Były minister zabił żonę, dostał 24 lata więzienia!

W poniedziałek został skazany za zabójstwo swojej żony na 24 lata wiezienia były minister gospodarki Kazachstanu. Sprawa wywołała duży rezonans w społeczeństwie i doprowadziła do zmian w ustawodawstwie.
44-letni polityk zabił swoją młodszą o 13 lat żonę 9 listopada 2023 roku w restauracji, należącej do jego krewnego. Zgodnie z zeznaniami świadków dokonał tego ze szczególnym okrucieństwem.
Członkowie rodziny zabitej twierdzili podczas trwającego ponad dwa miesiące procesu sądowego, że Biszymbajew często znęcał się nad żoną. Akt oskarżenia obejmował nie tylko zabójstwo, lecz również pastwienie się nad małżonką.
Jak stwierdził sąd, właściciel restauracji Bachytżan Bajżanow pomagał zabójcy zacierać ślady zbrodni. Próbował skasować zapis monitoringu w lokalu, a personelowi nakazywał milczenie. Mężczyzna również został skazany - usłyszał wyrok czterech lat pozbawienia wolności.
Proces Biszymbajewa wywołał wielkie zainteresowanie w kraju. Posiedzenia sądu odbywały się niemal codziennie od 11 marca ze względu na liczbę świadków i dowodów, były transmitowane przez telewizję oraz na kanale YouTube Sądu Najwyższego Kazachstanu.
Działacze społeczni zwracali uwagę, że obowiązujące przepisy nie dość chronią ofiary przemocy domowej. W kwietniu, jeszcze w trakcie trwania procesu, parlament Kazachstanu znowelizował kodeks karny, zaostrzając kary za takie przestępstwo.
Kuandyk Biszymbajew miał już wcześniej problemy z prawem. Stanowisko ministra sprawował od maja do grudnia 2016 roku, a wkrótce potem został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia za korupcję. Półtora roku później został warunkowo zwolniony.
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Bartosz Lewandowski krytykuje Żurka za odwołanie sędziów: jego pismo może być oprawione w ramkę jako przykład "uzurpacji"
Piotr Duda krytykuje decyzję rządu ws. minimalnego wynagrodzenia: to powrót do antypracowniczej polityki
Najnowsze

NEWS DNIA! Co runęło na dom w Wyrkach? Okazuje się, że nie był to ruski dron

Nie tylko własna armia! Jabłoński zdradza, kto gwarantuje bezpieczeństwo

HIT! Zdobył mistrzostwo świata, teraz zagra w Pogoni Szczecin

Lekkoatletyczne MŚ: USA na czele tabeli medalowej

Bogucki o reparacjach: mamy prawny i moralny, etyczny obowiązek dochodzić tego zadośćuczynienia

FAŁSZYWY ALARM! Miał być dron przy Senacie RP, a okazało się, że to samolot-zabawka
