Przejęcie właściciela TVN z kolejnym zwrotem. Oregon wycofał wniosek [SONDA]
Planowane przejęcie Warner Bros. Discovery, właściciela TVN, przez koncern Paramount nabrało nowego tempa. Władze stanu Oregon wycofały wniosek o sądowe opóźnienie transakcji wartej około 110 mld dolarów, jednak postępowanie dotyczące całej operacji wciąż trwa.
Biuro prokuratora generalnego Oregonu poinformowało o wycofaniu dwóch działań skierowanych przeciwko Paramount. Chodziło o cywilne wezwanie do przekazania dokumentów oraz wniosek złożony do sądu w hrabstwie Multnomah. W rezultacie zaplanowana rozprawa nie odbędzie się.
Decyzję podjął prokurator generalny Dan Rayfield zaledwie kilka dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia sądu. Mimo wycofania wniosków stan Oregon nadal utrzymuje, że Paramount nie współpracował w pełni z prowadzonym śledztwem.
Ekspertka: dla Polski najważniejsza sprawa dopiero przed nami
Choć decyzja Oregonu może sugerować złagodzenie sporu, eksperci zwracają uwagę, że kluczowe kwestie pozostają nierozstrzygnięte. Annie Krukowska, media economist w firmie AnnimoIQ, podkreśla, że z perspektywy Polski najważniejsze decyzje dopiero zapadną.
Oregon wycofał wniosek, ale prawdziwa historia dla Polski dopiero się zaczyna. Komisja Europejska nadal nie zatwierdziła transakcji, a TVN jest w Polsce podmiotem strategicznym, nie przypadkową pozycją w arkuszu aktywów WBD. Przejęcie globalnego koncernu oznacza jednocześnie zmianę kontroli nad jednym z najważniejszych polskich nadawców. Pytanie nie brzmi więc tylko, czy Paramount może kupić Warner Bros. Discovery, lecz kto i na jakich warunkach będzie kontrolował TVN – oceniła ekspertka.
Śledztwo i kolejne opóźnienie
Jeszcze w środę agencja Reuters informowała, że Paramount nie zamknie transakcji przed 22 lipca, co oznacza kolejne przesunięcie terminu. Według Reutersa grupa prokuratorów generalnych kilku amerykańskich stanów, na czele z prokuratorem generalnym Kalifornii Robem Bontą, analizuje, czy planowane przejęcie nie narusza przepisów dotyczących ochrony konkurencji. Termin ewentualnego pozwu nadal może jednak ulec zmianie.
W ramach prowadzonego postępowania Oregon domagał się przekazania dokumentów dotyczących lobbingu wobec władz federalnych, udziału Paramount w przygotowaniu stanowiska Departamentu Sprawiedliwości USA popierającego transakcję oraz materiałów związanych z wewnętrznym projektem o kryptonimie „Project Warrior”. Zdaniem władz stanowych spółka nie wywiązała się w pełni z obowiązków wynikających ze śledztwa.
W opublikowanym oświadczeniu Oregon Department of Justice stwierdził: „Paramount jasno dał do zrozumienia, że nie zamierza spełnić żądań śledztwa i uważa, że stoi ponad prawem. Nie pozwolimy mu marnować pieniędzy mieszkańców Oregonu na te igrzyska”.
Źródło: Republika, Wirtualna Polska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X