Przejdź do treści
21:39 Prezydent Ukrainy: ustaliliśmy z Rosją kolejną wymianę jeńców 1000 na 1000
20:11 Premier Donald Tusk: w najbliższym czasie zwrócę się do Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania dla rządu
19:59 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: to jest klęska demokracji walczącej, ten rząd powinien odejść, proponujemy rząd techniczny
18:23 Stambuł: doradca Putina poinformował, że Rosja proponuje krótkie zawieszenie broni na niektórych odcinkach frontu
17:16 Policja: w ciągu dwóch dni ciszy wyborczej zanotowano 49 przestępstw i 340 wykroczeń
Wybory 2025 Gościem Poranka Radia Republika o godzinie 6.00 będzie Jacek Ozdoba z PiS
Wybory 2025 Prezydent Andrzej Duda pogratulował Karolowi Nawrockiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich
Wybory 2025 PKW ogłosiła oficjalnie, że wybory prezydenckie wygrał Karol Nawrocki, uzyskując 50,89 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. głosów
Wybory 2025 Szef PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 71,63 proc.
Protest We wtorek (3 czerwca) o godz. 12:00, pod ambasadą Niemiec przy ul. Jazdów 12 w Warszawie, odbędzie się protest pod hasłem: "Zabierzcie namiestnika!". Organizuje: Ruch Obrony Granic
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Rozważają ataki terrorystyczne w Europie. Polska jednym z celów

Źródło: FSB - x.com/@nexta_tv

Bruksela przygotowuje się na wzmożone środki bezpieczeństwa w związku z doniesieniami o potencjalnym zagrożeniu. Europejskie służby bezpieczeństwa przygotowują się na potencjalną falę ataków samobójczych, które mają przypominać operacje dżihadystów islamskich – wynika z analizy Robert Lansing Institute.

Informacje wskazują, że rosyjscy agenci doskonalili takie taktyki w Ukrainie, co stanowi niepokojącą zmianę w ich podejściu do wojny podjazdowej. Historycznie, rosyjskie służby specjalne nie używały zamachowców-samobójców w Ukrainie. Jednak 17 lutego 2025 roku w Kamieńcu Podolskim, z dala od linii frontu, uzależniony od narkotyków mieszkaniec pozyskał materiały wybuchowe z ukrytego magazynu i wynajął kuriera, aby dostarczył paczkę do ukraińskiego wojskowego centrum rekrutacyjnego. Urządzenie zostało zdetonowane po dotarciu, zabijając kuriera i raniąc osiem innych osób. Podobny atak miał miejsce trzy dni wcześniej w Mikołajowie, gdzie kamikadze, rzekomo zwerbowany przez rosyjskich agentów, zdetonował improwizowany ładunek wybuchowy (IED).

Według ukraińskich służb kontrwywiadowczych, oba incydenty zostały zaaranżowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB). Ta ocena zaskoczyła ekspertów, ponieważ takie operacje zwykle wchodzą w zakres kompetencji rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). Zaangażowanie FSB sugeruje zmianę taktyki – coraz bardziej opierającą się na tak zwanych „rodakach” do przeprowadzania ataków.

Istnieją rosnące obawy, że Rosja może wkrótce rozmieścić zamachowców-samobójców w Europie, wykorzystując rosyjskich migrantów do podsycania destabilizacji. Zachodnie agencje wywiadowcze pozyskały informacje o nowo utworzonej rosyjskiej jednostce, której zadaniem jest sabotaż, zabójstwa i szpiegostwo w Europie i Ameryce Północnej. Ta tajna organizacja, znana jako Departament Zadań Specjalnych (SSD), ma działać w ramach rosyjskiego wywiadu wojskowego i koordynować tajne działania przeciwko Zachodowi.

 

Jeśli to się potwierdzi, użycie zamachowców-samobójców może być częścią szerszej strategii międzyagencyjnej w aparacie bezpieczeństwa Rosji. Jednak zaangażowanie FSB zwiększa prawdopodobieństwo, że obywatele Rosji lub Ukrainy – z których wielu ma krewnych na terytoriach okupowanych przez Rosję – będą zmuszani do popełniania ataków. FSB wcześniej stosowała taktyki szantażu, aby wywierać presję na imigrantów czeczeńskich w Europie, aby współpracowali.

W związku z tymi wydarzeniami, analitycy bezpieczeństwa uważają, że Rosja może wkrótce przeprowadzić serię ataków samobójczych na infrastrukturę wojskową, energetyczną i rządową w Europie. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria i Polska uważane są za najbardziej prawdopodobne cele.

Źródło: Republika/Robert Lansing Institute

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej

Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"

Ile gwiazdy biorą za wesele? Nawet 50 tysięcy za jeden wieczór! Wiśniewski, Zenek i Narożna w cenniku ślubnych marzeń

Fogiel: Tusk udaje, że „nic się nie stało” – ale Hołownia wierzga!

Instagram był za Trzaskowskim, Polska za Nawrockim

Przemysław Wipler apeluje do ludowców o zmianę: poprzemy mniejszościowy rząd z PSL

Będzie wymiana jeńców 1000 na 1000. Ukraina dogadała się z Rosją - "wszystkich naszych trzeba zabrać"

Powyborcze wpisy w serwisie X, które łudząco przypominają memy

Będą zmiany w rządzie? "On jest jak kret, który nie wie, że kopie tunel pod własnym domem"

Tusk: zwrócę się z wnioskiem do Sejmu o wotum zaufania

Jarosław Kaczyński: to jest klęska demokracji walczącej, ten rząd powinien odejść, proponujemy rząd techniczny

Karol Nawrocki dziękuje za głosy: nie odpuszczę żadnej z ważnych dla Polski i Polaków spraw

Najnowsze

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"

Ile gwiazdy biorą za wesele? Nawet 50 tysięcy za jeden wieczór! Wiśniewski, Zenek i Narożna w cenniku ślubnych marzeń

Fogiel: Tusk udaje, że „nic się nie stało” – ale Hołownia wierzga!

Instagram był za Trzaskowskim, Polska za Nawrockim

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej