Przejdź do treści
07:47 Świat: W USA ceny ropy idą w dół po groźbach Donalda Trumpa wobec Rosji
07:33 Świat: Ceny miedzi w Londynie spadają przed ogłoszeniem nowych ceł USA
06:11 Media: prezydent USA Donald Trump w połowie maja zamierza odwiedzić Arabię Saudyjską
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Administracja Trumpa: nie popieramy siłowego zajmowania instytucji publicznych w Serbii

Źródło: x.com/@USATODAY

Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany w niedzielę przez Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

"Ważne jest, aby podnosić głos i być słyszanym. Wszyscy muszą jednak potępiać przemoc i prowadzić pokojowe demonstracje. Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych. Nie uciekajcie się do przemocy" - napisał Grenell, specjalny wysłannik USA na Bałkany w czasie pierwszej kadencji Trumpa.

Urzędnik umieścił na platformie X wpis, komentując nagranie kilkutysięcznej demonstracji w Zrenjaninie na północnym wschodzie Serbii.

To pierwsza reakcja nowej administracji USA na trwające w Serbii od niemal trzech miesięcy masowe protesty i zajmowanie przez studentów ponad 60 uniwersyteckich wydziałów. Demonstracje są odpowiedzią na tragedię na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie, gdzie w wyniku zawalenia się części dachu budynku zginęło 15 osób.

Protestujący domagają się pociągnięcia do odpowiedzialności politycznej i karnej winnych katastrofy, ukarania osób, które atakowały ludzi biorących udział w pokojowych demonstracjach oraz publikacji wszystkich dokumentów, które mogą pomóc w wyjaśnieniu przyczyn tragedii. Większość akcji organizują serbscy studenci.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić określił tydzień temu wydarzenia "kolorową rewolucją", w którą zaangażowani są "agenci z zagranicy".

W 2023 roku prezydent Vuczić wręczył Grenellowi Order Flagi Serbii pierwszego stopnia za "wybitne zasługi na rzecz rozwijania i wzmacniania pokojowej współpracy oraz przyjaznych stosunków między Serbią a USA".

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 


 


 

Wiadomości

Tragedia na poligonie. Wydobyto wóz. Co z żołnierzami? "Karetka opuściła teren"

Polityczna zemsta zamiast praworządności

TYLKO U NAS

Matecki działa z aresztu. Składa interpelacje mimo represji i choroby

Trump ostrzega: jeśli Zełenski to zrobi, będzie miał duże problemy

Tajny dokument Pentagonu wskazuje głównego wroga USA

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

Najnowsze

Tragedia na poligonie. Wydobyto wóz. Co z żołnierzami? "Karetka opuściła teren"

Tajny dokument Pentagonu wskazuje głównego wroga USA

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Polityczna zemsta zamiast praworządności

Matecki działa z aresztu. Składa interpelacje mimo represji i choroby

TYLKO U NAS

Trump ostrzega: jeśli Zełenski to zrobi, będzie miał duże problemy