Podczas pierwszego testu wyrzutnie Patriot zniszczyły lecące na małej wysokości pociski manewrujące, a podczas drugiego lecące równocześnie pocisk balistyczny i pocisk manewrujący. W ten sposób armia Stanów Zjednoczonych sprawdza możliwości IBCS, czyli nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną. To ważna informacja dla Polski, bo ma być on częścią zestawów „Wisła”.
Zgodnie z podpisanym w marcu 2018 roku, a wartym 4,75 mld dolarów, kontraktem na dostawę dwóch baterii amerykańskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, broń ta ma zostać przekazana polskiej armii do końca 2022 roku. Wybierając rozwiązanie sprawdzone w boju i użytkowane przez kilkanaście armii na całym świecie, Polska zdecydowała się jednocześnie pozyskać dopiero opracowywany na potrzeby amerykańskiej armii nowy, sieciocentryczny system dowodzenia obroną powietrzną – IBCS (ang. Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). To innowacyjne rozwiązanie ma umożliwiać zarządzanie różnymi typami uzbrojenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które będą zasilane informacjami ze wszystkich dostępnych w danej chwili radarów (różnych typów).
Co bardzo istotne, w związku z nieuchronnym zbliżaniem się terminu przekazania Patriotów do Wojska Polskiego, testy IBCS prowadzone przez US Army są już na finiszu. W sierpniu na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk przeprowadzono dwa bojowe strzelania z użyciem nowego systemu dowodzenia.
Podczas pierwszego, które odbyło się 13 sierpnia, komponent ogniowy Patriot przy użyciu rakiet PAC-3 zestrzelił dwa, lecące na niskiej wysokości, pociski manewrujące. Tydzień później, podczas drugiego testu, rakietami PAC-2 i PAC-3 strącono lecące równocześnie – pocisk balistyczny oraz nisko lecącą rakietę manewrującą. Tych próbnych strzelań nie przeprowadził zespół badawczy producenta IBCS, lecz żołnierze z 3 Batalionu 43 Pułku Artylerii Obrony Przeciwlotniczej, czyli z liniowej jednostki US Army, która jako pierwsza zostanie wyposażona w IBCS.
Odbywające się na poligonie White Sands tzw. ograniczone testy użytkownika potrwają do końca września. Po ich pozytywnym zakończeniu, najprawdopodobniej na początku przyszłego roku, rozpoczną się końcowe testy państwowe. Ich zaliczenie umożliwi produkcję seryjną IBCS i rozpoczęcie dostaw do jednostek US Army i innych zainteresowanych sił zbrojnych, w tym Wojska Polskiego.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie