Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
WAŻNE NASZ NEWS: SZEF BBN BARTOSZ GRODECKI SPOTKA SIĘ W WASZYNGTONIE Z Elbridge M. Colby z Departamentu Obrony USA
WAŻNE NASZ NEWS: MARCIN PRZYDACZ I NIKODEM RACHON SPOTKAJĄ SIĘ M.IN. Z SEKRETARZEM STANU USA MARCO RUBIO
09:37 Świętokrzyskie: ponad 400 interwencji strażaków po burzach
09:03 Siły Powietrzne Ukrainy: Rosjanie użyli do nocnych ataków 570 środków napadu powietrznego
08:30 Pomorskie: likwidacja laboratorium mefedronu i kolejny areszt w śledztwie CBZC i prokuratury
07:52 Szef PIP: do inspekcji pracy wpływa lawina skarg w związku z nieprawidłowym zatrudnieniem
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu

Rosja modernizuje kluczowe drony obchodząc sankcje

Źródło: dron - zdjęcie poglądowe - pixabay.com

Rosja wyposaża drony Shahed w chińskie anteny CRPA, aby skuteczniej przeciwdziałać ukraińskim zakłóceniom elektronicznym. Jak donosi Business Insider, powołując się na ukraińskie źródła, chińskie anteny pomagają rosyjskim dronom-kamikadze Shahed efektywniej omijać zakłócenia elektroniczne ze strony Ukrainy.

Chodzi o anteny z kontrolą charakterystyki odbioru (CRPA - Controlled Reception Pattern Antennae), zaawansowane systemy chroniące przed zakłóceniami sygnału lub spoofingiem – czyli wysyłaniem fałszywego sygnału GPS, mającego na celu zboczenie drona z kursu.

Ukraina zgłaszała obecność chińskich anten w dronach Shahed już w styczniu. Wówczas Vladislav Vlasiuk, doradca prezydenta Zełenskiego, sugerował, że urządzenia pierwotnie miały być wykorzystywane w rolnictwie.

Jednak, jak zauważył Sergiej "Flash" Beskrestnov, ukraiński specjalista od technologii radiowych, w zeszłym tygodniu odnaleziono drona Shahed z najbardziej zaawansowanym chińskim systemem antyzakłóceniowym, jaki do tej pory widziano. Opublikował on zdjęcie okrągłej anteny z 16 elementami, w odróżnieniu od anten z 8 elementami, znajdowanych wcześniej. Antena z większą liczbą elementów pozwala dronom radzić sobie z silniejszymi zakłóceniami i wieloma sygnałami spoofingowymi jednocześnie. 

To pierwszy zarejestrowany przypadek użycia tego na froncie – napisał Beskrestnov.

Pułkownik Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, odniósł się do zmian technicznych w lokalnym kanale ICTV, mówiąc: 

Jeśli wcześniej było osiem kanałów, teraz jest ich szesnaście, co oznacza, że nasze systemy walki elektronicznej muszą je tłumić.

 Dodał, że Ukraina będzie musiała odpowiedzieć zwiększeniem liczby wdrażanych systemów walki elektronicznej. 

Im więcej anten ma dron, tym więcej potrzebujemy systemów tłumienia. Na tym koncentrują się poważne wysiłki naszego kompleksu militarno-przemysłowego, wraz z pomocą ze strony partnerów i organizacji – stwierdził Ignat.

Ukraina twierdzi, że pojawienie się chińskich urządzeń na dronach Shahed może wskazywać, jak rosyjski przemysł radzi sobie z zachodnimi sankcjami. W listopadzie Ukraina informowała, że Rosja wykorzystuje atrapy dronów wyposażone w zachodnie komponenty, takie jak nadajniki. Jednocześnie Rosja dąży do zwiększenia własnej produkcji dronów uderzeniowych dalekiego zasięgu, wzorowanych na Shahed, na których w dużej mierze opiera się w atakach na ukraińską infrastrukturę i obronę powietrzną.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X