Przejdź do treści
09:18 Zakopane: Święta w śnieżnej scenerii. Trudne warunki na tatrzańskich szlakach
07:57 Opolskie: Sześć ofiar śmiertelnych wypadku drogowego w Zielęcicach
07:42 Rosja: Trzy osoby, w tym dwóch policjantów, zginęły w wybuchu w Moskwie
07:28 USA: Nowy Jork ponownie rozbłysnął pełnymi rozmachu świątecznymi iluminacjami
06:59 Świat: Zaprzęg świętego Mikołaja ponownie na radarach amerykańskiej obrony powietrznej
06:41 Polska: Pracodawcy i eksperci alarmują o niejasnościach związanych z neutralnością płciową w rekrutacji
06:05 Abp Galbas: za mało doceniamy szaleństwo Bożego gestu, jakim jest Wcielenie
05:50 Kościół: W środę w Kościele katolickim obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

3, 2, 1, START! Kontrofensywa ukraińska ruszyła! Na to czekał cały świat

Źródło: Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Biorą udział w najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających misjach. Byli w Buczy, Irpieniu, Borodziance. Walczyli również m.in. w Siewierodoniecku i Ługańsku. Ich oddziały utrzymują ukraińską linię w Bachmucie. Teraz, jak ujawnił w rozmowie z PAP.PL oficer prasowy Pierwszej Prezydenckiej Brygady Operacyjnej Andrzej Koreń, przed nimi nowe zadanie: przystępują do kontrofensywy.

Szkolenie, które brygada „Huragan” przeprowadziła przed kontrofensywą, trwało zaledwie 45 dni. To intensywny, ekspresowy trening, którego celem było przygotowanie żołnierzy do konkretnych działań. Jakich? Tego rzecznik zdradzić nie może – wszystkie informacje dot. planowanej od miesięcy akcji są objęte ścisłą tajemnicą państwową.

„Mogę tylko powiedzieć, że zdobywamy wiedzę i doświadczenie na nowym sprzęcie. Zapowiadane przez naszych sojuszników dostawy broni właśnie docierają na Ukrainę. Część już teraz wykorzystujemy na froncie. Przeszliśmy zawansowane szkolenia i dzięki zachodniej broni odzyskujemy przewagę na polu bitwy", opowiada Koreń. Dodaje, że wszyscy żołnierze „Huraganu” są przeszkoleni według standardów NATO-wskich. 

„Walczyliśmy w najróżniejszych warunkach: w miastach, lasach i polach. Rosjanie nie są w stanie już nas niczym zaskoczyć”, mówi.

Choć ich oficjalna nazwa to Pierwsza Prezydencka Brygada Operacyjna im. Hetmana Petro Doroszenki, znani są jako brygada „Huragan” („Bureviy” – przyp. red.). Głównym zadaniem brygady jest, jak wyjaśnia rzecznik, „eliminacja rosyjskich wojskowych” i odzyskanie okupowanych terytoriów Ukrainy.

„Wykonujemy bezpośrednie rozkazy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Decyzja o odbiciu danego terenu zapada na górze, a my przeprowadzamy akcję”, mówi Koreń. Oprócz podkijowskich miejscowości żołnierze brygady wyzwolili też Liman i Świętohirsk.

„Huragan” na froncie jest od początku rosyjskiej inwazji na wschód Ukrainy. Oficer podkreśla, że kluczem do sukcesu brygady jest doświadczenie żołnierzy. „Stawiamy na jakość działań i wykwalifikowanie naszych wojskowych, a nie na ich liczbę. Walczymy z Rosjanami już dziewięć lat, znamy swojego wroga i jego słabe punkty”, podsumowuje Koreń.

Utworzona w 2014 roku brygada to nowy typ jednostki Gwardii Narodowej Ukrainy. W styczniu 2023 roku na bazie brygady utworzono część Gwardii Ofensywnej o nazwie "Huragan”. To pierwsza brygada NGU, która została wyposażona w ciężkie pojazdy opancerzone i artylerię haubic.

PAP

Wiadomości

Republika pozwana za mówienie o "taśmach Giertycha". Rachoń komentuje postawę Czarneckiego

Co przyciąga tysiące turystów na jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie?

SPRAWDŹ TO!

"Wesołych Świąt. Merry Christmas". Prezydent USA z życzeniami dla Polaków

Mimo sędziwego wieku przygotowuje szopkę w miasteczku i świąteczne ciasteczka!

Moc życzeń z Pałacu Prezydenckiego. "Spełnia się wielka obietnica! [WIDEO]

W tym kraju płaca minimalna zostanie w 2026 r. podniesiona o 27 proc.

Tragedia z samego rana. Na drodze zginęło 6 osób [SZCZEGÓŁY]

Wigilijne ABC. Ściąga "przed pierwszą gwiazdką"

Szefowa EBC: AI zmienia strukturę gospodarki

Co zrobić, by wszystkie stacje paliw w Polsce podawały niskie ceny paliwa?

Rosja buduje armię 1,5 miliona żołnierzy. Co za służbę?

Naukowiec z NASA rzuca nowe światło na Gwiazdę Betlejemską

Ujawniono metody Ghislaine Maxwell w uwodzeniu nieletnich ofiar

Giorgia Meloni broni szopki bożonarodzeniowej

Ile jest tak naprawdę choinek? Co zrobić, by długo stały?

Najnowsze

Republika pozwana za mówienie o "taśmach Giertycha". Rachoń komentuje postawę Czarneckiego

Moc życzeń z Pałacu Prezydenckiego. "Spełnia się wielka obietnica! [WIDEO]

W tym kraju płaca minimalna zostanie w 2026 r. podniesiona o 27 proc.

Tragedia z samego rana. Na drodze zginęło 6 osób [SZCZEGÓŁY]

przed pierwszą gwiazdką

Wigilijne ABC. Ściąga "przed pierwszą gwiazdką"

Co przyciąga tysiące turystów na jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie?

SPRAWDŹ TO!

"Wesołych Świąt. Merry Christmas". Prezydent USA z życzeniami dla Polaków

Mimo sędziwego wieku przygotowuje szopkę w miasteczku i świąteczne ciasteczka!