Przejdź do treści
12:17 Sejm: posłowie zgodzili się na przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu
11:26 Turcja: zatrzymano 23 osoby w związku z lipcowymi pożarami
11:23 Rząd: po rekonstrukcji rządu dwa duże nowe resorty: finansów i gospodarki oraz energii
11:09 Donald Tusk: Tomasz Siemoniak żegna się z MSWiA, ale pozostanie koordynatorem służb specjalnych
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Amerykanie złapali najemnika z Grupy Wagnera. Chciał przekroczyć granicę

Źródło: de.wikipedia.org

Straż graniczna Stanów Zjednoczonych zatrzymała byłego najemnika Grupy Wagnera podczas próby nielegalnego przedostania się z Meksyku do USA przez rzekę Rio Grande - poinformował w piątek portal Valleycentral.com.

Do zdarzenia doszło w ostatnią sobotę. Mężczyzna, przedstawiony jako Timur Pralijew, pokonał Rio Grande w bród w okolicy miasta Roma. Miał przy sobie dwa paszporty i 4 tys. dolarów.

"Oskarżony miał też w plecaku drona, kiedy dostał się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Podczas przesłuchania przyznał, że jest członkiem Grupy Wagnera" - poinformowała prawniczka Amanda McColgan.

Miał dwa paszporty

Pralijew powiedział, że jest obywatelem Kazachstanu, ale oprócz paszportu tego kraju miał przy sobie również paszport Federacji Rosyjskiej.

Nie jest jasne, co konkretnie Pralijew robił dla Grupy Wagnera, ani dlaczego chciał się przedostać z dronem do Stanów Zjednoczonych.

Mężczyzna przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy USA. Został skazany na 15 dni aresztu. Sędzia orzekł jednak, że po odbyciu kary nadal pozostanie w jakiejś formie pod federalną kuratelą.

Byli finansowani przez Kreml

Finansowana przez Kreml Grupa Wagnera działała jako jego nieformalne zbrojne ramię Kremla od 2014 r. Wagnerowcy byli obecni na Ukrainie podczas aneksji Krymu i operowali w Donbasie w 2014 r. Później działali głównie na "wysuniętych odcinkach" - w Syrii, Afryce. Po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny zostali włączeni do rosyjskich działań zbrojnych na Ukrainie.

Po buncie jej założyciela Jewgienija Prigożyna w czerwcu 2023 r, Grupa została przez Kreml rozwiązana, a jej najemnicy trafili do rosyjskich formacji militarnych, które walczą w Ukrainie i w krajach afrykańskich.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Polecamy Sejm

Wiadomości

Aleksandra Leo z Polski 2050

Jeszcze wczoraj była pewniakiem na stanowisko ministra kultury. Aleksandra Leo odmówiła Tuskowi

Nowa minister zdrowia: nie boję się prywatyzacji szpitali

Barwne bajki Tuska o spalonych okrętach Cortésa. Ukryty przekaz o ostrej walce w koalicji?

Ziobro i Błaszczak o komisji ds. Pegasusa: to teatr polityczny

Pierwsze komentarze polityków po rekonstrukcji. Sieć huczy!

Ukraina straciła pierwszy myśliwiec przekazany przez Francję

Szybkość, charakter i pasja – historia Alicji Wrony-Kutrzepy

Trela ostro o Hołowni. Zarzucił Marszałkowi Sejmu „kolaborację” z PiS

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Tusk wreszcie ogłosił zmiany w rządzie. Bardzo wrogo mówił o opozycji

Andruszkiewicz: Tusk jest współarchitektem porażki koalicji 13 grudnia

Setki milionów dla swoich. NIK ujawnia skalę nagród dla członków rządu Tuska

Przerwany szlak przemytników. Migranci zatrzymani w Warszawie

Andruszkiewicz w Republice o marnych ministrach Tuska i przyszłej Kancelarii Prezydenta

PILNE: zakaz wstępu dla Republiki na konferencję Tuska ws. rekonstrukcji rządu

Sąd miażdży decyzję Tuska i SKW! Cenckiewicz: jestem ofiarą bezprawnych działań

Najnowsze

PILNE: zakaz wstępu dla Republiki na konferencję Tuska ws. rekonstrukcji rządu

Ziobro i Błaszczak o komisji ds. Pegasusa: to teatr polityczny

Pierwsze komentarze polityków po rekonstrukcji. Sieć huczy!

Katastrofa francuskiego samolotu w ukraińskich barwach

Ukraina straciła pierwszy myśliwiec przekazany przez Francję

Szybkość, charakter i pasja – historia Alicji Wrony-Kutrzepy

Aleksandra Leo z Polski 2050

Jeszcze wczoraj była pewniakiem na stanowisko ministra kultury. Aleksandra Leo odmówiła Tuskowi

Nowa minister zdrowia: nie boję się prywatyzacji szpitali

Donald Tusk rekonstrukcja

Barwne bajki Tuska o spalonych okrętach Cortésa. Ukryty przekaz o ostrej walce w koalicji?