Co zabiło ryby w Odrze? Niemcy wiedzą? Rzucili nowe światło na sprawę!
Jak pisze niemiecki portal RND - z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny miał analizować kolor wody. Jak dodano - związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony.
Oceny zdjęć satelitarnych potwierdziły, że w Odrze doszło do "masowego zakwitu glonów". W analizie uczestniczyły Instytut Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego (IGB) im. Leibniza oraz Uniwersytet w Lipsku.
Czytaj też: Przebadali próbki wody z Odry. Czy są tam metale ciężkie?
Wspólnie z IGB i Uniwersytetem w Lipsku specjaliści z firmy Brockmann Consult, zajmującej się analizą danych środowiskowych, przeanalizowali surowe dane z europejskiego satelity Copernicus Sentinel 2. Satelita ten posiada specjalny czujnik, który potrafi określić kolor wody.
Eksperci twierdzą, że na tej podstawie można stwierdzić, czy w rzece znajdują się na przykład liczne pigmenty barwiące w postaci chlorofilu z alg. W przypadku Odry eksperci byli w stanie wykryć w ten sposób "niezwykle wysokie stężenie alg".
In der #Oder lässt sich mit #Satelliten-Daten eine massive #Algenblüte nachweisen. Details zur neuen Analyse zusammen mit @BrockmannCon➡️https://t.co/uTWLm4QXTd #OderVergiftung #Sentinel2 pic.twitter.com/CkumLfoBZ5
— IGB Berlin (@LeibnizIGB) August 20, 2022
Porównano zapisy z końca lipca, początku sierpnia i połowy sierpnia. "Na koniec lipca stężenie w całym biegu rzeki utrzymuje się na średnim poziomie, z niewielkim wzrostem w południowym odcinku rzeki (...)" - czytamy w komunikacie IGB. Następnie, na początku sierpnia, zauważalny był nagły wzrost stężenia chlorofilu na poziomie Wrocławia w Polsce. Dziesięć do 12 dni później zakwit glonów przesunął się w dół rzeki jak fala i rozprzestrzenił się na większy obszar Odry.
Dowiedz się więcej: Zatrucie Odry. Co tak naprawdę się stało? Wiemy, kiedy będą wyniki badań
Zdaniem ekspertów IGB nowe dane satelitarne mają "duży potencjał, by przyczynić się do dalszego wyjaśnienia katastrofy na Odrze". Teraz dane z pomiarów ekologii wody i próbki wody mają być porównane ze zdjęciami satelitarnymi. Analizy mają być kontynuowane w najbliższych tygodniach.