Przejdź do treści
21:56 Premier Kanady Marc Carney poinformował w sobotę, na początku spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Halifaksie, że władze w Ottawie przekażą Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy gospodarczej
21:30 W wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku na obiekty infrastruktury krytycznej ponad 40 proc. budynków mieszkalnych w Kijowie i część rejonu obuchowskiego w obwodzie kijowskim pozostało bez energii elektrycznej i ogrzewania
20:22 Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że na początku 2026 r. rozpocznie rekrutację osób poniżej 25 roku życia, które wezmą udział w rocznym, płatnym szkoleniu wojskowym. Program pilotażowy obejmie 150 osób
19:30 Papież Leon XIV wysłał na Ukrainę trzy tiry z pomocą humanitarną dla ludności. Dary, jak wyjaśnił w sobotę portal Vatican News, dotarły przed Niedzielą Świętej Rodziny. W ciężarówkach zawieziono między innymi 100 tys. porcji pożywnej zupy
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Nowe dane NASA. Wszechświat w czarnej dziurze?

Źródło: Nebula w gwiazdozbiorze Oriona - NASA/James Webb Telescope

Nowe badania NASA, oparte na danych z Teleskopu Jamesa Webba, podważają dotychczasowe modele kosmologiczne i sugerują, że nasz wszechświat może znajdować się wewnątrz czarnej dziury.

Według teorii kosmologii czarnej dziury, Droga Mleczna i wszystkie inne obserwowalne galaktyki w naszym wszechświecie mogą znajdować się w czarnej dziurze, która uformowała się w innym, znacznie większym wszechświecie.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Kansas, analizując dane dotyczące 263 galaktyk, odkryli, że większość z nich obraca się w tym samym kierunku. To przeczy idei izotropowości wszechświata, która zakłada równą liczbę galaktyk obracających się w obu kierunkach.

Profesor Lior Shamir, współautor badania, sugeruje, że przyczyną tego zjawiska może być rotacja, w której powstał nasz wszechświat. Teoria ta zgadza się z kosmologią czarnej dziury, która zakłada, że cały nasz wszechświat jest wnętrzem czarnej dziury.

Teoria ta stoi w sprzeczności z wieloma fundamentalnymi modelami kosmosu, w tym z ideą Wielkiego Wybuchu jako początku wszechświata. Sugeruje również, że czarne dziury w naszym wszechświecie mogą być granicami innych, mniejszych wszechświatów, otwierając drogę do scenariusza multiwersum.

Alternatywnym wyjaśnieniem może być wpływ prędkości rotacji Drogi Mlecznej na pomiary odległości odległych galaktyk. Skalibrowanie tych pomiarów mogłoby również wyjaśnić inne nierozwiązane zagadki kosmologii, takie jak rozbieżności w tempie ekspansji wszechświata oraz istnienie galaktyk, które wydają się starsze niż sam wszechświat.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych badań, aby potwierdzić tę hipotezę i w pełni zrozumieć konsekwencje tej kosmologii.

Źródło: Republika/Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Tak Poznań przywitał prezydenta. A jak Szłapkę i reprezentanta Czarzastego?

Gosek o balonach z Białorusi: Tusk nadal nie wie, co się wydarzyło

Zmiany w obronie Realu? Przyszłość jednego z liderów stoi pod znakiem zapytania

O godz. 23:45 zapraszamy do Republiki na program "Odbudowani". Gościem będzie reżyser Jan Sobierajski

Ferie z WOT 2026 – Start! Zamiast nudy – wojskowe wyzwanie i prawdziwa przygoda

Polak na scenie z legendą rapu! Jimek zrobił SHOW u boku Snoop Dogga

Lewandowski wyjaśnia, dlaczego nie pożyczył Grosickiemu pieniędzy: „Nie chciałem pogłębiać problemu”

Kanada zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy

„Jakby wróciły dawne święta”. Wigilia u nazaretanek na Mokotowie

Kowalski: rząd Tuska nie zdał egzaminu! Na teren Polski wlatują jakieś balony, a oni milczą

Turniej Czterech Skoczni: Prevc i Kobayashi głównymi faworytami

„Stranger Things” miało zachwycić przed finałem. Zamiast tego wywołało burzę

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie zostały zamknięte

Mieszkańcy Łodzi borykają się z awarią sieci wodociągowej. "Czujemy się pominięci"

Najnowsze

Tak Poznań przywitał prezydenta. A jak Szłapkę i reprezentanta Czarzastego?

Ferie z WOT 2026 – Start! Zamiast nudy – wojskowe wyzwanie i prawdziwa przygoda

Polak na scenie z legendą rapu! Jimek zrobił SHOW u boku Snoop Dogga

Lewandowski wyjaśnia, dlaczego nie pożyczył Grosickiemu pieniędzy: „Nie chciałem pogłębiać problemu”

Kanada zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy

Gosek o balonach z Białorusi: Tusk nadal nie wie, co się wydarzyło

Zmiany w obronie Realu? Przyszłość jednego z liderów stoi pod znakiem zapytania

O godz. 23:45 zapraszamy do Republiki na program "Odbudowani". Gościem będzie reżyser Jan Sobierajski