Są dane hiszpańskiej policji: 40 tysięcy nielegalnych imigrantów
W czwartek Ceuta doświadczyła najgorszej inwazji migracyjnej od maja 2021 roku. Według szacunków Guardia Civil ponad 40 tysięcy nielegalnych imigrantów sforsowało granicę z Marokiem i wdarło się na terytorium hiszpańskiej enklawy. Władze lokalne i służby ratunkowe są całkowicie przeciążone, a prezydent miasta autonomicznego Juan Jesús Vivas zażądał ogłoszenia stanu wyjątkowego oraz natychmiastowego zamknięcia przejścia granicznego.
W czwartek Ceuta przeżyła dramatyczny dzień, który lokalne władze i służby określają mianem prawdziwej inwazji. Guardia Civil szacuje, że ponad 40 tysięcy nielegalnych imigrantów sforsowało granicę z Marokiem i weszło na terytorium hiszpańskiej enklawy.
Był to najgorszy taki incydent od maja 2021 roku, kiedy w zaledwie siedem godzin granicę przekroczyło podobna liczba osób. Władze lokalne oraz służby ratunkowe znalazły się w stanie kompletnego przeciążenia. Prezydent miasta autonomicznego Juan Jesús Vivas (PP) oficjalnie wystąpił o ogłoszenie stanu wyjątkowego i natychmiastowe zamknięcie przejścia granicznego.
Presja na hiszpańskie terytorium jest ogromna – w Ceucie mieszka około 80 tysięcy osób, co oznacza, że liczba przybyszów, którzy wdarli się w czwartek, odpowiada mniej więcej połowie lokalnej populacji. Wśród nowo przybyłych znajduje się według szacunków władz około 700 nieletnich.
Nowa fala migracyjna nie jest izolowanym wydarzeniem. Dołącza do tysięcy osób, które już wcześniej, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zdołały dostać się do Ceuty drogą morską.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X