Przejdź do treści
13:29 KGP: do godz. 10 odnotowano trzy przestępstwa oraz 173 wykroczenia związane z naruszeniem ciszy wyborczej
12:47 Papież Leon XIV: błogosławione siostry katarzynki służyły mimo panującej nienawiści i terroru
12:19 Zachodniopomorskie: z powodu kontroli prowadzonych przez niemieckie służby graniczne i policję na przejściu Kołbaskowo-Pomellen, na autostradzie A6 od strony Szczecina kolejka pojazdów ma ok. 5 km
12:16 Ukraina: rosyjski pociąg wojskowy wysadzony w powietrze w obwodzie zaporoskim
11:50 Wielka Brytania: rząd przeznaczy 1,5 mld funtów na budowę sześciu fabryk broni i amunicji, które mają wzmocnić gotowość kraju bojową
09:56 Policjanci z Ciechanowa odnaleźli 15-letnią Liliannę z Opinogóry Dolnej (Mazowieckie), która zaginęła w piątek i od tego czasu była poszukiwana. Okazało się, że dziewczynka przebywała u znajomych. Cała i zdrowa trafiła już pod opiekę
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Jimmy Carter pożegnany przez Bidena i byłych prezydentów

Źródło: x.com/@USATODAY

Byli szefowie państw, politycy i dyplomaci pożegnali w czwartek byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera podczas państwowej ceremonii pogrzebowej w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. W ostatnim pożegnaniu zmarłego prezydent USA Joe Biden przestrzegał przed nadużyciem władzy.

"Przyjaźń Jimmy'ego Cartera i całe jego życie nauczyły mnie, że siła charakteru to coś więcej niż tytuł lub władza, którą mamy. To siła zrozumienia, że każdy powinien być traktowany z godnością, szacunkiem, że każdy, i mam na myśli każdego, zasługuje na równe szanse" - powiedział Biden.

 

"Mamy obowiązek sprawić, by nienawiść nie miała u nas bezpiecznej przystani, i sprzeciwić się temu, co mój ojciec nazywał największym grzechem ze wszystkich, nadużywaniem władzy" - dodał prezydent, spoglądając na swego następcę, Donalda Trumpa.

 

Uosabiał ideały Ameryki

Biden podkreślił, że Carter uosabiał ideały Ameryki jako człowiek pochodzący z miejscowości bez bieżącej wody i prądu, który doszedł na szczyty, lecz jednocześnie zachował skromność i używał swojej władzy, by "urzeczywistniać słowa Zbawiciela i ideały tego narodu".

Mowy pożegnalne, napisane zawczasu przez zmarłych przed Carterem polityków: byłego prezydenta Geralda Forda i służącego wraz z Carterem wiceprezydenta Waltera Mondale'a odczytali ich synowie. Jak wyjaśnił syn Forda, jego ojciec i Carter - dawni rywale w wyborach w 1976 r. - byli bliskimi przyjaciółmi i lata temu uzgodnili, że wygłoszą mowy na swoich pogrzebach.

"Jeśli chodzi o mnie, Jimmy, cieszę się na nasze ponowne spotkanie. Mamy dużo do nadrobienia. Dziękuję, panie prezydencie, witaj w domu, stary przyjacielu" - napisał Ford.

 

Podejmował niepopularne decyzje

"Mówiliśmy prawdę, przestrzegaliśmy prawa, zachowaliśmy pokój" - podsumował Mondale w swojej mowie, podkreślając, że Carter podejmował często niepopularne, lecz słuszne jego zdaniem decyzje. Wymienił m.in. przyjęcie wietnamskich i kubańskich uchodźców, wynegocjowanie traktatu w sprawie Kanału Panamskiego, dbanie o środowisko oraz największe osiągnięcie dyplomatyczne Cartera - porozumienie z Camp David, kończące dekady konfliktów między Izraelem i Egiptem.

W uroczystości w katedrze oprócz prezydenta elekta Donalda Trumpa uczestniczyli też byli prezydenci: Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama, wiceprezydenci: Dan Quayle, Al Gore, Mike Pence, Kamala Harris i JD Vance, a także ministrowie, kongresmeni i członkowie korpusu dyplomatycznego, w tym charge d'affairs polskiej ambasady Bogdan Klich.
 

Będzie pochowany w Georgii

Po uroczystości w Waszyngtonie trumna z ciałem 39. prezydenta USA zostanie przetransportowana do rodzinnej miejscowości Cartera, Plains w stanie Georgia. Tam po prywatnym nabożeństwie zostanie on pochowany na swojej działce nad brzegiem stawu, obok żony Rosalynn, z którą spędził 77 lat.

Dzień pogrzebu Cartera został ogłoszony przez prezydenta Joego Bidena dniem żałoby narodowej, w związku z czym zamknięto federalne urzędy. Tuż po śmierci 39. prezydenta Biden zdecydował też, że flagi zostaną opuszczone do połowy masztu przez 30 dni, co będzie obowiązywało również podczas zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa.

Źródło: x.com, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Stany Zjednoczone dają jasny sygnał: bezpieczeństwo i rozwój są możliwe

PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,83 proc.

GUS publikuje szacunki za maj. Ceny znowu w górę

Pospieszalski ostrzega: Bez kontroli nad migracją skończymy jak Zachód

Jak świat polityki zmienia się pod wpływem nowych technologii?

Badanie exit poll wskaże dziś prezydenta? Szef OGB: ma margines błędu 2 proc. na każdym kandydacie

Sztuczna inteligencja a rasizm

Migranci masowo wydalani z Niemiec do Polski. Skala coraz bardziej poraża

Gryglas: To nie nasza wina! Polska nie powinna płacić za kolonializm

"Życzymy, by wasze domy były pełne ciepła i miłości". Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka [WIDEO]

Burze, grad i trąby powietrzne. Ostrzeżenia IMGW niemal dla całego kraju

"Członkowie komisji mogą zapisywać numery zaświadczeń". Szef KBW zdementował "wytyczne" szefowej komisji z Gdańska

Pożar w szpitalu w Hamburgu. Są ofiary śmiertelne

Pierwsza konferencja PKW: nie odnotowano żadnych incydentów wyborczych

Jest reakcja na działanie rosyjskiej floty cieni. Szwecja zaostrza kontrole

Najnowsze

Stany Zjednoczone dają jasny sygnał: bezpieczeństwo i rozwój są możliwe

Jak świat polityki zmienia się pod wpływem nowych technologii?

Badanie exit poll wskaże dziś prezydenta? Szef OGB: ma margines błędu 2 proc. na każdym kandydacie

Sztuczna inteligencja a rasizm

Migranci masowo wydalani z Niemiec do Polski. Skala coraz bardziej poraża

PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,83 proc.

GUS publikuje szacunki za maj. Ceny znowu w górę

Pospieszalski ostrzega: Bez kontroli nad migracją skończymy jak Zachód