie przyjęcia wspomnianego traktatu. Zaznaczają, że oprócz daleko idącego zmniejszenia produkcji plastiku, promowania jego recyklingu, należy opracować także nowe, bezpieczniejsze tworzywa.

 

PAP

Wiadomości

Posiedzenie Sejmu - ciąg dalszy. Oglądaj transmisję LIVE

Udaremniono próbę zamachu islamistycznego. Wiemy więcej!

Republika bez wejścia na sztab kryzysowy. Internauci: parodia!

Bób inaczej! Przepis na letnią sałatkę z bobem, fetą i miętą, która znika w kilka minut

Rekonstrukcja w cieniu zmiany władzy. W powietrzu czuć powrót PiS

Córka Katarzyny Skrzyneckiej z czerwonym paskiem! „Jesteśmy dumni”

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Tusk i Siemoniak pozbawili widzów Republiki dostępu do informacji. Jak w 2024!

Joao Pedro bohaterem! Chelsea w finale KMŚ po wygranej z Fluminense

Dobre informacje. Ceny ropy w USA spadają!

Rosja atakowała masowo. Poderwano polskie myśliwce

Potrójna dawka radości u Szczęsnych! Marina i Wojtek zorganizowali huczne urodziny w podwarszawskiej willi

Wimbledon: Dzisiaj Iga Świątek zagra o miejsce w półfinale

Dlaczego Donald Tusk ogłosił, że przeprowadzi rekonstrukcję rządu 15 lipca?

Już się zaczyna! Straż pożarna interweniuje z uwagi na gwałtowne opady

Podtopienia w Olsztynie. Straż interweniowała ponad 50 razy

Najnowsze

Posiedzenie Sejmu - ciąg dalszy. Oglądaj transmisję LIVE

Rekonstrukcja w cieniu zmiany władzy. W powietrzu czuć powrót PiS

Córka Katarzyny Skrzyneckiej z czerwonym paskiem! „Jesteśmy dumni”

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Tusk i Siemoniak pozbawili widzów Republiki dostępu do informacji. Jak w 2024!

Joao Pedro bohaterem! Chelsea w finale KMŚ po wygranej z Fluminense

Udaremniono próbę zamachu islamistycznego. Wiemy więcej!

Republika bez wejścia na sztab kryzysowy. Internauci: parodia!

Bób inaczej! Przepis na letnią sałatkę z bobem, fetą i miętą, która znika w kilka minut